Poddasze w nowym domu – na co warto zwrócić uwagę?
To pewnie kwestia wizażu, estetyki czy też tradycji racjonalnego i sprawdzonego od pokoleń budownictwa mieszkaniowego powoduje, że zdecydowana większość nowo powstających domów jednorodzinnych posiada dach dwu czy wielospadowy, poprzez który piętro domu stanowi poddasze ze skosami.
Poddasze w sensie stricte ergonomicznym reprezentuje zupełnie inny wymiar niż pomieszczenia o ścianach pionowych, tworzących wielościan zwany sześcianem, pomieszczenia zaś poddasza to zupełnie „inna bajka”, otóż zależnie od kąta nachylenia dachu, jego podzieleniu na tyle a tyle płaszczyzn, mogą się okazać prawdziwą perełką architektury wnętrz, albo też w pewnym sensie porażką w kontekście ich użytkowości i harmonii stylistycznej, z zważyć należy, iż skosy w remontowanym mieszkaniu pod klucz są najtrudniejszym detalem do aranżacji.
Na to jak atrakcyjną, funkcjonalną i efektywną przestrzenią lub też „taką sobie”, okaże się poddasze zakupionego przez nas domu będzie miało kilka decydujących / kluczowych czynników, przy czym jeśli architekt budynku nie grzeszył kreatywnością, wtedy firma od projektowania wnętrz może nie za wiele zdziałać, chcąc uatrakcyjnić przestrzeń poddasza i jego wykończenie.
Stopień pochyłości dachu ma znaczenie.
- Poddasze z pochyłością dachu powiedzmy 35 stopni może być mniej ustawne niż o pochyłości dachu np. 45 stopni, zarazem powierzchnia użytkowa tego drugiego będzie większa niż dla dachu 35 stopniowego, i to przy identycznej powierzchni podłogi, wyliczenie powierzchni użytkowej to bazowanie na obrysie pomieszczenia dla wysokości 140 i 220 cm, bardziej „ostry” dach przesuwa te linie od środka pomieszczenia na zewnątrz, oczywistym jest, że korzystniej wypadnie tutaj dach o większym niż mniejszym kącie nachylenia, w efekcie mieszkanie mamy nieco większe, zarazem więcej powierzchni użytkowej wygeneruje dach dwuspadowy z dwoma lukarnami, z pionowym murem zewnętrznym, a najwięcej dach wielospadowy (o tym samym nachyleniu) np. z trzema lukarnami.
Wizaż poddasza.
- Atrakcyjność geometrii wnętrz poddasza generowana jest przez kształt dachu, najbardziej urozmaiconą przestrzeń w pomieszczeniach stworzy dach wielospadowy, na drugiej stronie bieguna będzie dach dwuspadowy z dwiema lukarnami, dający efekt „stodoły”, ale wystarczy jeśli bryła dachu „przecięta” będzie trzecią lukarną, i problem nieco nudnej przestrzeni wnętrz, ale też samej bryły dachu rozwiązany.
Efektywnie doświetlić wnętrza poddasza.
- Najsprawniejszymi w materii doświetlenia pomieszczeń poddasza okażą się okna dachowe, rodzaj ich ekspozycji w kierunku nieba sprawia, że okno usytuowane pionowo, np. na ścianie lukarny, mające z 3 m2 przeszklenia, może wpuścić do środka tyle samo światła co okno poddaszowe 140x78cm (ok. 1 m2), oznacza to, że okno poddaszowe może być trzykrotne „wydajniejsze” w sferze doświetlenia pomieszczenia, wynika to z prostej zależności, otóż tradycyjne okno pionowe może być skierowane na sąsiedni budynek czy też koronę drzewa (które pochłaniają cześć światła), natomiast okno poddaszowe „patrzy” wyłącznie na niebo, jedynym „regulatorem” natężenia wpływającego światła będzie pogoda (słońce / zachmurzenie), i też oczywiście markiza / żaluzja.
Okna dachowe dają też inny wymiar korzyści.
- Skoro zaś dla identycznego doświetlenia wnętrza poddasza wystarczy trzykrotnie mniejsze przeszklenie okna poddaszowego w opozycji do okna usytuowanego w pionie, oczywistym jest, że w rezultacie mamy trzykrotnie mniejszą powierzchnię, przez którą następuje ucieczka ciepła, oczywiście obecne technologie budowlane, remontowe i wykończenia mieszkań pod klucz i też wymogi ochrony środowiska, dają nam pakiet trzyszybowy + gaz neutralny pomiędzy szybami, ramy wielokomorowe, niemniej jednak m2 ocieplonej ściany zewnętrznej (wymurowanej czy jako skos dachu) naturą rzeczy zawsze będzie miał wyższy parametr izolacyjności cieplnej, niż m2 nawet najlepiej wyizolowanego cieplnie okna.
- Frapująca i niebagatelna sprawa dla poznańskiego odbiorcy usługi remontowej to koszta samego przeszklenia, m2 okna poddaszowego standardowej klasy nie będzie wyższy niż m2 okna pionowego średniej klasy, a jeśli z opcją wyłącznie okien poddaszowych metrów kwadratowych mamy 1/3 (w porównaniu do okien w pionie), toteż można założyć 1/3 kosztów wytworzenia substancji budowlanej w materii przeszklenia, jako wnętrza pod klucz gotowego do użytkowania, zatem taniej wyjdzie odbiorcę usługi wykończenie poddasza z dachem w stu procentach z pochyłościami / skosami, niż poddasza ze skosami w kompozycji z fragmentami ścian zewnętrznych usytuowanymi w pionie, zwykle w postaci lukarny.
- Interesująca jest też kwestia serwisowania czy potencjalnych usterek, otóż okucia okna poddaszowego konstrukcyjnie są mniej narażone na usterkę niż w tradycyjnym oknie pionowym (uchylnym czy suwanym).
Okno poddaszowe, czy w każdym aspekcie jest tak „różowo”?
- „Wyeksponowanie” okna poddaszowego w kierunku nieba / latem palącego słońca, rodzi główny problem poddasza, tj. jego potencjalne przegrzanie, ale nawet bez tegoż „dodatku cieplnego”, o ile w pomieszczeniach na parterze będziemy mieli temperaturę 21-23 stopnie, o tyle na poddaszu nawet z 2-3 stopnie więcej, zamysł / projekt na etapie realizacji usługi wykończenia mieszkania pod klucz zainstalowania na poddaszu klimatyzatora / klimatyzatorów, wydaje się najlepszą inwestycją, procentującą komfortem użytkowania wnętrz poddasza latem, (zwłaszcza upalnym), klimatyzator prócz schładzania pomieszczenia, jednocześnie osusza powietrze, zbyt wysoka wilgotność powietrza in minus wpływa na odczucie ciepła, wtedy jest i duszno i „parno”.
- Inwestycja remontowa wiąże się z podprowadzeniem niezależnego zasilania, koniecznie na osobnym obwodzie elektrycznym (klimatyzatory mieszkaniowe mają zwykle aż po 3.5-5 Kw), rozprowadzaniem okablowania od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej, odprowadzeniem skroplin z jednostki wewnętrznej, czyli mówimy tu o robotach, które oczywistym jest, że muszą poprzedzić prace remontowe wykończenia mieszkania pod klucz.
- Idealny czas dla swobodnego zaplanowania usytuowania jednostki zewnętrznej to moment gdy elewacja jeszcze nie jest ocieplona, jeśli elewacja jest już w pełni wykończona, przewody muszą być poprowadzone po wewnętrznej części murów, co (z uwagi na kucia), będzie droższą opcją usługi remontowej, a zważyć trzeba, że odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną może wynieść i z 15 metrów.
Strop drewniany, czy projekt zakładał użytkowanie poddasza?
- W sytuacji gdy kupimy dom z poddaszem nieużytkowym i stropem drewnianym, a później chcemy je zaadaptować na dodatkowe wnętrze / wnętrza naszego domu, może się okazać konieczne zlecenie firmie remontowej najętej do wykończenia pod klucz, usługi usztywnienia belek stropowych i przez to całego stropu, a to przy zastosowaniu (w tzw. mijankę) w odległościach max. co 120 cm przekładek drewnianych pomiędzy wszystkimi belkami, przekładek o zbliżonym przekroju jak belki stropowe, a zważyć trzeba, że projekt domu z poddaszem nieużytkowym to zwykle belki stropowe bez owych przekładek, które jednak są niezbędne dla prawidłowego rozprowadzania naprężeń, minimalizowania rezonowania stropu, eliminacji jego uginania się w wyniku codziennego użytkowania wnętrza poddaszowego, trzeba też wiedzieć, że drewniana belka stropu drewnianego, pomieszczenia użytkowego, powinna mieć 24 cm w przekroju pionowym, jeśli będzie miała 20 cm, a belki będą długie na 5-6 metrów, wtedy przekrój ten będzie wystarczający wyłącznie dla poddasza jako „graciarni”, na które wchodzi się tylko od czasu do czasu, aby wnieść / znieść jakieś „pudło”, etc.
- Dla uniknięcia efektu rezonowania drewnianego stropu rozwiązaniem jest strop betonowy, niemniej jednak nie wpisuje się on w ideę tradycyjnej drewnianej więźby dachowej w połączeniu z takim też tradycyjnym drewnianym stropem, jakkolwiek projektów mieszkań ze stropem betonowym w Poznaniu i okolicach nie brakuje, ich plusem jest mniejsze niż stropu drewnianego rezonowanie, przez to ma tu miejsce mniejsze przenoszenie dźwięków uderzeniowych.
Wykończenie płytą kartonowo-gipsową, a implikacje wynikające z połączenia z konstrukcją drewnianą.
- Rezonowanie drewnianego stropu w opcji poddasza użytkowego oznacza de facto jego drganie, co nigdy nie będzie korzystne dla sufitu stropu drewnianego standardowo wykończonego płytą g-k, jego pewne zabezpieczenie przed potencjalnymi zarysowaniami, pęknięciami, nie tyle pro forma, ale faktyczne, to zastosowanie przez firmę remontową siatki elewacyjnej, idealnie o gramaturze 165 (najlepszej), mocuje się ją sufitu i zatapia w gips szpachlowy (nie zalecany jest wtedy gips miękki, a twardszy, np. gips szpachlowy Dolina Nidy, ale może to być też np. gips Omega), i dopiero na tą warstwę firma od wykończenia mieszkania pod klucz wykonuje gładź gipsową.
- Jeśli ta zabezpieczająca czynność nie była uprzednio wykonana, a sufit jest już gotowy; wygładzony i pomalowany, wówczas mało inwazyjną metodą zabezpieczenia przed powstałymi już zarysowaniami będzie nałożenie na sufit włókniny syntetycznej, czyli flizeliny, mocuje się ją na klej, podobnie jak tapetę, po wyschnięciu wykonuje się gruntowanie farbą podkładową i malowanie.
- O ile najbardziej narażony na drgania będzie drewniany strop, to również cała drewniana więźba dachowa „pracuje” pod wpływem zmian wilgotności czy temperatury, tutaj wszystkie skosy wykończone są również płytą g-k, najbardziej efektywne zabezpieczenie się przed zarysowaniami to także siatka elewacyjna bądź flizelina.
Przeczytaj również:
Listwy przypodłogowe – wersja listwy ukrytej w ścianie
Naprawa, renowacja starych, niestabilnych tynków, likwidacja zarysowań, pęknięć.
Surowy sufit betonowy w mieszkaniu deweloperskim – z jakim problemem mamy do czynienia?
Przestrzeń loftowa, minimalistyczna, ale z nutą slow.
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
Poznań, 30.11.2021