WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Design w pokoju dziecięcym.

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego naturalnie istotne są; bezpieczeństwo i funkcjonalność, jednak przyjazne i lubiane przez malucha wnętrze to przede wszystkim design tego pomieszczenia.

To właśnie w tym pokoju możemy się pokusić o fantazyjne rozwiązania, takie których nigdydesign w pokoju dziecięcym byśmy nie zaadaptowali w naszym pokoju dziennym, efektowne i nietuzinkowe wykończenie oraz urządzenie kreujące fantastyczny pokój dziecięcy, powinny należeć do naszych priorytetów podczas prac remontowych i pełnego wykończenia mieszkania w Poznaniu, przy okazji uszczęśliwienia dziecka, mamy sposobność zamanifestowania swojej wyobraźni, a poniekąd też tęsknoty do dzieciństwa, bo czyż w każdym z nas nie pozostał jakiś pierwiastek dziecka?
Proces remontowania i wykończenia wnętrz świeżo zakupionego mieszkania zajmuje nas co prawda bez reszty, zarezerwujmy jednak specjalny czas dla aranżacji pokoju dziecięcego, wnętrza odzwierciedlającego miłość i opiekuńczość rodzicielską, w sukurs których idą optymizm i fantazja, obowiązkowo pomieszczenia przyjaznego, tj. też bezpiecznego i funkcjonalnego, ale co najważniejsze w odczuciu naszej pociechy, miejsca baśniowego i magicznego.
Nasz salon wyobrażamy sobie w stonowanych i bezpiecznych kolorach, dla dziecka to totalna nuda, ono potrzebuje cukierkowych i inspirujących barw, pastelowych odcieni różu, pomarańczowego, błękitu, z dodatkami w nieco żywszych barwach; czerwieni, żółtego, fioletowego, niebieskiego czy zielonego, modne w mieszkaniu we wnętrzach dorosłych; szarości, brązy czy beże to nic atrakcyjnego dla dziecka, ten pokój ma być wielobarwny, jako prawdziwy dziecięcy świat.
Pokój dziecięcy to pomieszczenie dla nieszablonowych mebli, intrygujących dekoracji, cała aranżacja musi sprzyjać nie tylko prawidłowemu rozwojowi dziecka i wywoływać u niego optymistyczny nastrój, powinna sprawić że maluch będzie tryskał energią, czuł że może bez skrępowania oddać się swoim zabawom, figlom czy też psotom.
Minimalizm w pokoju dziecięcym będzie miał odniesienie wyłącznie do ilości sprzętów, które powinny się tutaj znaleźć, musi ich być tyle ile potrzeba, żadnego zagracania pokoju, design zaś to zupełnie inna sprawa, dzieci prócz cukierkowych kolorów uwielbiają różne gadżety, bajkowe dekoracje, dywan z postaciami z bajek, albo z trasami dla zabawy autkami, naklejki ścienne, ścianę pomalowaną farbą tablicową i magnetyczną przy których mogą się oddać wielogodzinnym zabawom wpływającym na prawidłowy rozwój psychosomatyczny dziecka. Wyraziste i soczyste barwy tylko w postaci dodatków, akcentów kolorystycznych wzbogacających to wnętrze, które powinno mieć elementy subtelności i harmonii, figlarne poduszki, radosne firanki, mebelki o wymyślnych kształtach, bajkowe obrazki na ścianach, kolorowe pudło na zabawki, półeczki dla pluszaków, oto m.in. co mamy do dyspozycji.
Oryginalne dziecięce gadżety dekoracyjne czy wyposażenia muszą korespondować z wystrojem, nie można jednak przedobrzyć z ich ilością oraz też z różnorodnością kolorów, tak aby nie wprowadzić pstrokacizny rozpraszającej uwagę dziecka np. podczas odrabiania lekcji, porządek w tym pokoju jest bardzo ważny, nawyk już od małego sprzątania i układania na swoje miejsce zabawek, sprawi że będzie to przytulne i lubiane przez malucha wnętrze, nieporządek ujemnie wpływa na koncentrację i skupienie dziecka podczas nauki, nikt z nas nie lubi bałaganu, tak samo dzieci nie za bardzo dobrze by się w nim czuły.
Na etapie usługi remontu i wykończenia tego malusińskiego wnętrza mieszkania nie zapomnijmy o zaplanowaniu odpowiedniego i wielostrefowego oświetlenia, to ono kreuje przestrzeń dzięki swojej plastyczności, dzieci nie lubią zacienionych, ciemnych miejsc, np. podczas zasypiania, światło dla dziecka to poczucie bezpieczeństwa, potrzebne tu subtelne i rozproszone światło lampki nocnej, ewentualnie podświetlenie półki z pluszakami, lalkami czy też samochodami. Ostre, rażące światło podczas zabawy i nauki też nie jest wskazane, powinno być ciepłe i miękkie, wyznaczenie oddzielnie oświetlonych stref; zabawy, wypoczynku czy nauki, to element funkcjonalności pokoju, dobrym zabiegiem jest zainstalowanie ściemniacza lampy głównej dobrej firmy, start oświetlenia następuje od minimum mocy świecenia dzięki pokrętłu.
Światło może też stanowić element dekoracyjny, mogą to być; bajkowy abażur lampki nocnej, lampka rzucająca fantazyjne wzory na suficie i ścianach, zaś w kompozycji ze światłem, a właściwie po jego zgaszeniu, oryginalnym detalem dekoracyjnym będzie farba fosforyzująca, świecąca w ciemności po zgaszeniu światła, można nią pomalować określone wzory na suficie czy ścianie z wykorzystaniem szablonu malarskiego.
Tekstury na ścianach pokoju dziecięcego nie są dobrym rozwiązaniem, najlepsze wykończenie ścian to gładź gipsowa pomalowana dobrze zmywalną farbą, parametr zmywalności rośnie z rosnącym współczynnikiem połysku, najlepiej zmywalne farby dają półmatowe powierzchnie, są odpowiednie gdy przewidujemy że nasza pociecha posmaruje ściany kredką, keczupem, w wypadku niemowlęcia parametr zmywalności farby nie jest w ogóle istotny, farba w wykończeniu matowym będzie mniej zmywalna, w zamian nigdy nie pojawią się na takiej powierzchni żadne refleksy świetle mogące drażnić maleństwo, na farbie półmatowej natomiast tak.
Design pokoju dziecięcego nie powinien stanowić problemu dla projektanta wnętrz opracowującego wystrój mieszkania, zaś wyremontowanie i urządzenie jako usługa kompleksowa i to z fachowym doradztwem, dla sprawdzonej w boju poznańskiej firmy remontowej.

 

Sprawdź również podobne artykuły:

Ściany przyjazne dzieciom.

Pop-art w pokoju nastolatka.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 10.10.2015

Oceń artykuł