WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Ściany przyjazne dzieciom.

Pokój dziecięcy jako istotny składnik naszego mieszkania, jego remont i wykończenie nie może się obyć bez wzięcia pod uwagę najważniejszych czynników, czyli w pierwszej kolejności zadowolenia dziecka, jego bezpieczeństwa oraz trwałości zastosowanych materiałów wykończeniowych.

ściany przyjazne dzieciomGłównym aktorem aranżacji wnętrz naszych malusińskich będą ściany, najpraktyczniejsze rozwiązanie to farba, która musi być zdrowa, praktyczna i trwała.
Zasadniczo polskie normy dotyczące aspektu zdrowotnego nie dopuszczałyby do dystrybucji w naszym kraju farb, które by tych norm nie spełniały, są jednak produkty renomowanych firm wybitnie przeznaczone dla uczuleniowców, astmatyków, farby hipoalergiczne, zawierające minimalną ilość lotnych związków organicznych, nawet do sześciu razy mniej niż dopuszczają normy, jak np. linia farb Tikkurila Optiva, zaś linia farb Beckers Elegant Väggfärg, dedykowana jest konkretnie astmatykom z uwagi na niealergizującą recepturę w postaci wysoko gatunkowej dyspersji akrylowej, wybierając farbę, warto też zwracać uwagę na rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego zamieszczone na danym produkcie.
W pokoju dziecięcym wszystko się może wydarzyć, znaleźć się na ścianie keczup, sok, ślady po obuwiu oraz efekty prac artystycznych naszych pociech, raczej więc zależałoby nam na wysoce zmywalnej farbie, tzw. lateksowej, o jej zmywalności w największym stopniu decyduje zawartość żywicy syntetycznej, powłoka tej farby będzie lekko błyszcząca, w tzw. półmacie, można ją zmywać z użyciem nawet detergentu, powłoka jest mocna, zatem trudna do uszkodzenia mechanicznego, choć oczywiście nie będzie niezniszczalna, stopień zmywalności rośnie ze stopniem połysku, im będzie wyższy, tym powłoka farby lepiej zmywalna.
Na rynku są specjalne bejce do impregnacji pomalowanych ścian dla uzyskania jeszcze lepszego efektu zmywania, ale prostszym rozwiązaniem gdy chcemy uzyskać niektóre powierzchnie ekstremalnie zmywalne, będzie zastosowanie np. farby o stopniu połysku [20] zamiast standardowo w farbach zmywalnych stosowanego stopnia [5], nasza poznańska firma remontowa używa takiej farby głównie w kuchniach, łazienkach czy w pomieszczeniach gastronomicznych, ale można ją stosować w dowolnych wnętrzach.
Jeśli lubimy czytać specyfikację produktu, to zwróćmy uwagę na ilość cykli szorowania powłoki malarskiej, farby doskonale zmywalne, których powłoka będzie twarda i zwarta, mają ten parametr na poziomie kilku tysięcy cykli.
Zainwestowanie na etapie prac remontowych i wykończeniowych w pokój dziecka w farbę wysokiej jakości gwarantuje nam i dzieciom komfortowe i bezproblemowe użytkowanie tego, jak by nie było, wymagającego wnętrza każdego mieszkania.
Nie ograniczajmy jednak pasji twórczej naszych dzieci, stwórzmy im ich osobiste królestwo, maluchy uwielbiają mazać po ścianach, możemy więc im to umożliwić, pomalujmy wybrany odcinek ściany farbą tablicową, dziecko może na niej rysować kolorową kredą do woli, każde „dzieło” możemy usunąć wilgotną gąbką, w połączeniu z farbą tablicową bardzo często stosuje się farbę magnetyczną, którą nakłada się najpierw (dwie, trzy warstwy), dopiero na nią nakłada się (też dwie, trzy warstwy) farbę tablicową, taka kombinacja zapewnia wspaniałą zabawę dzieciom, mogą przypiąć na magnesy swoje prace, literki, grafikę i cokolwiek z papieru czy cienkiej folii, obok mogą rysować kredą, uczyć się pisać, prawdopodobieństwo że nie przeznaczone do malowideł ściany będą pomalowane jest bardzo minimalne, my mamy spokój a dzieci ogromną frajdę, przy okazji zabawa ta doskonale stymuluje rozwój manualny, ale też intelektualny dziecka.
Farby tablicowe oraz magnetyczne dostępne są w wielu kolorach, bywają w wykończeniu matowym oraz w połysku, pojawiły się także farby tablicowe, na których można mazać markerem, który potem usuniemy bez śladu.
Na tym uatrakcyjnianie pokoju dziecięcego się nie kończy, do dyspozycji mamy farbę fosforyzującą, na wybranej powierzchni ściany albo sufitu możemy namalować pędzelkiem dziecięce motywy, użyć szablonu malarskiego, farba zawiera pigmenty absorbujące światło, po zgaszeniu oświetlenia farba świeci w ciemności nawet do dwudziestu minut, kreując fantazyjny i baśniowy klimat.
Są też farby zapachowe, jest to jednak gadżet nie warty uwagi, farba pachnie najwyżej kilka dni.
Przy wyborze produktów, w tym farb do pokoju dziecięcego, powinniśmy kierować się w takim samym stopniu estetyką co bezpieczeństwem, remont i urządzenie pokoju muszą być przeprowadzone z rozmysłem, w żadnym razie łapu capu.
Barwy w pokoju dziecięcym naturalnie nie mogą być wybrane bez konsultacji z jego mieszkaem, jeśli oczywiście dziecko jest już na tyle duże, preferujmy jasne pastele, wprowadźmy elementy wielokolorowe, unikajmy zaś pstrokacizny, dużych jaskrawości czy sporych kontrastów, gdyż mogą być drażniące i męczyć oczy, zastosujmy naklejki ścienne, użyjmy szablonów malarskich, strońmy od głębokich tekstur, mało dziecięcych dekoracji, lepiej mieć wszystko na gładko, pomieszczenie wyglądać będzie lekko, będzie to też praktyczniejsze rozwiązanie.
Czy podczas remontu i wykańczania tego ważnego wnętrza naszego remontowanego mieszkania potrzebna będzie usługa projektanta wnętrz, jeśli się na nią zdecydujemy wybierzmy prawdziwego profesjonalistę, koniecznie utwierdźmy się w przekonaniu, że projektant ma szeroką wiedzę co do aranżacji pokoju dziecięcego, nie tylko w aspekcie designu, ale także w zakresie zdrowotnym, bezpieczeństwa, funkcjonalnym oraz w sferze rozwoju psychosomatycznego dziecka.

 

Zainspiruj się także innymi publikacjami:

Pop-art w pokoju nastolatka.

Dywan w pokoju dziecięcym.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 09.09.2015

Oceń artykuł