WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak optycznie obniżyć zbyt wysoki sufit?

Tego powiedzmy to problemu, jeśli już się pojawi, nie będą mieli właściciele nowych mieszkań deweloperskich do wykończenia pod klucz, gdyż poprzez standardy, jakie się w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym ukształtowały przez ostatnie 50-60 lat, nasze mieszkania mają raptem 250 – 260, czasem 270 cm wysokości, któż by zatem chciał je celowo obniżać?
Jakkolwiek sytuacja zupełnie inaczej ma się z substancją mieszkaniową z lat powiedzmy 1900 – 1930, w ówczesnym zamyśle projektowym, póki w obecnych czasach nie zepsuł ich deweloper, dzieląc duże, piękne mieszkanie np. w budynku secesyjnym z duszą, na kilka małych „klitek”, dla krasnali raczej niż dla ludzi, lokale te „szyte były na zupełnie inną miarę” niż obecnie, zwykle są one nie tylko spore metrażowo, ale i wysokie, na 300 – 330 cm i też więcej, tutaj naprawdę jest „czym oddychać” abstrahując już od wykorzystywanych sto i więcej lat temu neutralnych dla człowieka komponentów budowlanych; żadnych betonów, plastyfikatorów w zaprawach, polimerów, stolarki PVC, trującego formaldehydu, etc.
Atoli komuś może nie odpowiadać taka wysokość pomieszczeń, ale wybrał już mieszkanie właśnie w starej kamienicy, tudzież z pragmatycznych bądź co bądź pobudek, gdyż np. nie chce zamieszkać na osiedlu z betonu z lat 70 – 80 ubiegłego wieku, ale również nie odpowiadają mu nowo budowane osiedla w Poznaniu, gdzie budynki mieszkalne często są bardzo ciasno „upakowane”, blisko siebie na niewielkiej przestrzeni, bo może pazerność włodarzy miasta nie pozwoliła urbaniście miejskiemu na swobodę i lansowanie koncepcji budowania przestrzeni mieszkalnej, dla ludzi, a nie tworzenia „koszarów wojskowych” (mieszkanie z oknem w okno), lecz kiedy rachunek ekonomiczny ważniejszy jest od dobra jednostki tak się niestety dzieje, to taka dygresja.
Jeden z aspektów mieszkania do remontu w starej kamienicy to potencjalna dysproporcja niektórych jego wnętrz, która może wynikać ze zbyt wysokiego sufitu względem metrażu pomieszczenia, dotyczy to np. długiego a wąskiego korytarza, łazienki, która może być niekiedy dwa raz wyższa niż szersza, niejednokrotnie niedużej a bardzo wysokiej kuchni, prostym zabiegiem dla obniżenia sufitu i poprawienia proporcji wnętrza jest po prostu montaż sufitu g-k, co zwykle w takiej sytuacji zaproponuje projektant czy firma remontowa od wykończeń mieszkań pod klucz.
Natomiast nie w każdym pomieszczeniu będzie to sensowne i mądre rozwiązanie, w obszernym pokoju dziennym, gabinecie, sporej na 20 m2 sypialni, byłoby aż żal obniżać tak piękne, idealne niekiedy gabarytowo, proporcjonalne i stylowe bądź co bądź wnętrze, jakkolwiek bardzo wysoki sufit może nie być koherentny z koncepcją wykończenia mieszkania, założeniami odbiorcy usługi remontowej w sferze wizualnej, estetycznej, komuś przecież zbyt wysoki sufit może utrudnić wykreowanie kameralnego i przytulnego wnętrza.
Wtedy w sukurs problemowi może przyjść koncepcja obniżenia sufitu, nie fizycznie (podwieszony sufit g-k) a optycznie;

 

Jakie mamy opcje?

 

Farba.

 

Najprostsze i najtańsze będzie pomalowanie sufitu farbą o odpowiednim kolorze i też teksturze, oczywistym jest, że ciemny odcień bardziej pochłania światło, wręcz je „zjada”, tak pomalowana powierzchnia, ciemniejsza od reszty ścian, wydaje się umykać naszej percepcji, im mniej odbitego światła, tym trudniej jest ocenić odległość do sufitu, który iluzorycznie przybliża się do obserwatora, im ciemniejszy odcień, tym efekt silniejszy.
Lecz wybitnie ciemny kolor na suficie powinien być z rodziny tych stonowanych, nie kolorów energetycznych, nie mówimy więc o oranżach, czerwieniach, żółtych, a głównie o uniwersalnych szarościach, grafitach, przełamanych granatach.
Koncepcję ciemnego sufitu w remontowanym mieszkaniu pod klucz powinno się wprowadzać z wyczuciem, gdyż zbyt ciemny odcień może spowodować, że sufit choć oryginalny w wydźwięku, to wyda się nieco za „ciężki”, wręcz przytłaczając wnętrze, jakkolwiek wszystko to oczywiście kwestia zdefiniowania oczekiwań i preferencji odbiorcy usługi remontowej, jeden lubi blondynki, drugi jaskrawo żółte samochody.
Bezpiecznym i efektywnym rozwiązaniem może być pomalowanie sufitu o dwa, trzy tony ciemniejszym odcieniem farby niż pomalowało się ściany, ale koniecznie kolorem z tej samej linii kolorystycznej, gdyż wtedy różniące się odcienie, na 100% będą się ze sobą dobrze komponowały, na zasadzie wysmakowanego kontrastu, należy wówczas korzystać z usługi mieszalni kolorów, z wykorzystaniem np. najpopularniejszego podczas remontów mieszkań pod klucz i używanego przez naszą poznańską firmę, systemu kolorowania NCS, „gotowe kolory” pomimo oferowania różnych odcieni, wydawać by się mogło tego samego koloru, to mniej bezpieczne rozwiązanie, odcienie te nie zawsze będą z tej samej linii kolorystycznej.
W odniesieniu do tekstury powłoki malarskiej, zdecydowanie należy stosować farbę o wykończeniu głęboki mat, raz, że nie pojawią się na suficie żadne refleksy świetlne, dwa, że od matowej powierzchni światło równomiernie oraz mniej intensywniej się odbija, „miękko” się rozpraszając, powierzchnia sufitu będzie mniej dynamiczna, bardziej subtelna, w rezultacie wyda się, że sufit jest nieco niżej.

 

Częściowa zabudowa.

 

Ciekawą, pewnie dość odważną ingerencją w sufit, który optycznie zamierzamy obniżyć, ale w sufit w wersji bez sztukaterii sufitowej, która często jest zachowana w mieszkaniach w starych kamienicach, za to nie będzie jej na pewno w mieszkaniu loftowym pod wykończenie pod klucz z wysokim sufitem, może być np. zmiana jego geometrii poprzez zamontowanie w poprzek do padania na sufit naturalnego światła z okien, belek drewnianych, imitacji belek z poliuretanu, „belek” zbudowanych z płyty MDF / meblowej, np. w rozstawie osiowo co 80 – 100 cm.
Sufit nabierze wtedy nie tylko charakteru, kreując wysublimowane bez mała wnętrze, ale wizualnie „zejdzie” konkretnie w dół, powstały za każdą belką światłocień delikatnie „przygasi” płaszczyznę sufitu i udekoruje, wzbogaci przy tym też w niebanalny sposób remontowane wnętrze, belki bezceremonialnie acz bezpretensjonalnie przełamią monolityczną, płaską powierzchnię sufitu, niewykluczone, że w rezultacie wiodącego detalu designerskiego w pomieszczeniu, w rzeczy samej dając odbiorcy usługi, remontującemu swoje wymarzone cztery kąty „dwie pieczenie przy jednym ogniu”; optycznie obniżony sufit i ekstra dekorację w jednym.

 

Dla opracowania wyceny usługi wykończenia mieszkania pod klucz, doradztwa i wykonawstwa w aspekcie obniżenia zbyt wysokiego sufitu, zapraszam do kontaktu z naszą firmą remontową; 691 051 308 / Formularz Kontaktowy

 

Przeczytaj także:

Przestrzeń loftowa, minimalistyczna, ale z nutą slow.

Surowy sufit betonowy w mieszkaniu deweloperskim – z jakim problemem mamy do czynienia?

 

Opracowanie i publikacja: Wojciech Gośliński

Poznań, 02.04.2024

5/5 - (1 vote)