WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Dylatacje na ścianach w mieszkaniach deweloperskich – jak sobie z nimi poradzić?

Technologia stawiania nowych budynków mieszkań deweloperskich zaskakuje niekiedy poznańskich inwestorów, którzy zakupili nowe mieszkanie gotowe pod usługę wykończenia pod klucz, a to pewnymi rozwiązaniami technicznymi.
Jednymi z takich „rodzynek” są dylatacje przebiegające często niemalże pośrodku ściany (w jej poprzek), są konieczne do wykonania w tynku gipsowym lekkim w sytuacji zaistnienia łączenia ze sobą ściany składającej się z dwóch różnych materiałów budowlanych, o odmiennej charakterystyce technicznej / konstrukcyjnej, zazwyczaj dotyczy to elementu żelbetowego z zestawieniu z elementem murowanym (ceramika, silka, beton komórkowy).
Tradycyjna technologia budowlana opiera się na wykonaniu ścian nośnych (konstrukcyjnych), często i ścian działowych, w stu procentach z jednego, tego samego materiału materiału (cegła, bloczek silka, komórkowy, ceramiczny, promonta gipsowa w wypadku ściany działowej), wówczas to dylatacje pośrodku ściany absolutnie nie są potrzebne, natomiast przy łączeniu dwóch rodzajów elementu budowlanego, dylatacje są niezbędne, gdyż odmienne materiały budowlane charakteryzować się będą różnymi właściwościami w aspekcie naprężeń konstrukcyjnych, także przy oddziaływaniu temperatury, wilgotności, „pracy” budynku podczas jego „osiadania” na fundamencie.
Firma deweloperska nie wskazuje inwestorowi metody wykończenia ścian z istniejącymi dylatacjami, a to asekuracyjnie pewnie, dla własnej wygody, aby za nic nie odpowiadać, niech inwestor, projektant wnętrz, tudzież najęta firma remontowa dla wykonania usługi wykończenia mieszkania pod klucz, przejmują się i zastosują wypracowaną, pewną metodę.

 

Cóż z owymi dylatacjami? Jak wykończyć takie ściany, aby finalnie w warstwie gipsu / powłoki malarskiej, nie powstały zarysowania w linii dylatacji?

 

 

Niemniej jednak ścian w naszym mieszkaniu nie tylko farbą wykańczamy?

 

 

Dylatacje w narożnikach (na styku ściany działowej z sufitem, ścianą nośną), cóż z nimi?

 

 

Zapoznaj się z innymi interesującymi artykułami:

Jak wizualnie ocieplić i urozmaicić sufit?

Poddasze w nowym domu – na co warto zwrócić uwagę?

Jak optycznie obniżyć zbyt wysoki sufit?

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

Poznań, 02.01.2022

1.2/5 - (754 votes)