WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Zalety i wady łóżka piętrowego.

Jedyną alternatywą, gdy nie mamy za dużego pokoju dziecięcego, a mieszka w nim dwoje rodzeństwa, wydaje się łóżko piętrowe, w naturalny sposób oszczędzi miejsce w tym wnętrzu, ale czy będziemy pewni o słuszności decyzji, bo taki mebel prócz zalet, ma też przecież i wady.

 

Do zalet zaliczyć musimy to, że zajmie zwykle o ok. połowę mniej miejsca, niż dwa osobne łóżka, dwójka dzieci będzie spała osobno, a zajmą powierzchniowo podobnie tyle miejsca, jak jedno. Ale takie łóżko może również doskonale spełniać swoją funkcję w pokoju z jednym dzieckiem, wtedy na dole umieścić można biurko, komodę, pudła z zabawkami czy w inny sposób wykorzystać wolną przestrzeń pod górnym łóżkiem, oszczędzając przestrzeń pokoju i dając więcej miejsca do zabawy. Wzornictwo łóżek piętrowych jest ogromne, taki fantazyjny i kolorowy mebel może być główną atrakcją i ozdobą pokoju dziecięcego, łóżko piętrowe nierzadko jest frajdą dla naszych pociech, a spanie na górze, to dla maluchów coś ekstra.

 

Wadą łóżka piętrowego będzie zwykle mniejsza długość, niż normalnego łóżka, zatem dziecko szybciej z niego wyrośnie, górne łóżko musi posiadać porządne zabezpieczenie, tj. barierkę chroniącą dziecko przed wypadnięciem. Kiepskiej jakości model może trzeszczeć i ruszać się w czasie wchodzenia/schodzenia oraz podczas przewracania się na boki, co będzie dyskomfortem dla dziecka śpiącego na dole, drabinka z uwagi na oszczędność miejsca ma niewielkie stopnie, a niekiedy tylko śliskie szczeble, przez to wymaga ostrożności przy wchodzeniu, a szczególnie gdy zaspane w środku nocy dziecko idzie skorzystać z toalety, w niskich mieszkaniach nie potrzeba dużo, aby dziecko na piętrze uderzyło głową o sufit, ale dziecko korzystające z dolnego łóżka też musi uważać na głowę. Łóżko piętrowe może być powodem pokłócenia się dzieci lub niepotrzebnej złości pomiędzy nimi, jeśli każde z nich będzie chciało spać na górze, poza tym konstrukcja łóżka może zachęcać dzieci, które są z natury ciekawe doświadczeń, do niebezpiecznych szaleństw. Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek, piętro łóżka jest wykluczone dla dziecka poniżej 3 lat.

 

Łóżko piętrowe zawsze będzie kontrowersyjnym rozwiązaniem, pewnie często okaże się koniecznością w niewielkim pokoju, widząc w nim niewątpliwe atuty, nie zapomnijmy o jego słabych stronach, decydując się na nie, koniecznie wybierzmy solidny i bezpieczny mebel, zapewniający bezpieczeństwo jego użytkownikom, tylko wówczas możemy spać spokojnie, ze świadomością, że zminimalizowaliśmy ewentualność wypadku, chcąc go jednak w stu procentach uniknąć, zapomnijmy o łóżku piętrowym, wtedy interesującą opcją dla łóżka piętrowego, tak samo oszczędzającą miejsce, może być np. dodatkowe łóżko wysuwane z pod pierwszego łóżka czy rozkładane, zajmują dodatkową przestrzeń w pokoju tylko w czasie spania dzieci.

 

Sprawdź także:

Jak umeblować pokój dziecięcy?

Jaka szafa do pokoju dziecka?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 30.06.2013

Oceń artykuł