Projektujemy instalację elektryczną w kuchni.
Kuchnia, będąc sercem każdego bez mała domu, spełnia poniekąd rolę nie tylko pomieszczenia o wiadomej funkcji, spaja otóż podstawową komórkę społeczną, jaką jest rodzina, to właśnie w tym wnętrzu, często w mieszkaniu jedynym, spotykają się wszyscy domownicy, może
przy okazji dość prozaicznej, bo spożywania posiłku, jednak owa okoliczność oraz funkcja kuchni sprawiają, że pomieszczenie to jest tak istotne w poznańskim mieszkaniu, niemniej jednak aby dokonywanie codziennych czynności kuchennych było jak najprzyjemniejsze, dające odczucie komfortu i bezpieczeństwa, podczas aranżacji kuchni, jej remontu i wykończenia pod klucz nie można pominąć aspektu ergonomicznie zaprojektowanej instalacji elektrycznej.
- Współczesna, nowocześnie zaaranżowana kuchnia wyposażona jest w szereg urządzeń elektrycznych (lodówka, zmywarka, płyta grzejna, piekarnik, czajnik elektr., mikrofalówka, czasami i pralka), wiele z nich jest mocno „prądożerczych”, zatem pierwszy punkt do rozeznania, to czy kuchnia wyposażona jest w odpowiednią ilość obwodów elektrycznych, dla zapewnienia bezawaryjnego działania wszystkich sprzętów elektr., i to w opcji ich jednoczesnego uruchomienia bez obawy o przeciążenie instalacji elektr., optymalna ilość obwodów pod gniazda elektr. powinna wynieść 3-4, nie licząc zasilania 380V do płyty indukcyjnej oraz ewentualnie dodatkowo zainstalowanej pralki.
- W nowym mieszkaniu deweloperskim z wnętrzami gotowymi do usługi wykończenia pod klucz parametry owe są w stu procentach spełnione (może poza oddzielnym obwodem dla pralki, tu uwaga przy modyfikacjach; kabel powinien bez żadnych łączeń prowadzić od bezpiecznika do gniazda), niemniej jednak nie tylko z nowymi lokalami mieszkalnymi poznańskie firmy remontowe i odbiorcy ich usługi mają do czynienia, w mieszkaniach z rynku wtórnego może być różnie, szczególnie w tych powstałych powiedzmy od ok. 30 lat wstecz, w których nigdy nie modernizowano instalacji elektr., w takich lokalach wykonanie inwentaryzacji tejże instalacji przed podjęciem jakichkolwiek działań remontowych w kuchni, jest bezwzględnie konieczne.
- Wykonanie właściwej ilości obwodów elektr., zainstalowanie nowej rozdzielni elektr. z zabezpieczeniem różnicowoprądowym to jedno, tyleż należy precyzyjnie zaplanować rozmieszczenie sprzętów elektr., jeśli nie zajmie się tym odbiorca usługi, to zazwyczaj opracowanie w tej materii musi przygotować projektant wnętrz albo firma wykonująca meble pod wymiar, jakkolwiek ostateczna konsultacja, naniesienie ewentualnych poprawek w projekcie, nie może pominąć osoby elektryka z najętej do wykończenia pod klucz firmy remontowej, zważywszy, że rozwiązań funkcyjnych producenci wytwarzający tzw. galanterię elektryczną oferują sporo; od systemu gniazd wysuwanych z blatu, przez tzw. młynek (rozdrabniający i pompujący odpady spożywcze wrzucone do zlewu), baterię zlewozmywakową przygotowującą gotującą wodę pod zaparzenie herbaty / kawy, podgrzewacze wody, po elektr. matę grzejną na podłodze dla „zmarzluchów”.
- Generalnie w wielu dziedzinach w budownictwie, w tym też mieszkaniowym, w sferze obliczeń statycznych czy w przedziale trwałości zastosowanych materiałów używanych do remontu i wykończenia wnętrz, przyjmuje się zasadę zapasu niż deficytu, z instalacją elektryczną jest identycznie, tu jednak mamy dodatkowy czynnik w postaci bezpiecznego użytkowania przygotowywanego mieszkania pod klucz, w tym naszej kuchni, w tym wnętrzu, akurat w aspekcie instalacji elektrycznej (zarówno zasilającej i oświetleniowej), powiedzenie „od nadmiaru głowa nie boli” ma swoje przełożenie.
- Bezpieczny i efektywny podział obwodów dla gniazd elektrycznych z zasady wygląda tak; 1-wszy – gniazda robocze / nadblatowe, 2-gi – gniazdo dla zmywarki, 3-ci – dla płyty grzewczej, 4-ty – dla lodówki, mikrofalówki, pochłaniacza / okapu, przy czym odległości gniazd od stref mokrych określają przepisy, które powinien znać każdy elektryk, choć tu nie tyle materia książkowa jest tak istotna, co zdrowy rozsądek.
- Gniazda powinny być tak usytuowane względem na stałe zainstalowanych sprzętów, aby nie generowało to ryzyka uszkodzenia wtyczki / przewodu (np. gniazdo w obrysie piekarnika, zmywarki, za którymi to urządzeniami jest za mało miejsca, jest absolutnie niewskazaną i błędną lokalizacją dla gniazda, dopuszczalne jest jedynie w wypadku lodówki, ok. 30 cm od podłogi), gniazda instaluje się w obrysie korpusu szafki przyległej do danego sprzętu, co ma zapewnić odłączenie zasilania (np. awaryjnie) bez konieczności odsuwania tegoż sprzętu (a jeśli jest zabudowany, to bez pomocy firmy / specjalisty się nie obędzie), zazwyczaj tył szafki zlewozmywakowej wykorzystuje się do tego zadania, gdyż planowo ma już wyciętą płytę tylną korpusu (pod przyłącza hydrauliczne), dla okapu / pochłaniacza zaś, będzie nią szafka wisząca (jeśli nie ma miejsca w obrysie zabudowy przewodu wentylacyjnego okapu).
- Gniazda w pasie nad blatem roboczym dla tzw. małego AGD, zazwyczaj montowane są na wys. 90-105 cm od podłogi (w wersji nowocześniejszej czasami też w blacie), powinny mieć przyporządkowanie jeden do jeden, do stojących w stałych miejscach np. czajnika, tostera, ekspresu do kawy, jednocześnie nie może zabraknąć dodatkowych wolnych wtyków dla urządzeń podłączanych sporadycznie, np. blendera, miksera (tu ultra wygodna opcja to gniazda wysuwane z blatu), celem właściwego przyporządkowania jest nie tylko wygoda, tudzież bezpieczeństwo (im mniej operujemy wtyczką, nie zawsze podczas przygotowywania posiłków w pełni suchą dłonią, tym lepiej), ale też zagwarantowanie trwałości oprawek gniazd ma znaczenie, do których to, jeśli non stop, naprzemiennie, podłączane byłyby różne urządzenia, ich sprawność (czytaj bezpieczne użytkowanie) poprzez permanentne wywieranie na oprawkę siły nacisku, tarcia, z biegiem czasu mogłoby ulec zakłóceniu, w tym miejscu warto wspomnieć, że wybieranie oprawek elektr. nie powinno się opierać na celowaniu w najtańszą możliwą opcję, pomijając utarty u wnętrzarzy od usługi wykończenia czy firm remontowych slogan; „kto tanio kupuje, dwa razy kupuje”, zważmy, iż za ceną zawsze kryje się jakość, a tutaj konkretnie jakość osprzętu elektrycznego to nie tylko design, ale również bezpieczeństwo domowników.
- Wygodne, nowoczesne, bezpieczne, ekonomiczne, ultra wydajne i efektywne urządzenie, które „kocha” pewnie każda pani / pan domu, to płyta indukcyjna, oczywista, najbardziej sensowna opcja to ta z zasilaniem 380V, są co prawda wersje na 230V, lecz ich efektywność jest bardzo uboga, w mieszkaniu do remontu, w którym nie istnieje podprowadzona tzw. siła, może więc być problem, w takiej okoliczności odbiorca usługi właściwie pokierowany / poinstruowany przez projektanta wnętrz, tudzież najętą firmę remontową od wykończenia pod klucz i jej elektryka, musi wystąpić do dostarczyciela energii elektr. do mieszkania (w Poznaniu jest to Enea) o warunki techniczne, które określą, czy owej siły nie ma na klatce schodowej, jeśli jej nie będzie, ciągnięcie instalacji 380V z dalszego miejsca wiązałoby się nie tylko z mnóstwem formalności, ale też ze sporymi kosztami usługi, niemniej jednak również formalności tyczące się uzyskania pozwolenia na dodatkowe zasilanie mieszkania siłą z przyłącza znajdującego się na klatce mogą trwać i do kilku tygodni, niezbędny będzie m.in. projekt wykonany przez uprawnioną osobę, toteż jeśli inwestor nosi się z zamiarem posiadania płyty indukcyjnej w mieszkaniu o co starszej substancji budowlanej, niezmiernie istotna okaże się konsultacja fachowca elektryka w tej materii na samym początku ustalania planu / zakresu remontu, nie dopiero w trakcie trwania prac. tj. realizacji usługi wykończenia.
Instalacja oświetleniowa…
- generalnie nie oczekuje od firmy remontowej i jej elektryka takiego reżimu technicznego jak w przypadku instalacji zasilającej, tutaj rzecz ujmując, pobory energii są znikome w odniesieniu do elektrycznych urządzeń kuchennych, żarówki to dziś technologia Led (bardzo często niskonapięciowa – bezpieczniejsza), mało pobierają prądu, nie nagrzewają się, niosą za sobą niskie ryzyko wywołania zwarcia, toteż podczas remontu i usługi wykończenia mieszkań pod klucz specjalnych przeróbek / modyfikacji tejże instalacji oświetleniowej w kuchni zwykle się nie wykonuje, jedynie w materii ergonomicznej / użytkowej oczywiście, bądź co bądź dobrze zaprojektowane oświetlenie kuchni i to kilku strefowe, niezbędne będzie dla użytkowania wnętrza komfortowego, bezpiecznego i sprawiającego wyłącznie przyjemność podczas przebywania w nim, przygotowywania posiłków, biesiadowania, i co tam jeszcze w kuchni by się wyrabiało.
- Instalację oświetleniową w kuchni należy podzielić na; oświetlenie ogólne / centralne (lampy mają rozświetlać całą przestrzeń kuchenną), funkcyjne / zadaniowe / użytkowe (to głównie dokładne oświetlenie blatu roboczego / światłem punktowym lub taśmą Led), to też oświetlenie stołu jadalnianego, wyspy, na końcu pozostanie do zaprojektowania światło o stricte dekoracyjnym charakterze, mające budować nastrój we wnętrzu, tu wykorzystuje się np. taśmę Led ukrytą za wypustem zabudowy g-k sufitu czy elementami płyty meblowej w ciągu zabudowy kuchennej.
- Usytuowanie włączników dla poszczególnych stref to materia funkcjonalności; włącznik oświetlenia ogólnego, wiadomo, powinien znajdować się przy wejściu do kuchni, w tym miejscu można także uruchamiać inne dodatkowe strefy, w tym oświetlenia dekoracyjnego, zaś dla blatu roboczego włącznik powinien się znaleźć w pasie tegoż, w centralnym miejscu, przy bardziej rozbudowanej kuchni warto zamontować włączniki schodowe (dwa niezależne włączniki) lub krzyżowe (więcej niż dwa).
Zapoznaj się również z innymi opracowaniami:
Aranżacja zabudowy meblowej kuchni – strona funkcjonalna.
Jakie wybrać fronty szafek kuchennych?
Kuchnia w stylu retro, rustykalnym – na przekór nowoczesnej stylizacji.
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
Poznań, 26.02.2020