WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jakie drewno na podłogę: egzotyczne, europejskie czy amerykańskie?

Produkty wykonane z drewna są tak wszechobecne w naszym życiu, ze zapominamy o jego wszystkich walorach oraz szczególnym znaczeniu drewna jako jednego z najstarszych materiałów używanych przez ludzi. Drzewo, jako jedyny powszechnie wykorzystywany naturalny materiał, jest jakie drewno na podłogę egzotyczne europejskie czy amerykańskiecałkowicie odnawialny przez przyrodę, jest wyjątkowe pod względem przyrodniczym, ekologicznym i estetycznym, daje się wykorzystać prawie w stu procentach, pozostała nie przerobiona część ulegnie procesowi naturalnego rozkładu. Masa drzewa narasta przez pobieranie węgla z dwutlenku węgla zawartego w atmosferze, którego nota bene jest coraz więcej, produktem ubocznym tego procesu jest bezcenny dla nas tlen.
Dziś drewno spożytkowujemy m.in. w celu wyprodukowania drzwi, okien, więźb dachowych, ogrodzeń, mebli no i oczywiście rozmaitych podłóg. Niewątpliwe zalety drewna to łatwość obróbki i montażu, dobra izolacyjność akustyczna i cieplna oraz niewrażliwość na oddziaływanie szeregu czynników chemicznych.
Proces od drzewa w lesie po gotową podłogę polega w zasadzie na obróbce mechanicznej tego materiału, bez ingerencji w strukturę, czy zmianę właściwości, niepowtarzalne cechy drewna nadaje mu natura, nie człowiek poprzez swoje modyfikacje. Zobrazować można to tak: po ścięciu pnia uzyskujemy kłody, po ich obróbce otrzymujemy belki, bale i deski, poddawane precyzyjniejszemu przetworzeniu na np. konkretny rodzaj podłogi.
Zastosowanie drewna w naszych domach wprowadza za każdym razem we wnętrzu unikalny klimat ciepła. Każda drewniana podłoga jest niepowtarzalna z uwagi na niejednorodną budowę oraz barwę drewna jako materiału naturalnego, jego barwy są zawsze stonowane i spokojne, od prawie białego odcienia aż po ciemny brąz, w dystyngowany i subtelny sposób uwidaczniając piękno natury.

Ze względu na zróżnicowanie kolorystyczne, twardość czy inne właściwości, korelujące z rejonem geograficznym, z którego pochodzą, mamy trzy podstawowe warianty drewna:

 

Drewno egzotyczne.

 

Długowieczność, to główna cecha gatunków egzotycznych, większość ich odmian z przemijaniem czasu nie tylko nie zatraca swoich wyjątkowych właściwości, wręcz upływ czasu sprzyja wzbogaceniu drewna, patynując je, wyłaniają się wtedy jego naturalne cechy, pogłębiają i utrwalają się i tak intensywne oraz wyraziste barwy oraz akcentuje się naturalne usłojenie. Przyjęło się, że drewna egzotycznego nie wymienia się z powodu zestarzenia się, również uszkodzić to drewno jest trudno z powodu jego niezwykłej twardości. Znakomita większość rodzajów drewna egzotycznego jest średnio o 50% twardsza od najtwardszych drzew europejskich. Dla przykładu najwyższy współczynnik MPa, oznaczający twardość drewna w skali Brinella posiadają takie gatunki egzotyczne jak: jatoba (70 MPa), badi (54 MPa), merbau (49 MPa) czy doussie (44 MPa).

 

Drewno europejskie.

 

Kolorystyka drewna z drzew europejskich, to barwy od jasnożółtej po brązową, drewno to charakteryzuje się znacząco mniejszą intensywnością barw niż niektóre gatunki drewna egzotycznego, nie jest też aż tak twarde jak egzotyczne. Do wykonywania podłóg używamy zwykle najtwardsze europejskie drewno, może to być jesion (40 MPa), buk (38 MPa) czy dąb (37 MPa), gatunki te posiadają dużą wytrzymałość na zużycie, są u nas najpopularniejsze.

 

Drewno amerykańskie.

 

To drewno z klimatu północnego, zabarwienie większości gatunków oscyluje między kolorem jasnożółtym, jasnoróżowym a delikatnie czerwonawym brązem. Jedynie orzech amerykański (34 MPa) ma kolor brązowy przeplatany podobnymi do kremu jasnymi odcieniami. Drewno z Ameryki Północnej ma zbliżoną twardość do drewna europejskiego, jest za to bardzo sprężyste i dość łatwe w obróbce, natomiast podobnie jak z drewnem egzotycznym, z upływem czasu barwy drewna amerykańskiego uwydatniają się i są bardziej soczyste.

 

Zapraszam do lektury publikacji:

Polistyrenowa listwa przypodłogowa – nowoczesne rozwiązanie.

Jaki podkład wygłuszający pod podłogę pływającą?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 09.04.2011

Oceń artykuł