WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Rodzaje podłóg drewnianych.

PARKIET

 

Parkiet, to lite deszczułki posadzkowe, wytwarza się je z fryzów rozmaitych rodzajów drewna liściastego, mamy zatem parkiet z dębu, buka, jesionu czy brzozy, są to najczęściej używane gatunki drzew do wyrobu parkietu, jednak najlepsze parametry techniczne posiada parkiet dębowy i jesionowy. Poszczególne deszczułki są zaopatrzone w profile łączeniowe, są nimi wpust-wypust na wzdłużnych oraz czołowych krawędziach. Deszczułki czyli klepki parkietu tradycyjnego mają grubość 15 bądź 22 mm, szerokość 50, 60 i 70 mm, natomiast długość od 250 do 500 mm z gradacją co 50 mm.
Bardzo ważnym parametrem obok precyzji obróbki jest wilgotność drewna, która powinna wynosić 10-12%, pomieszczenie, w którym ma zostać ułożony parkiet powinno mieć odpowiednią wilgotność, którą mierzy firma kładąca parkiet, zmagazynować parkiet można wyłącznie w pomieszczeniu nie za wilgotnym. Kształt, rodzaj i wielkość deszczułek oraz kolor drewna lub jego bejcowanie-kolorowanie umożliwia skomponowanie bardzo wielu wzorów, wyróżniamy zatem kilka podstawowych wzorów ułożenia parkietu, są to m.in.: Cegiełka Skośna, Cegiełka Drabinka, Jodła Klasyczna Skośna, Jodła Klasyczna, Jodła Podwójna, Jodła Potrójna Skośna, Kwadraty Asymetryczne Karo, Kwadraty Karo, Kwadraty, Pasy Krakowskie – Dworskie, Pasy Krakowskie.
Tradycyjne podłogi klepkowe, to najpopularniejszy rodzaj podłogi drewnianej w naszym kraju, to sprawdzona technologia znana od kilkuset lat. Przyjmuje się, że z podłóg drewnianych parkiet jest najtrwalszy, zapewnia też spore możliwości aranżacyjne oraz wytworność. Parkiet, ze względu na swoją trwałość oraz odporność na ścieranie z powodzeniem wykorzystuje się tak w pomieszczeniach mieszkalnych jak i użyteczności publicznej, o zwiększonym ruchu i eksploatacji.rodzaje podłóg drewnianych

 

MOZAIKA

 

Innym rodzajem parkietu jest mozaika parkietowa, wytwarzana w formie płyt składających się z małowymiarowych drewnianych elementów, które ułożone są na siatce syntetycznej, jako warstwie nośnej. Drewniane sztabki mozaiki są dokładnie obrobione pod kątem prostym, krawędzie są zakończone na ostro a krawędzie wzdłużne są szlifowane. Tutaj podstawowym gatunkiem drewna to drewno liściaste czyli dąb i buk w postaci elementów płyt mozaikowych o grubości 8 mm, szerokości pojedynczej płytki mozaikowej 20 do 25 mm i długości 120 do 165 mm. Wzór na podłodze wynikający z ułożenia klepek, to szachownica, mozaikę układa się zwykle równolegle do ściany lub też rzadziej diagonalnie czyli ukośnie.

 

DESKI LITE

 

Podłogę tzw. białą, czyli deski drewniane wykorzystuje się w aranżacjach w stylu rustykalnym ale także minimalistycznym. Ich cecha to nieprzemijalna moda, uniwersalność i estetyka. Oryginalność takiej podłogi zapewnia wyselekcjonowane drewno, tj. bez sęków oraz pozostałych wad, trwałość jest tu wysoka, wynosząca minimum 50 lat. Charakter i sposób użytkowania wnętrza definiuje nam wybór rodzaju drewna na posadzkę, inne będzie np. w sypialni a inne w łazience. Deski drewniane najczęściej mocowane są poprzecznie do legarów, najpopularniejsze tutaj, to drewno iglaste oraz wchodzące na rynek drewno egzotyczne, odporniejsze na ścieranie i wilgoć. Grubość deski może zaczynać się już od 15 mm, w przypadku kiedy kleimy całą powierzchnię do równego podkładu (posadzka maszynowa, wylewka samopoziomująca, płyta osb), w przypadku mocowania do legarów musi mieć co najmniej 25 mm grubości, rozpiętość legarów wpływa tutaj na wymaganą minimalną grubość deski zapewniającą nam odpowiednią sztywność całej podłogi, kiedy mamy do czynienia z legarami z rozpiętością co 80-90 cm, wymagana grubość deski powinna wynosić 32 mm. Deski tradycyjne układamy pojedynczo, bez łączenia ich wzajemnie w rzędzie. W większych pomieszczeniach dobieramy (docinamy) je w taki sposób, aby ich długość wynosiła jedną trzecią wymiaru podłogi, zapewnia to estetykę podłogi,
gdyż łączenie występuje dokładnie w połowie deski z sąsiedniego rzędu.

 

Podobny artykuł:

Jakie są zalety drewnianej podłogi?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 02.04.2011

Oceń artykuł