Pokój dziecięcy, jego remont i urządzenie często oczekują od nas większego zaangażowania, niż urządzanie salonu, otóż w tym bez mała dziecięcym królestwie i poniekąd azylu dziecka, musimy wykreować taką przestrzeń, która zagwarantuje nie tylko idealne miejsce do spania, bawienia się, odpoczywania, ale przede wszystkim dla prawidłowego rozwoju dziecka, a wpisuje się w to zdobywanie wiedzy czyli po prostu nauka.
Stworzenie przyjaznej przestrzeni, tak aby dziecko z chęcią się uczyło, to nie tylko wygodne i ergonomiczne biurko, kolorowe i estetyczne przybory szkolne, istotne jest całe otoczenie tego bądź co bądź najbardziej wielofunkcyjnego pomieszczenia mieszkania, będą to więc; wyposażenie, światło, powietrze, cisza czy kolorystyka.
Udana aranżacja nakierowana na stworzenie przyjaznego pokoju dziecięcego, aby wyszła dobrze, musi być poparta wiedzą dotyczącą elementów, które najlepiej będą służyły prawidłowemu rozwojowi dziecka, wszystko warto zaplanować jeszcze przed remontem i wykończeniem wnętrz mieszkania, samodzielnie lub wespół z poznańską firmą designerską świadczącą usługi projektowe.
Spróbujmy może jednak sami, cóż zatem jest warte uwagi?
Umeblowanie.
W żadnym razie nie zagracajmy tego pokoju, postawmy wyłącznie taką ilość mebli, jaka będzie potrzebna dla przechowywania rzeczy, zabawek, mebli służących też do nauki i spania, nie mogą to być meble dla dorosłych, zaadaptowane dla potrzeb dziecka, wielkość, forma i kształt muszą się kojarzyć z lekkością, nie zaszkodzi też jak będą miały wyszukany, radosny i fantazyjny design, intrygującą kolorystykę, wszystkie te cechy i branie ich pod uwagę nie są żadną fanaberią przewrażliwionego rodzica remontującego, wykańczającego i urządzającego pokój dziecięcy, każde dziecko ma ogromne wyczucie estetyki, porządek i ładne wzornictwo daje poczucie ładu i harmonii, w oczywisty i pozytywny sposób musi się odbić na chęci do nauki, sprzyjać skupieniu poprzez odczuwanie bezpieczeństwa.
Rozmieszczenie mebli też nie jest bez znaczenia, struktura mentalna dziecka sprawia, że bardziej skupi się na nauce, gdy siedząc przy biurku nie będzie miało drzwi za plecami, ale w żadnym wypadku nie może też siedzieć tyłem do okna.
Światło.
Światło nierozerwalnie kojarzy się z przestrzenią, której nigdy za wiele, dzięki niemu widzimy kolory i kształty, rozprasza nieprzyjemny mrok, w którym wyobraźnia dziecka może tworzyć nieprzyjemne wytwory, każdy człowiek boi się ciemności, to wynik naszego uwarunkowania ewolucyjnego, dziecko w odróżnieniu od nas, dorosłych, wielu rzeczy nie wytłumaczy sobie pragmatycznie, toteż naturą rzeczy boi się ciemności bardziej niż my. Odpowiednie oświetlenie biurka to więc nie wszystko, dziecko musi lubić swój pokój, w którym pamiętajmy, z zasady najdłużej przebywa ze wszystkich wnętrz mieszkania, zdecydowanie nie może to być niedoświetlone pomieszczenie, remontowanie i urządzanie domu, to najlepszy moment dla wprowadzenia potrzebnych zmian.
Jeśli dziecko podczas zabawy czy nauki chce mieć zapalone mocne górne światło, absolutnie nie zabraniajmy mu tego, tłumacząc że trzeba oszczędzać prąd, maluch często nie ma odwagi powiedzieć, że w mocnym świetle czuje się najlepiej, bo się po prostu tego wstydzi, a widocznie tego potrzebuje, nawet podczas odrabiania lekcji może nie wystarczyć tylko mała lampka przy biurku, wystarczy do oświetlenia zeszytu, ale nie odgoni „potworów” skrywających się w zacienionych miejscach pokoju.
Najistotniejsze oczywiście będzie światło naturalne, wpuśćmy je przez okno ile się tylko da, to nasza witamina D, biurko służące do nauki powinno znajdować się możliwie najbliżej okna, niedostateczne i nieprawidłowe doświetlenie biurka może w przyszłości spowodować problemy ze wzrokiem, którego wytężanie nie służy niczemu dobremu, może też zniechęcić do nauki.
Świeże powietrze.
Pewnie oczywiste jest dla każdego, że świeże powietrze wpływa pozytywnie na koncentrację oraz zdolności poznawcze, zatem regularne wietrzenie dziecięcego wnętrza oraz wyposażenie okna w nawiewnik powodujący stały ruch powietrza w pokoju, a zatem jego wymianę na świeże, stanowi element dbania o zdrowy rozwój dziecka, a szczególnie w dobie gdy alergia dotyczy większości społeczeństwa, stała się wręcz chorobą cywilizacyjną. Wietrząc zimą, martwimy się że ucieka nam ciepło, jednak nie szczędźmy wietrzenia, bo to pseudo oszczędność.
Mnóstwo przedmiotów czy też materiałów służących do remontu i prac wykończeniowych może być alergizująca, także z najlepszych firm, możemy nawet sobie z tego nie zdawać sprawy jak bardzo, dokładne przewietrzanie pokoju usuwa niezdrowe powietrze, reguluje właściwą wilgotność we wnętrzu oraz zmienia naładowanie niekorzystnymi jonami.
Jeśli nasze dziecko jest ospałe, zmęczone, niechętnie robi lekcje, to może nie z lenistwa, prócz ruchu, właściwego odżywiania, może najzwyczajniej w świecie brakuje mu świeżego powietrza.
Spokój i akustyka.
Postęp cywilizacyjny oraz niektóre niezdrowe przyzwyczajenia człowieka sprawiły, że nasze życie zalane jest dźwiękami, jak mocno hałas może męczyć, każdy z nas doskonale wie, dla należytego rozwoju dziecka nie możemy zapomnieć o aspekcie akustycznym pokoju dziecięcego, natężenie hałasu w nocy nie powinno przekroczyć 35 dB, to coś na poziomie słuchania bardzo cichej muzyki, jeśli mieszkamy w miejscu gdzie z zewnątrz może go dobiegać zbyt dużo, sprawę rozwiążą okna z podwójnymi, efektywnymi uszczelkami, ale dźwięki „produkowane” są również i w mieszkaniu, oglądamy telewizję, rozmawiamy, urządzamy przyjęcia, nieodzownymi będą tutaj pełne drzwi w wydajnymi uszczelkami. Niektóre dzieci jednak źle się czują w zupełnej ciszy, nie zaszkodzi podczas odrabiania lekcji bardzo cicha i spokojna muzyka, ale w żadnym razie z włączonego telewizora.
Jeśli zależy nam aby dziecka nie rozpraszały niepotrzebne dźwięki, utrudniające koncentrację i naukę, niech te detale nie ujdą naszej uwadze podczas prac remontowych i wykończeń wnętrz naszego poznańskiego mieszkania czy domu. Doskonale, w miarę możliwości oczywiście, gdyby pokój dziecięcy znajdował się najdalej od kuchni czy salonu, odseparowanie pokoju dziecięcego od gwaru bywającego w mieszkaniu, pozytywnie wpłynie na skupienie się podczas odrabiania lekcji.
Detale wykończeniowe stanowiące dobrą izolację akustyczną i w ogóle poprawiające parametry akustyczne pomieszczenia, to korek czy drewno, z dodatków zaś będą to tekstylia czy wykładzina dywanowa.
Kolory ścian.
To one stanowią tło dla wyposażenia i dodatków, są poniekąd pierwszoplanowymi aktorami każdej aranżacji podczas usługi remontu i wykończeń wnętrz, w oczywisty sposób będą wpływały na charakter pomieszczenia i samopoczucie jego mieszkańca, w pokoju ucznia muszą go jednocześnie uspokajać, ale też inspirować i pobudzać do działania, pozytywnie wpływać na koncentrację, to umiejętna kombinacja od tonacji pastelowych do dość wyrazistych, muszą to być jednak barwy czyste, radosne i apetyczne, żadnych szarości, beżów czy brązów tak lubianych przez dorosłych.
Pstrokacizna rodem z nurtu pop art albo super intensywne barwy kojarzone ze stylem fluo, też nie będą na miejscu, rozproszą i zdekoncentrują nam naszego małego ucznia, na ścianach użyjmy jednego, góra dwóch kolorów dominujących, kolorystykę mebli czy dodatków możemy subtelnie skontrastować, harmonia i estetyka, te sprawy, choć w odmianie dla dorosłych my też lubimy, naszemu małemu na pewno pomogą w skupieniu się na nauce.
Możesz też przeczytać:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 06.12.2015