WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Łazienka lśniąca czystością.

Decydując się szczególnie na białą łazienkę, musimy wybrać takie płytki, które będą łatwe w utrzymaniu czystości, choć w zasadzie powinniśmy na to zwrócić uwagę niezależnie od koloru płytek, chodzi przecież także o skuteczne pozbywanie się drobnoustrojów i to zarówno z płytek, jak i z całego wyposażenia. Projekt łazienki oczywiście powinien uwzględnić wygodę korzystania ze sprzętów, jednak drugim istotnym czynnikiem jest łatwość utrzymania wszystkiego w czystości.

Zobacz ofertę: Płytkarz Poznań 

Co warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy wygodnie i skutecznie utrzymywać łazienkę w nieskazitelnej czystości, pozbawionej też drobnoustrojów?

 

– płytki mocno fakturowane czy matowe są trudniejsze w dokładnym ich zmywaniu.

– stosując rektyfikowane płytki wielkoformatowe, najlepiej gres szkliwiony, mamy mniejszą ilość trudniejszych w utrzymaniu czystości fug, a dzięki rektyfikacji płytek (mechanicznym docinaniu do bardzo dokładnych wymiarów) sama szerokość spoiny może być od 1 do 2 mm.
– płytki można zamówić ze specjalnymi powłokami (np. z aktywnym tlenem), są one odporniejsze na osadzenie się kamienia i brudu.
– na kamieniu naturalnym, jako okładzinie (marmur, granit, trawertyn), szybciej osadzał się będzie kamień.
– urządzenia sanitarne, takie jak miska wc czy bidet, jeśli będą podwieszone ułatwią dokładne zmywanie podłogi.
– bezpieczniejszy i łatwiejszy do codziennego czyszczenia będzie sprzęt akrylowy (brodzik lub wanna), akryl spowalnia osadzanie się kamienia, nie wchodzi on w reakcję z żadnymi środkami czystości, dodatkowo powierzchnia akrylu ogranicza powstawanie drobnoustrojów/bakterii i grzybów, dzięki wierzchniej warstwie z termoutwardzalnej farby proszkowej.
– istnieją urządzenia akrylowe i ceramiczne pokryte powłoką hydrofobową, ogranicza to zasadniczo przyleganie brudu.
– fuga musi być odporna na wodę, wysoką temperaturę, środki czystości, zagnieżdżanie się grzybów i pleśni, wystarczy fuga cementowa np. Mapei UltraColor, jeśli kusi nas fuga całkowicie wodoodporna, do której prawie nic nie przywiera, zastosujmy fugę epoksydową, jednak ma ona sporo minusów, fuga musi mieć min. 3mm szerokości, aplikacja wymaga dużego doświadczenia, bo nie zmycie w odpowiednim momencie resztek fugi z płytki trwale ją uszkodzi, w zasadzie jej najbardziej sensowne zastosowanie, to baseny.
– stosując białe fugi musimy liczyć się z ich częstszym czyszczeniem detergentami z dodatkiem chloru, można tu stosować specjalny marker do odświeżania białych fug.
– hartowane szkło kabiny prysznicowej powinno posiadać powłokę minimalizującą przyleganie osadów, zmniejszającą też ślady po wyschniętych kroplach wody.
– silikony np. do uszczelniania brodzika/kabiny stosować wyłącznie sanitarne.
– farbę na ścianę lub sufit stosować w półmacie, świadczącą o dużej zawartości żywicy syntetycznej, powłoka farby jest wówczas mało chłonąca wilgoć i łatwo zmywalna, produkty z nazwą np. „farba do łazienki” mają dodatkowo w swoim składzie związki pleśnio i grzybobójcze.
– drewno w łazience, szczególnie na podłodze musi być z gatunków egzotycznych, mało wrażliwych na wilgoć, wyłącznie olejowane, zapewniające naturalne pobieranie i oddawanie wilgoci.
– łazienka, jako pomieszczenie „mokre”, musi posiadać drożną i efektywnie działającą wentylację oraz wystarczająco mocny grzejnik dosuszający to wnętrze (para po kąpieli, mokre ręczniki, często pranie), nadmiar długo utrzymującej się wilgoci zdecydowanie sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów, skuteczne pozbywanie się wilgoci, to (jeśli nie mamy okna) zostawianie po kąpieli na pewien czas otwartych drzwi do łazienki.

 

Przeczytaj również publikacje:

Finezja i przestronność w łazience.

Łazienka poniżej spadku do kanalizacji – urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 09.12.2012

Oceń artykuł