WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Nieszablonowe zestawienia kolorystyczne.

Wybór takich a nie innych kolorów do naszych wnętrz podyktowany jest chęcią stworzenia wnętrza oryginalnego, z charakterem, odzwierciedlającego naszą osobowość, pomieszczenia w którym będziemy dobrze się czuć i miło spędzać czas. To kolorami najlepiej ubierzemy nasze wnętrze, gdyż bez mała w każdej aranżacji to one będą pierwszoplanowymi aktorami w fascynującym spektaklu wystrajania naszego mieszkania. Kolory, które szczególnie we wnętrzach nas otaczają, mają ogromną siłę oddziaływania na naszą psychikę, zarazem mogą być doskonałym sposobem dla zamanifestowania kim jesteśmy, zależnie jakie barwy wybierzemy do naszego salonu, sypialni, określą czy preferujemy spokojny, stateczny tryb życia czy też lubimy awangardę, jesteśmy otwarci na nowe idee.

Podczas aranżowania naszego mieszkania z reguły wybieramy kolory tzw. bezpieczne, tj. takie, które będą pasować do wielu różnych kolorów np. dodatków i wyposażenia wnętrza, będą to z zasady pastele i barwy tzw. neutralne, jest to jak najbardziej racjonalne zachowanie, nie lubimy eksperymentować, boimy się jaskrawości, szokujących kontrastów, po prostu nie chcemy prawdopodobieństwa, że zepsujemy wnętrze zbyt krzykliwymi barwami no i oczywiście negatywnej opinii naszych gości, w końcu w naszej naturze zakodowana jest chęć pochwalenia się tym co zrobiliśmy ładnego, a wystrój mieszkania idealnie się do tego zadania nadaje.
Jeśli natomiast lubimy zaintrygować przyjaciół naszymi pomysłami, nie obawiamy się negatywnych opinii, pragniemy aby nasze wnętrze żyło, było pełne energii, oryginalne i rzadko spotykane, wybrane kolory silnie na nas wpływały i determinowały klimat we wnętrzu, wtedy zapomnijmy o tych tzw. bezpiecznych zestawieniach kolorystycznych, które okazują się dla nas trochę nudne, oklepane, bez wyrazu, puśćmy wodzę fantazji, bawmy się kolorami, jak dziecko dla którego praktycznie każda barwa jest dobra, gdyż to inspiracja i kreowanie czegoś nowego, niepowtarzalnego.
Mocne, niekiedy drapieżne kolory mogą wyglądać naprawdę oryginalnie, ale pomimo, że w czasie ich wybierania zdajemy się na nasz instynkt, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę obowiązujące zasady, tj. czy jedne barwy do drugich pasują w aspekcie uzupełniania się bądź też kontrastowania ze sobą, pozytywny szok kolorystyczny jak najbardziej tak, ale nie kicz i bezguście, aczkolwiek kłania się w tym momencie trafne powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje, wobec tego wszystko co dotyczy kolorów we wnętrzach może okazać się względne.
Mówi się, że intensywne barwy we wnętrzu szybko się opatrzą, mogą nas drażnić, a przecież powinny nieszablonowe zestawienia kolorystyczneuspokajać, no ale przecież może właśnie należymy do tej grupy ludzi, którzy potrzebują ciągłej stymulacji, cenią sobie aktywność, są żywiołowi, czy wtedy pastelowy kolor nas uszczęśliwi, pobudzi i zachęci do działania, absolutnie nie.
Mocne, wyraziste barwy, w dużej ilości i to w nietuzinkowym, dość kontrowersyjnym zestawieniu, kto je wybierze, w zdecydowanej przewadze będą to młodzi ludzie z zapałem i śmiało dążący do celu, z wiekiem człowiek traci tą młodzieńczą werwę, otwartość, siłę przebicia, zaangażowanie, stajemy się tradycjonalistami, ważne są dla nas stereotypy, tracimy dozę młodzieńczego szaleństwa. Właśnie ubierając nasze wnętrza w żywsze barwy, pokazujemy, że lubimy wyzwania, nie trzeba naturalnie malować całych ścian w intensywne barwy, jeśli nadal jesteśmy młodzi duchem, wystarczy jakaś wyrazista plama kolorystyczna w postaci fragmentu ściany, sufitu czy detalu zabudowy dekoracyjnej w mocnym kolorze, ale też dodatku, ozdoby bądź elementu wyposażenia, od razu zobaczymy, że monochromatyczne wnętrze nabrało życia.

 

Przeczytaj przydatny artykuł: 

Odcinanie kolorów na ścianie, a estetyka wykończenia

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 15.12.2013

Oceń artykuł