WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaki podkład wygłuszający pod podłogę pływającą?

Najpopularniejsze rozwiązanie pod panele, ale tylko ze względu na niskie koszta zakupu, to pianka polietylenowa o grubości zwykle 2-3 mm, jest jednak mało skuteczna jako izolacja akustyczna, po pewnym czasie może się zniszczyć ze względu na pracę podłogi i naprężenia, a w miejscach jaki podkład wygłuszający pod podłogę pływającąnacisku potrafi się trwale spłaszczyć, tracąc swoją rolę. Dlatego tak istotny jest właściwy podkład w przypadku podłogi pływającej, gdyż chodzi o zminimalizowanie przenoszenia dźwięków stukania, a już szczególnie dotyczy to paneli o grubości 7mm, dodatkowo ważne jest aby podłoga była możliwie stabilna, tj. jak najmniej pływająca, co wpłynie na jej żywotność (zużywanie zamków łączących panele). Główną przyczyną stukania są wolne miejsca pomiędzy podkładem a podłogą pływającą tj. drobne szczeliny wypełnione powietrzem wynikające z nierówności posadzki, im panel będzie grubszy 8-10mm i więcej, tym lepiej będzie absorbował dźwięki podczas chodzenia, naturalna deska trójwarstwowa ma zazwyczaj 14mm grubości, powoduje to, że najlepiej wygłuszy dźwięki a z powodu większego ciężaru lepiej też przylgnie do podłoża. W kwestii pochłaniania dźwięków materiał zastosowany jako podkład ma tu kapitalne znaczenie, aczkolwiek nie bez znaczenia jest, czy posadzka jest równa, co spowoduje pustki generujące stukanie, jeśli ma spore niecki i wybrzuszenia, nawet najlepszy podkład nic nie pomoże. Aby podłoga z paneli lub deski nie chwiała się na zbyt wielkich nierównościach i psuła zarazem, jedynym wyjściem przed układaniem podkładu i podłogi jest zastosowanie cienkowarstwowej wylewki samopoziomującej, pod podłogę pływającą wystarczy anhydrytowa (ta tańsza).

 

Na właściwości izolacji akustycznej wpływ ma struktura, gęstość, porowatość i grubość
materiału, jaki więc podkład będzie najlepszy? Prócz wspomnianej, niedoskonałej pianki,jaki podkład wygłuszający pod podłogę pływającą
mamy trzy do wyboru:

 

Korek – jest doskonałym materiałem dźwiękochłonnym, z uwagi na wyższą cenę korka w porównaniu do innych podkładów zazwyczaj ma 2mm grubości, jest w rolce, jednak podczas układania istotna jest ostrożność, gdyż bardzo łatwo się kruszy, poza tym wymaga bardzo równego podłoża. Można wprawdzie zastosować grubszy korek techniczny w płytach o grubości 4-5mm, bardzo wygodny w układaniu, jeszcze lepiej izolujący akustycznie i termicznie, dobrze niwelujący nierówności, a podłoga będzie dodatkowo stabilniejsza, jednak cena jest tu relatywnie wysoka. Jednak korek ma wyjątkowe cechy, jest całkowicie naturalny, nie absorbuje wilgoci, zatem nie rozwinie się w nim nigdy żadna pleśń czy grzyb, całkowicie obojętny elektrostatycznie, idealny produkt dla alergików, nie odkształca się trwale pod naciskiem, z uwagi na wypełnienie mikrokomórkami powietrza powraca do swojego wymiaru po uwolnieniu z nacisku, jest też najdoskonalszym izolatorem cieplnym, zmniejsza poziom hałasu o ok. 20 dB (im grubszy, tym lepszy parametr). Korek nadaje się pod panele, najczęściej jednak stosuje się go jako podkład pod deskę trójwarstwową (np. barlinecką) jako system podłogi naturalnej i luksusowej.

jaki podkład wygłuszający pod podłogę pływającą

 

Płyty ekologiczne, tzw. ekopłyty – także są o wiele lepsze od pianki pod względem pochłaniania dźwięków, ich cena jest przyzwoita, zwykle są brązowe lub zielone o grubości 5.5 do 7mm, dość dobrze niwelują nierówności podłoża, lepiej niż korek o grubości 2mm, zapewniają stabilność podłodze pływającej. Dobrą izolacyjność akustyczną, ale też termiczną zapewnia im ich porowatość, są to płyty z mocno rozdrobnionego i sprasowanego drewna, jednak podczas układania mogą się pokruszyć i przez to pylić, co nie bez znaczenia będzie dla alergików, mogą pochłaniać wilgoć, tu szczególnie ważna jest paroizolacja posadzki. Zmniejszają poziom hałasu o 18-20 dB. Pod deskę trójwarstwową, odpowiednie w systemie bezolejowym.

 

Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – zwykle zielone lub szare, naturalnie są o wiele lepsze od pianki i nie za drogie, nie są wprawdzie tak ekologiczne jak korek czy ekopłyty, biorąc pod uwagę ich produkcję, ale całkowicie bezpieczne, trwałe i praktyczne w użytkowaniu. Są to płyty bardzo wygodne w układaniu, są elastyczne, nie kruszą się, mają grubość od 3 do 7 mm (3mm jest także w rolce), najlepiej ze wszystkich podkładów niwelują wszelkie nierówności, dobrze izolują akustycznie i termicznie, redukcja hałasu na poziomie 20 dB, podobnie jak korek nie absorbują wilgoci. Produkt dobry także pod deskę trójwarstwową.

 

Przeczytaj też publikacje:

Jakie drewno na podłogę: egzotyczne, europejskie czy amerykańskie?

Jak wybrać odpowiednią podłogę, może deska barlinecka?

jaki podkład wygłuszający pod podłogę pływającą

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 18.11.2012

2.6/5 - (10 votes)