WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Farby termoizolacyjne.

Farba termoizolacyjna jest poniekąd rozwiązaniem proekologicznym, ekonomicznym, jednocześnie komfortowym i zdrowotnym, zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło wewnątrz budynku, tym samym ogranicza zużycie nośników energii; gazu, węgla, drewna, prądu. Nakładając tego rodzaju farbę na ściany pomieszczeń naszego domu poprawiamy rozmieszczenie ciepła wewnątrz, efektem może być zwiększona temperatura powietrza o ok. 3 do 5°C przy niezmienionym zużyciu nośnika energii.

Normalnie rozprzestrzenianie się ciepła, gdzie źródłem ciepła jest grzejnik czy też ogrzewanie podłogowe odbywa się poprzez konwekcję, ogrzane powietrze unosi się do góry, po ochłodzeniu się opada w dół, ten proces, to nierównomierny rozkład ciepła, poza tym masy powietrza podnoszą kurz, pyłki czy alergizujące odchody roztoczy, zdarza się, że różnica temperatur pomiędzy podłogą a sufitem może wynieść nawet 10°C.
We wnętrzach ze ścianami i sufitami wymalowanymi farbą termoizolacyjną jest zgoła inaczej, rozprzestrzenianie się ciepła, to promieniowanie cieplne grzejników odbijające się we wszystkich kierunkach od powierzchni ściany czy sufitu wymalowanej taką farbą, wówczas cały układ cieplny jest bardziej ujednolicony, skrajne różnice temperatur powietrza mogą wynieść zaledwie ok. 1. 5°C. Ewidentne zalety, to zwiększony komfort cieplny i lepsze samopoczucie dla przebywających w pomieszczeniu, ponadto zmniejszenie ładunków elektrostatycznych oraz reakcji alergicznych, zaś w miejscach gdzie są mostki termiczne, tj. na wycinkach ściany o niższej temperaturze, nie kondensuje się para wodna, gdyż ta farba eliminuje takie mostki termiczne, przy standardowej farbie w takim bardziej z natury rzeczy zawilgoconym miejscu mogą powstać zarodki pleśni i innych drobnoustrojów, dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń wilgotnych, typu łazienka, kuchnia.
Zastosowanie farby termoizolacyjnej prowadzi do wytworzenia większej jednorodności termicznej, a przekłada się to na wymierne oszczędności, w stosunku do domu z sufitami i ścianami pomalowanymi zwykłą farbą, osiągnięcie optymalnej temperatury wewnątrz budynku zapewnia zmniejszona ilość zużytego nośnika energii, dotyczy to zarówno ogrzewania pomieszczeń zimą jak i chłodzenia klimatyzatorem latem.

Jak to działa?

Powierzchnia ściany, sufitu pomalowana farbą termoizolacyjną odbija promieniowanie cieplne, kumulując je w ogrzewanym pomieszczeniu, zarazem stabilizując wilgotność i równomiernie rozprowadzając ciepło, tego typu farba jest przy okazji bardzo elastyczna, co minimalizuje powstawanie mikropęknięć na powierzchni, jednoczenie zapewnia ścianom prawidłową dyfuzję pary wodnej. Farba termoizolacyjna to zazwyczaj wysokiej jakości produkt, bazą tej farby są żywice akrylowe, właściwości termoizolacyjne uzyskuje przez zawartość wypełniaczy ceramicznych, które tworzą swoiste mikrosfery z wewnętrzną próżnią w środku, przewodność cieplna tego komponentu wynosi 0,1W/m/°K. Składnik ten zawarty w farbie termoizolacyjnej tworzy barierę/izolację cieplną, ale co ciekawe, też dźwiękową, gdyż rozchodzenie się fal dźwiękowych jest podobne do rozchodzenia się ciepła. Efektywność stosunkowo cienkiej powłoki farby termoizolacyjnej sprowadza się do odbijania/blokowania promieniowania cieplnego we wnętrzu, stanowiącego ok. 60% całego ciepła emitowanego przez wszelkie źródła ciepła, w efekcie ciepło jest kumulowane, wszystkie inne materiały termoizolacyjne działają inaczej, spowalniają przenikanie ciepła, czyli jego ucieczkę. Latem powłoka farby termoizolacyjnej, a za nią ściana pochłaniają wilgoć z powietrza, w momencie zmniejszenia wilgotności powietrza powstanie efekt parowania dyfuzyjnego, wilgoć zawarta w powłoce i ścianie odparowuje, proces ten w sporym stopniu przyczynia się do ochładzania wnętrza. Zimą powłoka tej farby równomiernie rozprowadza ciepło, rozkład temperatur w pomieszczeniu jest zatem też równomierny, powstaje wtedy przyjemniejszy i zdrowszy klimat, szczególnie dla astmatyków i alergików, poza tym ściany szybciej się osuszają, gdyż nadmiar wilgoci jest z nich odciągany, następstwem tego jest poprawienie efektywności izolacji cieplnej i własności cieplnych ścian, zmniejszamy wówczas ilość zużytej energii grzewczej. Powłoka farby termoizolacyjnej reguluje wilgotność powietrza we wnętrzu, do zdrowego dla człowieka poziomu ok. 55%.
Farby termoizolacyjne poprawiające własności cieplne i wilgotnościowe oraz efektywność energetyczną budynku, to m.in. produkty ThermoShield, HQ THERM E80 czy Bauter.

 

Innymi produktami do tzw. zadań specjalnych podczas remontu mieszkania mogą być: 

Farby do płytek ceramicznych.

Farby bakteriobójcze.

czy też

Farba antykondensacyjna.

Farby na zacieki i plamy.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 20.11.2013

3.5/5 - (2 votes)