WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaka szafa do pokoju dziecka?

Jednym z elementów aranżacji pokoju naszej pociechy będą meble, a należałoby tu wziąć pod uwagę nie tylko stylistykę czy funkcjonalność, bardzo ważne będzie dopasowanie rodzaju mebla, koloru itd. do oczekiwań i charakteru dziecka, bo mebel, to nie tylko przechowalnia, stanowić może doskonałą dekorację wnętrza, sprawić, że pokój dziecięcy nie będzie nudny i banalny. Opinię dziecka koniecznie uwzględnijmy podczas wybierania takiego, a nie innego mebla, inaczej jego pokój może wydawać się mu obcy, bo nie wziął udziału w jego aranżacji.

 

Bardzo wiele możliwości daje nam szafa z drzwiami przesuwnymi, zwana też wnękową czy pod zabudowę, jest bardzo pojemna, maksymalnie wykorzystuje i porządkuje dostępną przestrzeń pokoju, do wykonania pod każdy wymiar, z dowolnym układem wewnątrz szafy, jednocześnie z różnorodnym wykończeniu, pod zróżnicowane gusta rodziców i ich dzieci. Jednak układ półek w takiej szafie/garderobie w pokoju dziecięcym będzie się różnił od układu w garderobie rodziców, prócz miejsca na ubrania musi być go też sporo na zabawki, książki lub sprzęt sportowy, wysuwane kosze będą doskonałe na zabawki. Zmianę funkcji poszczególnych stref takiej szafy można wprowadzić od ręki, np. półki na zabawki, gdy dziecko będzie trochę starsze, zamienimy na część ubraniową, a dobrze zaprojektowana szafa daje możliwość przebudowania jej wewnątrz. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca dla ubrań wiszących, wystarczy umieścić drążki ubraniowe jeden nad drugim, zaś drobiazgi, bieliznę, skarpetki, etc., schowamy w wygodnym systemie szuflad, najlepiej z pełnym wysuwem. Tzw. półka pawlaczowa, najobszerniejsza i najwyżej umiejscowiona, doskonale nadaje się na pudła, rzeczy o większych gabarytach czy rzadziej używane ubrania sezonowe, wszystkie dolne półki oraz przestrzeń pod drążkiem, to łatwo dostępne i bezpieczne dla dziecka miejsce do przechowywania pojemników ze skarbami malucha, tj. z zabawkami, klockami, pluszakami, itd. Zróżnicowanie stref w szafie wnękowej będzie tak samo potrzebne kilkulatkowi, jak i nastolatkowi, zmieni się tylko ich sposób wykorzystania, dlatego szafy pod zabudowę są całkowicie uniwersalne, do używania przez wiele lat rozwoju dziecka. Szafa z drzwiami przesuwnymi, to estetyka, porządek i funkcjonalność, na prędko upchane rzeczy nie otworzą drzwi, za jednym ich otwarciem mamy wgląd i dostęp do kilku półek naraz, chcąc posiadać szafę wnękową i pozostałe meble, jak biurko, regał, komodę czy łóżko w tej samej stylistyce czy kolorze, wystarczy zamówić wykonanie ich z tego samego materiału. Szafa, pomimo, że nie zagraca pokoju dziecięcego, zwykle zajmuje nie mało miejsca, jest często kluczowym meblem, jej kolor, sposób wykonania drzwi i materiały dodatkowe mogą być interesujące i nietuzinkowe. Detalem, który może być wykonany z rozmaity sposób, to właśnie wypełnienie drzwi, do wyboru mamy kolorowe szkło czy lustro podklejane folią zabezpieczającą, ale może to być też przeróżna grafika czy zdjęcia wydrukowane na wielkoformatowej folii rozweselające wnętrze, wstawki ekoskórki, maty sizalowej, wiklinowej, etc.

 

Szafa z drzwiami przesuwnymi, to kwintesencja ergonomii, otwarcie drzwi nie potrzebuje w ogóle miejsca, gdyż otwierają się w świetle bryły szafy, łatwo poradzi sobie z otwieraniem każdy maluch, bolesne przyskrzynienie paluszków jest mało prawdopodobne, a w ogóle w szafie wyposażonej w samodomykacze, spowalniające skrzydło drzwi tuż przed zamknięciem, tak samo nie ma możliwości, aby dziecko zatrzasnęło się wewnątrz. Miejsca w szafie jest sporo, zarówno na ubrania jak i pudła z różnościami, zabawkami, będącymi w zasięgu ręki malucha. Wnętrze dziecięcej szafy, to zazwyczaj nie ład i porządek, wręcz przeciwnie, drzwi przesuwane gwarantują nam, że nie otworzą się w najmniej przewidzianym momencie i nie ukażą np. gościom przypadkowego i „artystycznego” układania rzeczy i zabawek.

 

Inne, inspirujące publikacje:

Co na ścianę do pokoju dziecięcego?

Lekarstwem na stres dziecka lifting jego pokoju.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 15.08.2013

Oceń artykuł