WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jakie są zalety drewnianej podłogi?

Drewno.

Naturalność, odnawialność i trwałość, to główne cechy tego uniwersalnego surowca pozyskiwanego ze ściętego drzewa, poddanego później obróbce. Drewno jest najstarszym materiałem jaki wykorzystuje człowiek, chyba od zawsze służyło do wyrobu różnych narzędzi, naczyń czy budowania domów. Dzisiaj drewno ma bardzo szerokie zastosowanie; oprócz produkcji mebli, rozmaitych narzędzi, przedmiotów, które używamy na co dzień, szczególnie w dziedzinie budowlano-wykończeniowej właśnie osiągnęło maksimum zastosowań. Elementem bardzo widocznym w naszym domu jest podłoga, wykonana w drewnie niosąc za sobą swoje wszystkie zalety, może stworzyć we wnętrzach odpowiedni klimat, to ona często nadaje charakter i definiuje sposób aranżacji każdego z pomieszczeń.

Dlaczego drewniana podłoga?

W czasie, kiedy otoczeni jesteśmy wyrobami bardzo wysoce przetworzonymi, mającymi niewiele wspólnego z naturą, często negatywnie wpływającymi na nasze zdrowie i samopoczucie, produktami uczulającymi, a niekiedy wręcz szkodliwymi, to właśnie drewno może być naszą odskocznią od zatrucia cywilizacyjnego i powrotem w kierunku natury. Należy pamiętać, że drewno nie uczula, wykorzystane na naszej podłodze w postaci litej, czyli np. parkiet tradycyjny, deska lita, mozaika egzotyczna ale także w postaci sprasowanych sklejek i deszczułek połączonych naturalnym klejem np. w przypadku deski podłogowej typu barlinek będzie znakomitym izolatorem akustycznym i termicznym. Dodatkowo drewno ma właściwości higroskopijne, z uwagi na porowatą strukturę dopasowuje się do warunków naszych pomieszczeń w taki sposób, że pochłania nadmiar wilgoci z powietrza, a gdy robi się sucho oddaje wilgoć z powrotem, poprawiając w naturalny sposób mikroklimat wnętrza. Litą drewnianą podłogę można wiele razy poddawać renowacji polegającej na cyklinowaniu i odnowieniu powłoki lakierniczej, woskowej czy olejowej. Kolorystyka podłogi w zależności od rodzaju wykorzystanego drewna jest olbrzymia, dając tym samym szerokie pole do popisu dla projektantów wnętrz i wiele możliwości aranżacyjnych naszym wnętrzom. Podłogę drewnianą z powodzeniem można wpasować we wnętrzu stylowym, klasycznym ale również w nowoczesnym, awangardowym, tutaj wybija się na pierwszy plan uniwersalność tego surowca. Jednak oprócz tych wszystkich oczywistych zalet niewątpliwym walorem drewnianej podłogi jest aspekt wizualny, to natura drewna w największym stopniu da naszemu domu wrażenie ciepła, przytulności, elegancji i dostojności.
Naturalne drewno na posadzce jest dziś bardzo częstym elementem wystroju wnętrz, jest przez nas doceniane, odkrywane wciąż na nowo, w zamian dając nam tak wiele.

 

Zapraszam do lektury innych publikacji:

Jasna czy ciemna podłoga?

Rodzaje podłóg drewnianych.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 23.04.2011

Oceń artykuł