WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Łazienka poniżej spadku do kanalizacji – urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.

Odpływy z urządzeń sanitarnych zainstalowanych w łazience nie zawsze usytuowane są ze spadkiem w stosunku do instalacji kanalizacyjnej, szamba lub przydomowej oczyszczalni, dzieje się tak zazwyczaj, gdy urządzamy łazienkę, bądź też pralnię, saunę, w części piwnicznej domułazienka poniżej spadku do kanalizacji urządzenia rozdrabniająco przepompowujące jednorodzinnego, co jest wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, ale jak wtedy poradzić sobie z problemem odprowadzania ścieków do kanalizacji usytuowanej powyżej piwnicy?

 

Jest to jak najbardziej możliwe dzięki urządzeniom rozdrabniająco-przepompowującym, mają za zadanie rozdrobnić wszelkie nieczystości, jednocześnie przepompować je, tj. przetłoczyć nawet do 6-ciu metrów powyżej pierwotnego odpływu lub aż do 100 metrów w poziomie, do momentu gdy osiągniemy naturalny, grawitacyjny spływ do kanalizacji. Prawidłowy spływ grawitacyjny ścieków gwarantuje spadek rury 2-3%, czyli na jednym metrze bieżącym różnica poziomu musi wynieść 2-3 cm, jeśli przybory sanitarne nie są wystarczająco wysoko usytuowane w stosunku do poziomu kanalizacji czy szamba, wówczas bezwzględnie należy wspomóc się urządzeniem rozdrabniająco-przepompowującym.
Istnieją urządzenia obsługujące tylko samo wc, mogą być wolno stojące lub wbudowane w miskę ustępową, w ogóle niewidoczne, nazywane urządzeniami kompaktowymi, zajmują mniej miejsca niż wolno stojące z ustawioną przed nimi miską ustępowa, nie zużywają też tyle wody, ale w takim wypadku nie podłączymy do urządzenia żadnego innego sprzętu sanitarnego.
Najpowszechniej stosowane są takie urządzenia, do których podłączyć możemy wszelkie sprzęty odprowadzające wodę, takie kompaktowe urządzenie, zawierające rozdrabniacz, pompę oraz zespół sterujący, zwykle montuje się bezpośrednio za miską ustępową z odpływem poziomym, podłącza się je do instalacji wodnej i elektrycznej, a mocuje do podłogi, nigdy do ściany, gdyż mogłoby wtedy mocniej wibrować, zatem i bardziej hałasować, musi być do niego wygodny dostęp serwisowy, rozdrobnione ścieki wypływają rurką o niewielkiej średnicy (zwykle 18-40 mm lub też 50 mm).
W przypadku urządzenia obsługującego jedynie wc, naciśnięcie przycisku uruchamia proces spłukiwania, rozdrabniacz i pompę, natomiast urządzenie obsługujące całe wyposażenie sanitarne łazienki, pralni lub kuchni, uruchamia się automatycznie w momencie napłynięcia do niego ścieków, czas pracy może wynosić kilka lub kilkanaście sekund, zależnie od wydajności urządzenia, po zakończeniu pracy wyłącza się automatycznie, a klapka zwrotna uniemożliwia cofnięcie się nieczystości, praca urządzenia nie jest głośna, w zasadzie głównie słychać wtłaczanie wody do rury.
Zainstalowanie na standardowej wysokości brodzika lub wanny gwarantują tylko urządzenia z nisko usytuowanymi króćcami przyłączeniowymi, na poziomie 35-43 mm nad podłogą.
Istnieją także wersje urządzenia całkowicie niewidocznego, do zamontowania w ścianie, za stelażem wc z wiszącą miską ustępową.
Jeśli w pomieszczeniu nie ma miski wc, urządzenie można zainstalować w szafce zlewozmywakowej, pod zlewem, koło pralki, pod brodzikiem, wanną, etc., taka wersja urządzenia nie musi posiadać noży tnących.
W przypadku podłączania do urządzenia zmywarki lub pralki należy koniecznie upewnić się, czy urządzenie odporne jest na wysoką temperaturę.
Urządzenie do podłączenia wielu sprzętów sanitarnych, łącznie z wc, musi posiadać zabezpieczenie przed przelaniem wody przez miskę ustępową, w wypadku gdy poziom wody w wannie przekroczy górną krawędź miski wc, a zostanie wyłączony prąd lub nastąpi awaria urządzenia.
Dostępne są także urządzenia jako wpust podłogowy w odpowiedniej studzience z PCV, montuje się je w posadzce, zaś studzienka może być wyposażona we wkład teleskopowy pozwalający na ustawienie jej głębokości do 130 mm, to praktyczne rozwiązanie dla pralni lub pomieszczenia gospodarczego.
Urządzenie wolno stojące, to skrzynka wielkością oraz kształtem zbliżona do standardowego zbiornika spłukującego, wykonana jest z wysokiej jakości plastiku, trwała i wygodna do mycia, z założeniem że będzie elementem widocznym w łazience, toteż nie może być szpetna. W zależności od producenta, urządzenia pod względem konstrukcyjnym różnią się trochę, jednak zasada funkcjonowania jest taka sama, stalowe noże rozdrabniają nieczystości, jednocześnie przepompowują je do kanalizacji, noże są ostre i mają wysokie obroty, ale nie poradzą sobie z takimi odpadami jak podpaska, pielucha, torba foliowa, tektura, szmatka lub wata, ich spłukanie w misce ustępowej może spowodować awarię urządzenia.
Urządzenie bez problemu przepompuje wodę i nieczystości w górę, natomiast odpływy wszelkich sprzętów sanitarnych muszą być oczywiście usytuowane powyżej urządzenia, choć z minimalnym spadkiem, aby na odcinku między nimi a rozdrabniaczem następował spływ grawitacyjny, wielkość, a zatem też wydajność urządzenia dobiera się do ilości i rodzaju sprzętu, jakie ma obsłużyć.
Urządzenie, jak każdy produkt ma swoje ograniczenia, problem pojawia się gdy zabraknie prądu, wówczas urządzenie nie będzie działać, co powoduje że nie możemy wtedy korzystać ze sprzętów, z których nie ma naturalnego, grawitacyjnego odpływu, urządzenia nie można podłączyć do urządzeń UPS (podtrzymujących napięcie), gdyż ma zbyt dużą moc (chyba, że ktoś posiada generator prądu), ale rozwiązaniem, gdy mieszkamy w miejscu, w którym zdarzają się dość częste wyłączenia prądu będzie niewielka przepompownia ścieków zamontowana w podłodze piwnicznej, ona także jest zasilana elektrycznie, natomiast w swoim hermetycznym zbiorniku o pojemności ok. 130-170l, a są też większe, może przez jakiś czas przechowywać ścieki, załącza się dopiero po osiągnięciu określonego poziomu nieczystości.

 

Jakie urządzenie wybrać?

 

Musimy wiedzieć ile przyborów sanitarnych zamierzamy docelowo podłączyć do urządzenia i względem tego wybrać odpowiednią wersję, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i instrukcji urządzenia, tak aby sprawnie i bezawaryjnie działało, podstawowymi parametrami dla tych urządzeń są wysokość czy odległość tłoczenia oraz wydajność, jednak są to wartości maksymalne, co oznacza, że im wyżej lub dalej musimy przepompować nieczystości, tym wydajność się zmniejsza, albo też na odwrót. Większa wydajność przekłada się na krótszą pracę urządzenia, jak i możność podłączenia większej ilości sprzętów sanitarnych.
Podczas montażu należy pamiętać, że cała instalacja zapewni najlepszą siłę tłoczenia, gdy rura odprowadzająca najpierw poprowadzona jest pionowo i to jak najbliżej urządzenia, dopiero później może przejść w poziom, im będzie mniej załamań trasy (kolanek), tym wydajność jest wyższa, kolanka powinny być z łagodnym łukiem, każde załamanie obniża wydajność tłoczenia, i tak; trzy kolanka 90° mogą doprowadzić do utraty ciśnienia dla 1 mb rury w pionie bądź do 10 mb ułożonej w poziomie. Urządzeniu należy zapewnić odpowietrzenie, które zazwyczaj następuje przez połączenie z pionem kanalizacyjnym, posiadającym wywiewkę dachową, alternatywnie przez filtr z aktywnym węglem.

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące pozwalają na prawie nieskrępowaną swobodę aranżacji wnętrz, projektanci instalacji sanitarnych z chęcią z nich korzystają, można je montować w dowolnym miejscu domu, umożliwiają zamontowanie umywalki, brodzika, wanny, zlewozmywaka, zmywarki czy pralki praktycznie w każdym miejscu, całkowicie niezależnie od poziomu i odległości pionu kanalizacyjnego (z ograniczeniem oczywiście do 6m wzwyż i do 100m odległości), urządzenia te nie są dziś półśrodkiem, nowością czy eksperymentem, ale powszechnie stosowanym rozwiązaniem, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z naturalnym, grawitacyjnym odpływem, a powoduje je fakt, że przybory sanitarne są usytuowane poniżej najniższego przewodu odpływowego lub gdy odległość od pionu kanalizacyjnego lub szamba jest na tyle duża, że uniemożliwia zachowanie odpowiedniego spadku.

 

Zapraszam do podobnych artykułów:

Świecąca podłoga – fantastyczna dekoracja.

Wybieramy grzejnik do łazienki.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 10.02.2014

Oceń artykuł