WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Kuchnia w stylu retro, rustykalnym – na przekór nowoczesnej stylizacji.

W dobie globalizacji, szalejącego konsumpcjonizmu, sztampowości i standaryzacji życia, co przejawia się również i w wykończeniach wnętrz mieszkań, u wielu z nas gdzieś tam w tyle głowy, pojawić się może nuta tęsknoty za elementami właśnie wystroju wnętrz z pierwiastkiem ciepła, zarzuconymi przez nowoczesną, beznamiętną linię wzorniczą, a to w materii dekoracyjności, ornamentu.
Czy dzierżący palmę pierwszeństwa podczas realizacji usługi remontowej i wykończenia mieszkań pod klucz minimalizm, z ubogą w detal zdobniczy formą, jest na pewno tym czego pragniemy, czy czasami nie jest to tylko przejaw chęci dopasowania się do obowiązujących trendów, nota bene lansowanych przez projektantów wnętrz, magazyny i salony wnętrzarskie?

 

A dlaczego by nie pójść w innym kierunku,…

 

swoistej „awangardy” z obliczem retrospekcji, gdzie detal, szczegół, ornament, faktura i kolor są wynikiem misternego opracowania koncepcji, w której gołym okiem widać pierwiastek artyzmu, który z kolei poruszyć może reakcję emocjonalną u obserwatora, dokładnie jak się to dzieje w przypadku obcowania z dziełem sztuki?
Nowoczesna linia wzornicza nie będzie miała tej mocy, zupełnie inaczej niż wzornictwo retro, rustykalne, secesyjne.

 

Zważmy przy tym,…

 

iż kuchnia, będąc sercem każdego bez mała domu, często jako jedyne miejsce w mieszkaniu, w którym spotykają się wszyscy domownicy podczas spożywania posiłków, biesiadowania, jest idealnym pomieszczeniem, dla zaimplementowania w nim aury ciepła rodzinnego, przytulna i swojska kuchnia pomocna w spajaniu podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina, dlaczego nie.
Otoczenie, wystrój, detal zdobniczy, mogą wręcz do nas przemawiać, budować dobry i optymistyczny nastrój, stylizacja zabudowy kuchennej w oparciu o nurt dawnych epok jest odzwierciedleniem kunsztu rzemieślnika, jego inwencji twórczej, wyczucia estetyki, koherentności i harmonii stylistycznej.
Kuchnia retro nie musi być przerysowana w aspekcie linii wzorniczej i detalu dekoracyjnego, bo zbytnie upstrzenie mebli dekoracją to zły kierunek, wystarczy umiejętnie zestawić ze sobą ornament, łukowy kształt frontów szafek, cokół nadszafkowy, przeszklenia ze szprosami i malunkiem na szkle, lekkości zabudowie meblowej doda pastelowy kolor (tu konkretnie écru), idealnie komponujący się z dębowym blatem.
Lecz stylizacja retro to szersze pojęcie, bo są tu również detale klasycystyczne, jak podpórki „kominka”, złocona ornamentyka (szlaczki na cokołach), co jest podobne do stylów starożytnych (greckiego czy rzymskiego ?).
Pieprzyku w prezentowanej kompozycji dodaje coś rzadko spotykanego, nie tylko w stylizacji retro / rustykalnej, a mianowicie zabudowa okapu kuchennego w kształcie kominka, co nawiązuje do tradycyjnej kuchni sięgającej zamierzchłych wieków, kuchni możnowładców, królewskich.
Innym wybitnie unikatowym, acz bajecznie się prezentującym detalem jest przeszklona witrynka usytuowana w niszy powstałej przez zmianę geometrii ściany z wykorzystaniem technologii lekkiej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.
Blichtr i wysublimowanie w kuchni stylizowanej na retro generują interesujące kształty, zaokrąglenia, łagodne linie, urocze dodatki (jak uchwyty) czy ornament i subtelne złocenia, co w kuchni nowoczesnej jest kompletnie nieosiągalne.

 

Faktem jest,…

 

że dla tego typu kuchni nie podejmie się wykonania projektu pewnie z 90% projektantów wnętrz, a to pomimo posiadanego przez nich wykształcenia również plastycznego, lecz tutaj potrzebne są niestety talenty doszlifowane w akademii sztuk pięknych albo też talenty ukryte, podobnie trudno będzie znaleźć stolarza / rzemieślnika, dla realizacji tego typu projektu.
Standaryzacja i unifikacja stylu życia oraz podejście do wystroju, remontu i wykończenia mieszkania pod klucz niestety zrobiły swoje, urzeczywistnienie prezentowanej koncepcji może się okazać nieco utrudnione, co nie znaczy, że niemożliwe, druga strona medalu to niskie zapotrzebowanie na projekt retro, otóż taki oto mamy konstrukt psychiczny, że pewniej czujemy się wpasowując w obowiązujące trendy, kuchnia retro nie jest na topie w wykończeniach mieszkań pod klucz, choć może nas zachwycać, to czy podejmiemy ryzyko, bezpieczniej bądź co bądź jest „nie wyróżniać się z tłumu”.
Niemniej jednak publikacja ta ma zainspirować odbiorcę usługi remontującego swoje poznańskie mieszkanie do otwarcia się na „nowe”, stare idee we wnętrzarstwie, zarzucone dawno temu inspirujące i wszechstronne wzornictwo, tradycyjne technologie, tj. lite drewno zamiast płyty wiórowej.
Kuchnia nowoczesna już w swoim zarysie, ma o wiele mniej instrumentów, za pomocą których kreuje się jej wizaż i wymowę, stylizacja zaś retro, to o wiele większe spektrum możliwości, jest tu dozwolona dowolna geometria i projekt frontów szafek, rozmaitych zdobnych dodatków, które nie pasują do nowoczesnej linii wzorniczej, a kuchni retro mogą dodać ducha, ekspresji, wewnętrznego piękna, unikatowości, kuchnia nowoczesna osadza się w zasadzie na projekcie samych brył szafek, projektant do dyspozycji ma tylko jeszcze kolor, teksturę, rodzaj blatu, nic poza tym.
W nurt zwany minimalizmem wnętrzarskim wpisuje się właśnie kuchnia nowoczesna, minimalizm oczywiście jest bardzo praktyczny, lecz stylizację tą nazwać piękną byłoby nadużyciem, tymczasem meble kuchenne jak w prezentowanej stylizacji, nie jeden z nas określi (oczywiście zależnie od indywidualnych upodobań), jako po prostu piękne albo urzekające, niesamowite, powie tak pewnie i ten, kto nigdy by takiej kuchni nie zamówił.

 

Realizacja projektu.

 

Realizacje prezentowanej zabudowy kuchennej wymagają od projektanta wnętrz oraz firmy stolarskiej posiadania właściwej wiedzy, doświadczenia z podobnymi projektami, stałej współpracy z odpowiednimi dostawcami materiału i technologii, wykonawcami tychże, w tym aspekcie współpracujący od lat z moją firmą remontową; projektantka, p. Anna oraz biegły stolarz, p. Paweł, nie widzieli by przeszkód dla realizacji tegoż przedsięwzięcia.
Cóż, jedyną przeszkodą może być budżet remontowy odbiorcy usługi, gdyż kuchnia retro nie opiera się na skręceniu w całość gotowych formatek dla korpusów szafek czy płaskich, prostokątnych frontów (jak to się dzieje przy nowoczesnej kuchni), wykreowaniu prostej linii wzorniczej, ciągu monolitycznych brył geometrycznych (bez finezji), z czym poradzi sobie zwykły program graficzny używany przez firmy projektowe, w kuchni retro to trochę „inna bajka”.

 

Zainspiruj się również innymi artykułami:

Remont kuchni w bloku a kwestia płyty grzewczej.

Blat kuchenny z kamienia.

 

Opracował i opublikował: Wojciech Gośliński

Poznań, 06.03.2022

5/5 - (1 vote)