WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Odcinanie kolorów na ścianie a estetyka wykończenia.

Ubieranie wnętrz w kolory ma za zadanie uatrakcyjnić naszą przestrzeń mieszkalną, kolory są zwieńczeniem prac remontowych, głównym aktorem aranżacji, bazą dla pozostałego wykończenia, definiują charakter wnętrza, wpływają też na samopoczucie domowników, lecz dla wykluczenia efektu monotonii oraz nadaniu pomieszczeniu charakteru i blichtru, często łączymy je ze sobą w rozmaitych konfiguracjach.
Dzięki ciepłym albo zimnym barwom, ich natężeniu, wprowadzaniu w pomieszczeniu więcej niż jednego koloru na zasadzie bardziej lub mniej mocnego kontrastu czy też przejść tonalnych jednej barwy, obok sfery estetycznej, możemy iluzorycznie zmienić geometrię pomieszczenia, prócz standardowego odcinania bieli sufitu z różnymi kolorami ścian, możliwości aranżacyjne jakie daje łączenie barw, są wręcz nieograniczone, za sprawą taśm malarskich i łączeniu różnych barw, udaje się tworzyć dowolne wzory geometryczne na ścianach, dość czasochłonne do wykonania albo po prostu tylko pionowe lub poziome odcięcie dwóch kolorów, przy czym np. w przypadku malowania pasów pionowych lub poziomych, można optycznie odmienić proporcje wnętrza.
Skoro łączenie kolorów służy poprawieniu estetyki pomieszczeń poznańskich mieszkań, ich odcinanie za pomocą taśmy maskującej musi być wykonane niezwykle precyzyjnie, wydaje się to proste, lecz może czekać tu na nas kilka nieprzyjemnych niespodzianek, na które istnieją rozwiązania znane przez firmy remontowe świadczące usługi wykończenia mieszkań.

 

Na co więc musimy zważać podczas odcinania taśmą maskującą dwóch różniących się kolorów?

 

1. Najczęściej odcinanie kolorów ma miejsce przy łączeniu bieli sufitu z kolorową ścianą, ze względów praktycznych i estetycznych, wykonuje się tzw. margines, tj. dwu, trzy centymetrowe zejście bieli na ściany, odbywa się to w prosty sposób, na wymalowany na biało pas na ścianach u zbiegu z sufitem, nakleja się taśmę malarską, następnie domalowuje do niej kolor ściany, odcinanie kolorów następuje blisko sufitu, w pewnej odległości od oczu obserwatora, ale odcięcie oczywiście musi być precyzyjne, jednak…

2. Precyzja wykonania odcięcia kolorów musi być tym wyższa, im większy kontrast będzie między kolorami, które łączymy, a także w sytuacji, gdy odcięcie następuje pośrodku ściany, bardzo blisko oczu obserwatora, wtedy najmniejsza niedokładność jest momentalnie widoczna.

3. Dla uzyskania ultra precyzyjnego odcięcia kolorów ściana musi być bardzo gładka, po wykonaniu gładzi gipsowych na etapie remontu i usługi wykończenia mieszkania, inaczej krawędź taśmy nie przyklei się do drobnych zagłębień w strukturze ściany, w efekcie po nałożeniu farby na taśmę i po jej ściągnięciu, powstanie tzw. efekt „koronki”, linia łączenia kolorów może nie być równa, tylko lekko postrzępiona, im powierzchnia ściany będzie bardziej nierówna a kontrast między kolorami większy, tym ten niepożądany efekt okaże się intensywniejszy.

4. Taśma maskująca aby dobrze spełniła swoje zadanie, musi mieć optymalnie dobrze mocny klej oraz dokładnie i mocno, ale oczywiście z wyczuciem, być przyklejona w miejscu przewidzianego odcinania kolorów, jako ostatni moment wykończenia wnętrz, odklejanie taśmy po naniesieniu kontrastującego koloru farby na taśmę, może spowodować nieprzewidziane problemy jeśli:
powłoka istniejącej farby, którą zamalowujemy czy też farby podkładowej nie była dostatecznie związana z podłożem gipsowym, jej przyczepność do podłoża była mniejsza niż przyczepność taśmy do powłoki malarskiej, którą niedawno nanieśliśmy, w takiej sytuacji następuje miejscowe albo na dłuższych odcinkach odklejenie starej powłoki farby razem z taśmą, naprawa takich usterek jest bardzo czasochłonna, gdyż wymaga gruntowania, szpachlowania, szlifowania, gruntowania farbą podkładową miejsc uszkodzeń i niekiedy malowania od początku całych ścian, przyczyną powstania tego typu kłopotów jest niedostateczne odkurzenie ścian po wykonaniu usługi szpachlowania (gładzi gipsowych) i, lub nieprawidłowego zagruntowania farbą podkładową, która nie związała się z podłożem gipsowym poprzez głęboką jego penetrację, takie rzeczy dzieją się, gdy fachowcy z firmy remontowej nie rozrzedzą wodą w odpowiednich proporcjach farby podkładowej.
stosujemy farbę z dużą ilością żywicy syntetycznej m.in. wpływającej na parametr zmywalności, którą handlowo wielu producentów nazywa farbą lateksową, musimy wówczas zważyć, iż powłoka farby dość szybko schnąć fizycznie, po pozostawieniu taśmy maskującej na dłuższą chwilę, może podczas za późnego jej ściągania poszarpać krawędź odcinanego koloru, naprawa uszkodzeń nie będzie tak absorbująca jak w przypadku oderwania powłok starej farby, lecz też deprymująca i wymagająca nieplanowanych prac.

5. Jeśli nie mamy pewności czy istniejąca powłoka malarska jest wystarczająco dobrze związania z podłożem, wystarczy przed malowaniem testowo przykleić w kilku miejscach na ścianie taśmę malarską, powiedzmy w odcinkach półmetrowych, przydusić ją mocniej niż potrzeba i energiczne oderwać.

6. Do klejenia taśmy maskującej można przystąpić dopiero po upewnieniu się, że powłoka farby, na którą będziemy kleić taśmę, jest całkowicie sucha, inaczej taśma nie przylgnie dostatecznie i podczas odcinania koloru, farba wniknie pod taśmę, rujnując efekt końcowy.

7. Natomiast aby zminimalizować ewentualność postrzępienia krawędzi koloru podczas odrywania taśmy maskującej, najlepiej usuwać ją zanim nałożona na taśmę farba w pełni wyschnie, należy ją odrywać powoli oraz pod ostrym kątem do płaszczyzny ściany, najlepiej pod kątem 180º ciągnąc taśmę w kierunku odrywania, odrywanie energiczne i pod kątem prostym do ściany, zwiększa ryzyko postrzępienia farby oraz oderwania powłoki starej farby, na którą nakładaliśmy nowy kolor.

8. Odcinanie mocno kontrastujących kolorów, zwłaszcza bardzo blisko oczu obserwatora, wymaga wyjątkowej precyzji, znajomości odpowiednich technik malarskich a także właściwych, innowacyjnych produktów:
efekt „koronki” powstały przez wniknięcie pod krawędź taśmy kontrastującego koloru, może się zdarzyć najbardziej wytrawnemu malarzowi i to nawet przy bardzo gładkiej powierzchni ściany, sprawdzonym sposobem jest pomalowanie przyklejonej już taśmy kolorem, na który przykleiliśmy taśmę, przemalowanie powoduje, że farba wnika pod krawędź taśmy w miejscach drobnych nierówności faktury ściany i je zasklepia, po wyschnięciu farby możemy nakładać kolor kontrastujący, który już nie wniknie pod taśmę, ale…

 

Z pomocą przyszła technologia – taśma maskująca Frogtape.

 

Taśma maskująca Frogtape jest zupełnie innym produktem niż standardowe taśmy, dzięki niej możliwe jest bardzo precyzyjne, wręcz perfekcyjne odcięcie maksymalnie skontrastowanych ze sobą kolorów, równo, na ostro, bez żadnej „koronki”.
Taśma wykorzystuje zaawansowaną technologię PaintBlock, po zetknięciu się z krawędzią taśmy farby na dyspersji akrylowej, czyli na bazie wody, następuje błyskawiczne uaktywnienie się specjalnego polimeru o wyjątkowej chłonności, powstaje żel tworzący efektywną i skuteczną mikrobarierę, krawędź taśmy oraz nierówności pod taśmą zostają uszczelnione, co blokuje podciekanie pod taśmę farby.
Taśma Frogtape nie absorbuje wody, pod jej wpływem nie następuje jej zmarszczenie, nie potrzeba jej usuwać zaraz po malowaniu, producent gwarantuje łatwe usunięcie taśmy nawet do 21 dni przy normalnym oświetleniu i do 7 dni w miejscach silnie nasłonecznionych, odrywa się ją też najlepiej pod kątem 180º, należy ją przyklejać na powłokach malarskich odpowiednio wysuszonych, tj. po 3 dniach od ich malowania.
Taśma spełnia również swoją funkcję przy aplikacji farb, emalii na bazie rozpuszczalników organicznych, dla uaktywnienia Paint Block Technology wystarczy zwilżyć gąbką lub pędzlem krawędź taśmy i po wyschnięciu przystąpić do malowania.
Taśma Frogtape to genialny produkt dla detalistów i estetów oraz designerów i firm remontowych świadczących usługi malowania mieszkań w Poznaniu, w tym szpachlowanie, zważających na najdrobniejszy detal wykończenia wnętrz.

 

Zapraszam do lektury artykułów: 

Nieszablonowe zestawienia kolorystyczne

Kolor we wnętrzu a nasze psyche.

Wybór kolorów ścian w mieszkaniu a ryzyko nietrafnych decyzji.

Kontrast kolorystyczny a wpływ na kolor elementów aranżacji wnętrza.

 

Opracował: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 18.01.2018

2.6/5 - (5 votes)