WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jasna czy ciemna podłoga?

Jednym z etapów całego procesu remontu, wykończenia naszego domu, mieszkania jest projekt i ogólna koncepcja urządzenia. Projektowanie wnętrza powinno się zacząć od wyboru podłogi, jej kolor będzie definiował charakter naszego pomieszczenia, podłoga jest niejako podstawą jasna czy ciemna podłogaaranżacji, swoistą bazą dla wszystkich innych komponentów, wyznacznikiem sposobu wykończenia i nierzadko stylu, to do podłogi dopasowywać będziemy tekstury i kolory ścian oraz rodzaj wyposażenia, co da nam gwarancję estetycznej spójności i harmonii całości wnętrza. Zważmy, że każde pomieszczenie naszego domu posiada swoją funkcję oraz cechy, toteż znajomość wpływu koloru podłogi na odbiór wizualny wnętrza nie jest bez znaczenia. Wybierając jasny bądź też ciemny odcień podłogi, musimy spojrzeć na wnętrze jako całość, powinniśmy mieć już w zamyśle kolorystykę mebli, jaką preferujemy, ale także wszelkich dodatków (dywaników, zasłon, etc.), zbyt duże skontrastowanie kolorystyczne podłogi i wyposażenia nie jest estetycznie dobrym rozwiązaniem.

Podłoga w salonie, sypialni lub gabinecie, stanowi element wykończenia, który zmieniamy rzadziej niż np. kolory ścian, wyposażenie, dodatki, to często inwestycja na lata, zatem jej wybór, a szczególnie dobranie jej koloru, może okazać się niezłym orzechem do zgryzienia, bo czy lepszy będzie jasny odcień czy też ciemny?

Jasny lub ciemny kolor podłogi będzie miał zarówno zalety jak i wady, swoich zwolenników i przeciwników, jak to się będzie miało z ciemną podłogą?

Ciemniejsze odcienie mogą nadać wnętrzom elegancji, przytulności, ciepła, ale też charakteru i szlachetności, wytworzą poczucie bezpieczeństwa i stabilności, mogą nas uspokajać, relaksować i wyciszyć, jednocześnie jednak wizualnie pomniejszają wnętrza, dlatego nadają się raczej do obszerniejszych pomieszczeń, odbijają mniej światła, więc w pomieszczeniu kiepsko doświetlonym naturalnym światłem będzie jeszcze ciemniej. Kolorystyka ścian w przeciwieństwie do mebli zdecydowanie powinna być pastelowa, do ciemnej podłogi doskonale pasują detale ze szkła, metalu czy kamienia, dodatki z wikliny, gliny, lnu, dobrze prezentują się wyraziste tekstury ścian, np. płytka klinkierowa, ceglana, tynk ozdobny, na podłodze niewielka, jasna mata o grubym splocie, meble nie powinny być jaśniejsze od podłogi niż o ton, dwa albo mogą być w tym samym natężeniu kolorystycznym, w zależności od obranego stylu mogą być zarówno w duchu rustykalnym czy też nowoczesnym, o geometrycznych, prostych w formie bryłach. Faktem jest, że na ciemniej podłodze szybciej widać kurz oraz ewentualne zarysowania, zatem nie powinna być ona z gładkiego laminatu paneli, musi mieć widoczny, dość głęboki rysunek drewna, a to najlepiej zapewnia podłoga drewniana ze swoimi naturalnymi, urokliwymi niedoskonałościami, tj. sękami, pęknięciami, decydującymi o niepowtarzalności pojedynczych desek, które najlepiej jeśli na łączeniach będą miały tzw. V-fugę, to dotyczy zarówno naturalnej podłogi jak i paneli z laminatu.

 

A jak to wygląda z jasną podłogą?

 

Jest mniej charakterystyczna od ciemnej, ale o wiele bardziej uniwersalna, można ją doskonale wpasować w każdy rodzaj stylu, łatwiej jest dobrać kolory ścian, mogą być zimne, ciepłe, pastelowe czy nieco ciemniejsze, ogólnie rzecz biorąc jasna podłoga jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Nadaje się do pomieszczenia każdej wielkości czy różnej sile nasłonecznienia, dodaje przestronności i lekkości, kapitalnie ożywia i rozjaśnia pomieszczenie, gdyż jasna podłoga mocno odbija promienie słoneczne, ich nadmiar zawsze można regulować zasłoną lub roletą. Rzadko zdarza się, że jasna podłoga wygląda źle, salon, sypialnia z bardzo jasną podłogą sprawia wrażenie unoszenia się w przestrzeni, zaprasza do siebie, jest zawsze jasnym, optymistycznym wnętrzem z pozytywną energią, jasna podłoga zbuduje odczucie bezpretensjonalnej prostoty i naturalności. Meble podobnie jak w przypadku ciemnej podłogi, nie powinny być o wiele ciemniejsze od jasnej podłogi, ale na pewno nie jaśniejsze od niej, najkorzystniej będą się prezentowały w subtelnych i czystych barwach, nowoczesne, bez dodatkowych, ciężkich zdobień, jeśli będą dość ciemne, tym bardziej powinny posiadać lekką linię, bez mała ażurową.

Kolor podłogi widzimy dzięki odbitemu od jej powierzchni światłu, którego siła, rodzaj czy kierunek jego padania podkreśla czy wręcz zmienia kolor podłogi, więc wybierając jej kolor musimy wziąć pod uwagę ilość, wielkość i rozmieszczenie okien, ich skierowanie względem stron świata, ale także źródła sztucznego światła, inną barwę będzie miało światło z północnego okna niż południowego, zupełnie inaczej podłoga będzie wyglądała zalana słońcem, inaczej rano, wieczorem, a jeszcze bardziej odmiennie w sztucznym świetle. Odpowiedni kolor podłogi może sprawić, że poczujemy się doskonale w naszym salonie, sypialni czy kuchni, remont mieszkania i urządzanie domu, tu wybór podłogi, to fundament aranżacji.
Niezależnie czy wybierzemy jasną lub ciemną podłogę zasada układania desek jest taka sama, tj. równolegle do kierunku padania światła, w pomieszczeniu długim i wąskim, np. korytarzu, deski powinno układać się równolegle do dłuższej ściany, trzymanie się tych podstawowych zasad gwarantuje wizualnie ładną podłogę i zatem całe wnętrze, szczególnie istotne jest to przy podłodze z V-fugą (naturalną bądź z paneli laminowanych), gdzie łączenia desek są specjalnie wyeksponowane, najefektowniej wyglądają podłogi o charakterystycznej strukturze (naturalne jak i imitacje).
Inwestycja w litą, drewnianą podłogę, która będzie użytkowana przez kilkadziesiąt lat nie skazuje nas nas jeden obrany jej kolor, podczas najbliższej renowacji podłogi, polegającej na cyklinowaniu, można jej kolor dowolnie zmienić za pomocą bejcy, choć oczywiście dotyczy to gatunków jasnych drewna, głównie rodzimych, niektóre gatunki egzotyczne z natury są już ciemne.

 

Zobacz podobne publikacje:

Jaki lakier do parkietu?

Jakie są zalety drewnianej podłogi?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 25.02.2014

Oceń artykuł