WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak umeblować pokój dziecięcy?

Najodpowiedniejsze do pokoju małego dziecka będą meble skromne, spokojne i proste, zarazem muszą być stabilne, solidnie wykonane, wygodne w użytkowaniu, czyli ergonomiczne i naturalnie ich kształt, rodzaj materiału z jakiego zostały zrobione i zastosowane rozwiązania muszą zapewniać bezpieczeństwo dziecku. Najbardziej praktyczne będą meble mobilne, które możemy w porozumieniu z kilkuletnim już dzieckiem dowolnie ustawiać, zmieniając przy tym często ich funkcję, a przy okazji aranżację wnętrza. Nawet zależnie od pory dnia czy zapotrzebowania dziecka, dany mebel dobrze jak może służyć do różnych zadań, np. pólka z zabawkami zmieni się wówczas na miejsce dla książeczek, stolik do zabawy na stół jadalniany, pudło do zabawek na pufę do siedzenia, malunki na tablicy zastąpią litery, cyfry czy inne pomoce szkolne, itd. Pokój dziecięcy, w którym jego lokator będzie czuł się swobodnie i szczęśliwie, powinien umożliwiać zmianę układu mebli, gdyż dziecko szybko wyrasta ze swojego pokoju i zmieniają się u niego priorytety oraz potrzeby. Lekko wyglądające meble modułowe nie znudzą dziecka, ponadto sprzyjają pobudzaniu wyobraźni, jednak najbardziej pożądanie będą półki, regały, różne pojemniki, pudła i pudełka, ustawienie i konstrukcja regału powinna maluchowi zapewniać do niego swobodny dostęp, pudła będą niezbędne, bo dorastające dzieci kochają zbierać różne, też niesamowite rozmaitości, interesuje ich prawie wszystko. Szafki i regały należy naprawdę solidnie umocować, pamiętając, że maluchy potrafią się po nich wspinać lub wymyślić inne, trudne nam do wyobrażenia szaleństwa.

 

Prócz szafek, regałów czy półek, przede wszystkim krzesło, stół i biurko musi być odpowiednie do wzrostu dziecka, to przy nim dzieci spędzają sporo czasu rysując, odrabiając lekcje, czytając i korzystając niestety za dużo z komputera. Krzesło, aby było wygodne i zdrowe, powinno posiadać regulację wysokości siedziska i podparcia pleców przy lędźwiach oraz podłokietniki. Stół czy biurko może okazać się, że będzie to za mało dla rozwijania dziecięcych zainteresowań, które potrzebują miejsca, ażeby rozłożone hobby nie utrudniały nauki, przydałby się jeszcze stabilny blat. Wygodne biurko, najlepiej z regulacją wysokości blatu, dobrze jak będzie blisko okna, gdzie najwięcej naturalnego światła, jednak dobrze aby było usytuowane bokiem do niego, tak aby siedząc przy biurku dziecko miało naprzeciw siebie ścianę, wg psychologów ułatwia to koncentrację w czasie nauki, widok kątem oka drzwi do pokoju też temu sprzyja, wtedy konieczne jest ustawienie biurka tak, aby dla dzieci praworęcznych światło dzienne padało z lewej strony biurka, zaś dla leworęcznych odwrotnie.

 

Nieskrępowanemu rozwojowi dziecka i rozwijaniu jego inwencji twórczej będzie dobrze służyła zainstalowana na ścianie duża płyta korkowa, jako płaszczyzna do eksponowania prac manualnych dziecka, maluch może do niej przypinać dowoli co chce, pożądana będzie także tablica do rysowania kolorowymi kredami, doskonale można do tego wykorzystać farbę tablicową, która przy okazji może być też farbą magnetyczną, do której dziecko może mocować na magnesy swoje prace ręczne, rysunki, wycinanki, taką farbą można pomalować dowolną powierzchnię ściany, ale też np. drzwi. Stworzenie dziecku określonego miejsca do wyrażania swojej osobowości nie tylko stanowić będzie fajną dekorację pokoju, pomoże naszej pociesze w skupieniu się na radosnej twórczości, a poza tym w dużej mierze może uchronić pozostałe ściany od mazania ich czym popadnie.

 

Zapraszam również do lektury wpisów:

Jaka szafa do pokoju dziecka?

Co na ścianę do pokoju dziecięcego?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 23.06.2013

Oceń artykuł