WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Farby na zacieki i plamy.

Nie wiemy jak pozbyć się na ścianach i sufitach wszelkich wykwitów po zaciekach wodnych, plam pochodzących od substancji smolistych zawartych w dymie papierosowym, rdzawych zacieków, plam tłuszczu (w tym oleju), plam bitumicznych, sadzy (np. po pożarze) czy też śladów po pisakach oraz tzw. krwawiących barwnikach, tj. pozostałości po niektórych starych farbach klejowych? Problem z w/w plamami pojawia się, kiedy próbujemy pokryć te wszystkie typy zniszczeń powłoki malarskiej przy pomocy zwykłej farby akrylowej czy lateksowej, choćby była z najwyższej półki, nic nam nie pomoże, wszelkie przebarwienia, nawet po kilkukrotnym malowaniu, w większym lub mniejszym stopniu przenikną na wierzch. Dlatego do tego zadania służą specjalne farby, których zmodyfikowana receptura zapewni stuprocentowe przykrycie każdego rodzaju wszelkich plam, zabrudzeń i przebarwień, a wystarczy nawet od jednej do dwóch warstw, aby problem zniknął. Preparaty te zaizolują nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, plamy czy wykwity, powłoka tych farb po wyschnięciu jest wysoce elastyczna, przez to dodatkowo wzmacnia każde podłoże, a dzięki swojej zwartej strukturze, ogranicza zagnieżdżanie się pleśni i grzybów na jej powierzchni, spokojnie można więc stosować te farby także w wilgotnych pomieszczeniach, jak pralnia, kuchnia, łazienka, ale też pływalnia, browar, pomieszczenia produkcji żywności, etc. Farby te są silnie kryjące, mają mocną przyczepność do podłoża, można nimi malować nie tylko stare powłoki malarskie, ale także płyty gipsowo-kartonowe, beton, tynki wapienne, cementowe, gipsowe, cementowo-wapienne, mineralne, silikatowo-silikonowe, poza tym drewno czy tapety. Powłoka tych farb zapewnia oddychanie ścianom, po wyschnięciu jest matowa, dzięki temu doskonale daje się je pomalować każdą dowolną farbą emulsyjną.

Są to farby akrylowe-rozpuszczalnikowe, będzie to np. farba Zacieki Plamy firmy Śnieżka lub też Renostyl Plus firmy Dekoral, obydwie z przeznaczeniem do malowania wnętrz oraz farby akrylowe-wodorozcieńczalne, np. Universal Primer marki Bondex czy Fresh Start Primer 023 marki Benjamin Moore, nadające się do wewnątrz i na zewnątrz. Farbą Universal Primer można również gruntować powierzchnie miedziane, ocynkowane, aluminiowe, galwanizowane lub z PCV.farby na zacieki i plamy

To w zasadzie farby podkładowe, gruntujące, doskonale izolujące i odcinające jakiekolwiek plamy i zacieki, takie jest ich podstawowe zadanie, z którego w pełni się wywiązują, nie jest zalecane ich stosowanie, jako ostatecznej warstwy dekoracyjnej, jedynie farba Zacieki Plamy firmy Śnieżka nadaje się całkowicie (tak podaje jej producent) do końcowego dekoracyjnego malowania, aczkolwiek nie uzyskamy tu tak śnieżnej bieli, którą osiągniemy malując na koniec (wierzchnia warstwa) farbą akrylowo-lateksową (np. Akrylit W Dekoral), natomiast Śnieżkę Zacieki Plamy można pokolorować w mieszalni komputerowej, choć kolor może nie wyjść idealnie taki, jak na wzorniku NCS, przyczyną jest „chemia” tej farby, która jest odmienna (zresztą pozostałych farb na zacieki i plamy też) od zwykłej farby akrylowo-lateksowej, do której ma odniesienie wzornik NCS. Dlatego najbezpieczniej jest stosować te farby wyłącznie w formie farb izolujących plamy i zacieki, końcowo zaś pomalować ściany należy standardową farbą emulsyjną.

Inną grupą farb, które warunkowo, jednakże też skutecznie można zastosować w kwestii „likwidatora” plam i zacieków na sufitach i ścianach, będą np. Gruntomal – Dekoral, Everal Primer – Tikkurila czy Interior Iso Primer – Flügger, producenci tych farb nie wykluczają malowania nimi ścian, są to jednak typowe farby z przeznaczeniem do gruntowania surowego drewna i innych materiałów, dlatego na plamy i zacieki na ścianach warto je użyć tylko miejscowo.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 27.02.2013

Oceń artykuł