Firma Remontowa Wojciech Gośliński

Abartremonty na Facebook Kontakt

Szpachlowanie

Gładzie gipsowe
Gładzie gipsowe możemy wykonać dla Ciebie zarówno na nowych tynkach maszynowych w mieszkaniach deweloperskich lub na wszelkich innych zniszczonych i niedoskonałych powierzchniach ścian i sufitów. Standardowo nakładamy dwie warstwy gipsu, głównie korzystamy ze sprawdzonego produktu, gładzi gipsowej „Nida Finisz” Siniat (dawniej Lafarge), charakteryzującego się m.in. dobrą plastycznością podczas nakładania oraz doskonałym spajaniem się pierwszej warstwy z drugą, co ma kapitalny wpływ na uzyskanie jednorodnie gładkiej powierzchni podczas szlifowania końcowego. Wyschniętą gładź szlifujemy specjalnymi płótnami ściernymi w celu uzyskania pełnej gładkości, po tej czynności ścianę możemy już gruntować Unigruntem firmy Atlas, a następnie malować, tapetować lub nakładać inną dowolną dekorację ścienną.szpachlowanie Poznań
Powierzchnie które wymagały usunięcia starych warstw rozwarstwiającej się farby, po ich przygotowaniu gruntujemy przed szpachlowaniem preparatem głęboko penetrującym tj. Unigruntem w celu wzmocnienia sypkiego, pylącego i niestabilnego podłoża, zmniejszenia jego chłonności, polepszenia przyczepności oraz względnego uelastycznienia wierzchniej warstwy.
Przed nakładaniem pierwszej warstwy gładzi gipsowej, ale tylko na zniszczone i bardzo nierówne, porowate powierzchnie, też po zagruntowaniu Unigruntem, stosujemy cienkowarstwowy podkład z gotowego tynku gipsowego Goldband firmy Knauf, idealnego i sprawdzonego produktu o bardzo dobrej lepkości podczas tynkowania i możliwości nałożenia dowolnej jego grubości oraz warstwy na warstwę. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia ściany czy sufitu jest wzmocniona, wszelkie nierówności zniwelowane, a nakładana następnie pierwsza warstwa gładzi gipsowej ma świetną przyczepność do porowatej struktury tego tynku.
Kiedy mamy do czynienia ze sporą ilością rys i spękań na powierzchni sufitu lub ściany czy względnej sypkości starej warstwy zaprawy tynkarskiej, w tynk Goldband wtapiamy siatkę elewacyjną na całości wybranej powierzchni, która ma za zadanie dodatkowo wzmocnić i uzbroić odnawianą płaszczyznę. Wspomnianym tynkiem możemy wyrównać optycznie przed szpachlowaniem wszelkie niedoskonałości i nierówności podłoża bądź też je wypoziomować na listwach tynkarskich.
W przypadku wykonywania tylko wyprawek szpachlarskich podczas przygotowywania powierzchni do malowania pomieszczeń już malowanych, znakomita do zastosowania będzie zmodyfikowana masa szpachlowa Uniflott firmy Knauf, zawierająca w swoim składzie m.in. włókna celulozowe spajające i wzmacniające wyschniętą masę szpachlową, którą po wyschnięciu doskonale się szlifuje. Uniflott, to bardzo dobry produkt na zabezpieczanie rys i pęknięć, które po jego zastosowaniu nie powinny się już pojawić, co znamienne, w przypadku spoinowania Uniflottem łączeń płyt gipsowo-kartonowych nie potrzeba już uzbrajać łączeń taśmą flizelinową czy antyrysową.
Zabezpieczyć ścianę lub sufit przed powstawaniem spękań możemy również poprzez wtopienie na całości powierzchni w pierwszą warstwę gipsu podkładu flizelinowego, tj. cienkiej włókniny syntetycznej przypominającej tapetę, wykonuje się to jednak tylko na gładkich, nie pofałdowanych powierzchniach ze sporą ilością zarysować czy spękań.
W celu uzyskania w poziomie i pionie prostych i estetycznych linii na narożnikach zewnętrznych (np. ościeże okien), uzbrajamy je w przypadku kątów prostych 90° wtapiając w gips perforowane narożniki aluminiowe, natomiast w przypadku kątów wewnętrznych rozwartych pow. 90°, ostrych do 90° czy zewnętrznych o różnych kątach, taśmę narożnikową zbrojoną paskami aluminium, uniwersalną pod względem zastosowania na różne kąty. Powyższa taśma ma szczególnie zastosowanie podczas zabezpieczania łączeń narożnych płyt gipsowo-kartonowych. Wszelkie łuki (np. w oknach, przejściach) zabezpieczamy giętym perforowanym narożnikiem z pcv.

 

Gładkie, estetyczne i naturalne

Jeśli chcemy uzyskać piękne i gładkie ściany musimy zastosować gładź gipsową. Jest to wygładzające wykończenie z gipsu szpachlowego, które układa się na położonym wcześniej tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowo-wapiennym. Tynk ten musi być jednak równy, gdyż gładź, choć układa się ją w dwóch warstwach jest dość cienka (łączna grubość dwóch warstw – około 3 mm). Po wyschnięciu i stwardnieniu zewnętrznej warstwy szlifuje się ją specjalnym płótnem ściernym. Gips, jako miękki minerał pochodzenia osadowego jest produktem w pełni naturalnym.
Szpachlowanie ścian i sufitów ma na celu poprawienie ich właściwości estetycznych oraz technicznych. Do wykonania tych czynności używamy szpachli gipsowych lub akrylowych. Na rynku są dostępne szpachle o różnych właściwościach, istotnymi są takie cechy jak np. twardość, elastyczność, rodzaj bieli, czas użycia do pracy, min. i max. grubość jednokrotnego nakładania. Od prawidłowego przygotowania podłoża zależy efekt końcowy oraz trwałość wykonanych prac. Dla uzyskania gładkiej powierzchni ściany używamy płócien ściernych o numeracji od 100 do 240. Do ostatecznego wygładzenia powierzchni ściany, bądź wyprawek szpachlarskich można zastosować szpachle akrylowe. Są to gotowe masy szpachlowe, które nakłada się cienką warstwą o grubości ok. 1 mm.

 

Zapraszam do naszego poradnika remontowego:

Farby do wnętrz

Kolory we wnętrzach

Dekoracje ścian

Aranżacja i urządzanie wnętrz