Nasze maluchy tak samo szybko jak wyrastają z ubrań, podobnie prędko też z mebli i wyposażenia swojego pokoju, poza tym zmienia się u nich gust i upodobania, to co przed kilkoma miesiącami było fajne, dziś jest nudne, za małe, nie użytkowe, stanowi to naturalny proces dorastania, nasze dzieci prócz zmiany swoich preferencji przecież rosną, zmiany wyposażenia i wykończenia pokoju dziecięcego ze względu na koszta, nie dokonuje się tak często jak ubrań, jednak co znamienne, częściej niż innych pomieszczeń mieszkania.
Zatem do aranżacji pokoju dziecięcego w sporej mierze podchodzimy od strony praktycznej, ma ona zapewnić komfort maluchowi, a potem podrostkowi, zaś nam rodzicom, nie nadwyrężanie niepotrzebnie naszego budżetu, czy można to wszystko pogodzić?
Dzięki zastosowaniu się do sprawdzonych chwytów w aranżacji pokoju dziecięcego możemy zminimalizować wydawanie pieniędzy bez szkody dla prawidłowego rozwoju i komfortu dziecka, z założeniem, że meble oraz wyposażenie będą „rosły” razem z dzieckiem, zaś design będzie swobodnie ewoluował.
Na cóż więc zwracać uwagę podczas takiej pragmatycznej aranżacji?
1. Remontując i urządzając pokój dla niemowlaka często ulegamy pokusie i kupujemy fikuśne i prześliczne mebelki, są małe, bo po części ich urok tkwi właśnie w niewielkich rozmiarach, bardzo szybko jednak okazują się za małe i niefunkcjonalne, gdyż nasza pociecha z nich po prostu wyrosła, to tak jak wyrasta się z ubrań, naturalnie nie dotyczy to przewijaka czy łóżeczka ze szczebelkami, te sprzęty muszą się znaleźć w malusińskim pokoju i naturą rzeczy dość szybko będzie trzeba się ich pozbyć, bo nie będą potrzebne, natomiast pozostaje masa innych detali wyposażenia pokoju dziecięcego, które przecież mogą posłużyć dość długo.
2. Może w miejsce urokliwej, niewielkiej komódki wybierzmy uniwersalną i pojemną szafkę, zaś dziecięcą szafeczkę zastąpmy po prostu szafą, dla kilkulatka odpowiednie będzie już łóżko o docelowych wymiarach np. 90×200, te większe meble też są dedykowane wzorniczo do aranżacji dziecięcej, rodzice będą mogli kupić coś porządniejszego, ze świadomością, że inwestycja posłuży więcej czasu, zaś nasz maluch będzie dorastał do tych kupionych trochę na zapas mebli, tu zatem ważne rozważenia jest kupowanie malutkich mebelków, które będą cieszyły tylko nasze oko, niemowlak osobiście w ogóle z nich nie będzie korzystał, tylko rodzice układając w nich dziecięce rzeczy, zaś kilkulatek to już będzie samodzielnie korzystał ze swoich mebli.
3. Skorzystanie z usługi firmy wykonującej meble na wymiar wcale nie musi oznaczać przepłacania, z uwagi, że gotowe meble są tańsze, chodzi o kwestię idealnego dopasowania mebli do pomieszczenia oraz potrzeb, trwałości oraz uniwersalności danego rozwiązania.
4. Wielofunkcyjne projekty, chodzi tutaj m.in. o meble wypełniające więcej niż jedną funkcję, ułatwią aranżację, metamorfozę tego wymagającego wnętrza remontowanego mieszkania w Poznaniu oraz wszelkie modyfikacje, które będą wprowadzane w następstwie dorastania dziecka oraz zmiany jego potrzeb w sferze użytkowej oraz wizualnej.
Dobrym przykładem może być łóżko ze skomponowanymi szafkami, szufladami czy biurkiem, biurko z regulowaną wysokością, posłuży aż do czasu gdy dziecko będzie nastolatkiem.
5. Uniwersalność przekładająca się na dłuższe użytkowanie pokoju dziecięcego bez konieczności dokonywania częstych zmian w sferze remontowej i modyfikacji pomieszczenia oznacza też neutralność stylistyczną i kolorystyczną, otóż każdy projekt oznacza opracowanie koncepcji wykończenia podłogi, ścian oraz oczywiście wyposażenia, nadrzędna zasada to niewykorzystywanie tych najdroższych detali wystroju oraz sprzętów do podkreślenia tego pomieszczenia, mają stanowić spójność stylistyczną, nie być krzykliwe w formie czy kolorze, przez to pokój dziecięcy, w tym jego wystrój będzie dłużej modny i użyteczny, tak szybko się nie znudzi, maluch będzie się swobodniej czuł w takim wnętrzu, nasz portfel nie będzie nadwyrężany z powodu częstych zmian, w tego powodu będziemy mogli pozwolić sobie na droższe, bardziej komfortowe i trwałe rozwiązania, w tym też meble z lepszych firm, które lepiej przetrwają próbę czasu, gdyż za ceną idzie jakość.
6. Neutralne meble, wyposażenie, kolory ścian czy podłogi w pewnej mierze mogą odebrać pokojowi charakteru, zaradzić temu można stosując intrygujące i wyraziste dodatki tworzące kreatywną przestrzeń, pobudzającą i stymulującą rozwój naszej pociechy, jednocześnie uszczęśliwiającą i zapraszającą do zabawy.
Co do dodatków, tu już jest niezbędna pełna konsultacja z mieszkańcem pokoju, jego gust, preferencje i odczucie estetyki powinny w zasadzie definiować co mamy umieścić w tym wnętrzu, to one wpłyną na niepowtarzalne oblicze pokoju, dodatki określają kim jest osoba je wybierająca, mogą być łatwo zmieniane wraz z szybko zmieniającym się gustem dziecka. Nie zagracajmy przy tym tej przestrzeni, jednakże kilka wybranych przez malucha zdecydowanych gadżetów dekoracyjnych sprawi, że dziecko pokocha swój pokój, są to niekiedy naprawdę drobiazgi, jak kolorowe powłoczki na poduszki z motywem ulubionego bohatera kreskówki, barwny dywanik, lampka nocna z fantazyjnym abażurem, fragment ściany pomalowanej farbą magnetyczną i tablicową, plakaty, tablica korkowa, kolorowy kufer na „skarby”, pufa lub kosze na pluszaki, lalki.
Wszystkie te dodatki łatwo jest podmienić na te bardziej odpowiadające naszej szybko rosnącej pociesze.
7. Aranżacja pokoju dziecięcego to nie design i wykończenie naszego mieszkania, nie powinna bazować wyłącznie na wyobrażeniach dorosłych, to błąd, należy zaangażować dziecko w proces urządzania i wystroju jego „królestwa”, to ono będzie w nim przebywać, musi się więc czuć tutaj komfortowo, w żadnym razie nie deprecjonujmy propozycji dziecka, porady rodziców oczywiście są w cenie, pewne punkty mogą nie podlegać negocjacji, ale muszą być to rzeczywiście tylko porady, nie jednostronne decyzje, w wypadku pojawiania się oczywistych rozbieżności co do wizji w aranżacji, niezbędny będzie kompromis, obie strony mają być usatysfakcjonowane, każdy zaproponowany detal nie za bardzo podobający się małemu musimy mu wytłumaczyć dlaczego jest niezbędny, tutaj ustępstwo ze strony rodzica przez dziecko zazwyczaj potraktowane będzie nie jako oznaka uległości, tylko jako poszanowanie jego zdania i preferencji, dziecko poczuje się bardziej kochane, pokocha też bardziej swój pokój, bo będzie to jego osobiste wnętrze, w którym chętniej będzie się bawiło czy odrabiało lekcje, będzie też o nie lepiej dbało.
8. Gusta naszych dzieci mają prawo zmieniać się dość często, pełna metamorfoza tego wnętrza oznaczająca ponowny, kosztowny remont i usługę wykończenia wcale nie jest konieczna, to właśnie wymiana dodatków, stosowanie wielofunkcyjnych detali wyposażenia, neutralna stylistyka czy kolorystyka spowodują, że w łatwy i nie bolesny dla portfela oraz nieuciążliwy dla dziecka sposób, będziemy odmieniać charakter tego pokoju, którego pragmatycznie dobrane meble i pozostałe sprzęty będą rosły z naszym maluchem.
Zobacz inne porady:
Białe meble w pokoju nastolatka.
Umeblowanie pokoju dla chłopca.
Wykładzina dywanowa czy dywan – co wybrać do pokoju dziecięcego?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 16.04.2016