Kolor we wnętrzu a nasze psyche.
Kolor jako pierwszoplanowy aktor każdej bez mała aranżacji wykończenia mieszkania pod klucz, jest też instrumentem, który, co ma potwierdzenie naukowe, wpływa na całą sferę psychosomatyczną człowieka.
Domownicy otaczając się w swoich wnętrzach, które remontują, ulubionym barwami, percepcję koloru kojarzą głównie w odniesieniu do sfery psychicznej, tymczasem organizm człowieka jest połączeniem, jednością poniekąd umysłu z ciałem, w kontekście tym barwa nie tylko definiuje nasze samopoczucie, ale ogólnie rzecz biorąc nasze zdrowie, bądź co bądź w zdrowym ciele zdrowy duch, i też odwrotnie.
Zaprzęgnięcie koloru do „leczenia” naszego organizmu nie jest żadnym novum w architekturze wnętrz, koloroterapia, choć przez niektórych zwana paranauką, nie jest jednak czczym gadaniem, prekursorem owej byli już starożytni Egipcjanie, budujący pomieszczenia, celowo o różnym wybarwieniu, z przeznaczeniem ku leczeniu rozmaitych przypadłości i schorzeń, od zwykłej depresji po choroby skórne czy układu krążenia.
Dając zatem wiarę w moc koloru, choćby tylko w aspekcie oddziaływania na nasze psyche, bo to jest najbardziej „namacalne”, najszybciej i bezpośrednio odczuwalne, obierzmy określoną koncepcję wykończenia dla ubrania wnętrz naszego mieszkania w kolory, podczas realizacji usługi remontowej.
Pęd i zgiełk życia, a w efekcie zmęczenie, skłaniają nas do szukania idealnego albo choćby jakiegokolwiek remedium mogącego nam wtedy pomóc, kolor naszych wnętrz, choć jako element banalny, wydaje się pierwszym punktem dla zadziałania.
Cóż warto wziąć „na tapetę” (tj. na wałek malarski), mając na względzie okoliczność, że prócz samorealizacji w pracy, ogólnie rzecz ujmując tworzenia, to również odprężenie i relaks, są niejako kwintesencją szczęśliwego, udanego życia?
- Odcienie żółtego, jako barwy dość zrównoważonej, sprzyjać będą łagodzeniu stanu przemęczenia czy stresu, jednocześnie żółty działa w dwójnasób, jest barwą dodającą energii, działa na nas ożywiająco, ale w subtelny sposób, nie denerwuje, a wręcz wzmacnia system nerwowy, zarazem jest barwą podnoszącą człowieka na duchu, uszczęśliwiającą, sprzyjającą samoakceptacji, likwidacji odrętwienia, barwą rozjaśniającą umysł.
Może też wyzwolić twórcze myślenie, w efekcie oddalają się od nas pesymistyczne myśli, nabieramy wiary w siebie, zmienia się nasze nastawienie do życia na bardziej optymistyczne i pozytywne, a odprężenie umysłu, poukładanie myśli, tylko może przyspieszyć proces regeneracji naszego organizmu.
Pomimo, że generalnie większość odcieni żółtego uspokaja psychicznie, to zbyt intensywna odsłona żółtego, osobę nazbyt impulsywną może zirytować.
- Odcienie zieleni, tu raczej w jaśniejszej wersji, podświadomie kojarzone z bezpieczeństwem i harmonią, dodają pewności siebie, dzięki czemu jesteśmy bardziej konsekwentni, lepiej radzimy sobie z uporządkowaniem własnego życia, oddziaływanie na nasze psyche to głównie wyciszenie, odprężenie i uspokojenie, nawet pewne rozleniwienie, zieleń doskonale zmniejsza napięcie psychiczne, przywraca wewnętrzną równowagę, uwalnia nas od stresu, ale też rozmaitych ran duchowych, z domieszką odcienia turkusowego, lekko orzeźwiającego, skłonić nas może do refleksji, wzmocnić wrażliwość czy kreatywność.
- Odcienie niebieskiego, barwa to bez wątpienia zimna, tu mentalne skojarzenia dotyczą zdrowia, młodości, wrażliwości, przejrzystości myśli i przekonań, chęci do życia czy też sterylnej czystości, zimna natura niebieskiego perfekcyjnie chłodzi nasze emocje, niemalże jak antyseptyk uspokaja i odpręża jakby nas znieczulając, dosłownie uśmierza ból (potwierdzone klinicznie), koi skołatane nerwy, porządkuje wzburzone myśli i łagodzi zranione uczucia, przyhamowuje impulsywność i reguluje temperament, ponadto poprawia jasność umysłu, sprzyja koncentracji uwagi, co pomoże zarówno w pracy twórczej, jak i oddaniu się błogiemu, głębokiemu i zdrowemu snu.
- Ekscytujący, dynamiczny, wybitnie pobudzający i wpływowy, oto podstawowe cechy czerwonego, jako akcentu oczywiście na etapie remontu mieszkania i usługi wykończenia pod klucz, dodaje naszym wnętrzom witalności i energii, czy jednak zaliczymy go do koloru choć trochę odprężającego, otóż w odniesieniu do indywidualnych cech naszego organizmu, to wzmocnienie zmysłów, wyraźniejsze odczuwanie bodźców zewnętrznych czy ciepła, dodanie odwagi, mobilizacja do działania, żywotność i pewność siebie, likwidacja apatii i nieśmiałości, co właśnie niesie za sobą stymulacja czerwienią, uszczęśliwi niejednego poprzez zaspokojenie potrzebującego tego akurat typu stymulacji, zaś poczucie spełnienia i uszczęśliwienia, też będzie się wpisywać w koncept ukontentowania człowieka, a szczęśliwy człowiek, to bądź co bądź odprężony człowiek.
Jakkolwiek uwaga, „ogień” tryskający z czerwieni, z jednej strony idealnie stymulujący naszą namiętność, poprawiający apetyt, nie tylko na seks (na jedzenie również), to w nadmiarze, z uwagi na swoją siłę, może wywołać niezbyt pożądane reakcje, jak gwałtowność, agresję, bunt, przekorę.
Tudzież czerwień nie tylko ognistą ma naturę, występuje w wydaniu nieco bardziej stonowanym i dostojnym, jak burgund, karminowy albo też nieco romantycznym, w postaci amarantowego, karmazynowego lub fuksji.
- Pomarańczowy; ciepły, radosny, na wskroś optymistyczny i wdzięczny, apetyczny, wręcz do schrupania, poprawiający humor po nużącym i zapracowanym dniu, kojarzony z ogromną witalnością, subtelnie pobudzający i ożywiający, skutecznie regenerujący siły witalne, sprzyjający kreatywności.
Efektywnie pobudzi do pracy intelektualnej, twórczej, ale i fizycznej, jeśli ktoś poprzez pracę i aktywność się odpręża, nie zaś przez leniuchowanie, tudzież niech każdy ma według jego upodobania, i potrzebuje właściwej stymulacji, to dodatek tej barwy w remontowanym mieszkaniu pod klucz będzie strzałem w dziesiątkę.
To jedna z niewielu barw, w której to znakomicie czują się osoby praktycznie w każdym wieku, a wystarczy jej szczypta podczas wykończenia wnętrza, pomarańczowy inspiruje, motywuje do działania, odgania „złe duchy”, pomaga uwierzyć we własne siły i możliwości, subtelna energia tego koloru pomoże wyzbyć się nam mentalnych ograniczeń, być bardziej tolerancyjnymi, empatycznymi, ułatwi akceptację zmian w naszym życiu, sprzyjać też będzie w przyswajaniu nowych idei.
- Fioletowy ma wymowę łagodną, delikatną i kojącą, o romantycznej i finezyjnej nucie, z drugiej strony emanuje tajemniczością i zagadkowością, nieomal magią, co sprzyjać może medytacji, a to z kolei relaksowi i pełnemu odprężeniu, właściwości kreatywne i duchowe wspomagają wysiłek umysłowy, dają natchnienie w kierunku tworzenia, fiolet pomoże pokonać zmęczenie i złagodzić stres, ukoić układ nerwowy poprzez właściwą jego stymulację, wyzbyć się niezdrowych uzależnień oraz rozmaitych fobii, bezsenności, może pomóc w odczuciu własnej wartości oraz szacunku do siebie samego, pomóc zrozumieć własne potrzeby i też uczucia, w wyzbyciu się takich niezdrowych skłonności jak nerwowość, nieuzasadniony strach, nienawiść, irracjonalna zazdrość czy irytacja.
- Różowy jest delikatnością w czystej postaci, odniesieniem do bajkowego, dziecięcego, dziewczęcego świata, prócz ukojenia, nuty romantyzmu, życzliwości i namiętności, pewnej dozy naiwności i zbytniej ufności, wyraża szczerość uczuć, umiarkowanie, urok, wdzięk czy pogodę ducha, ale też panowanie nad sobą i stałość, dając poczucie ukojenia, wyciszenia emocji i bezpieczeństwa, pomoże w zrelaksowaniu się, w tym kobiecie oczekującej bliskości, okazania uczuć, ciepła i zainteresowania innych, tudzież naturalnie i kochającego małżonka.
Różowy w opcji nieco żywszej powinien być stosowany z umiarem w przygotowywanym mieszkaniu pod klucz poddanym remontowi i wykończeniu (tu oczywiście w sypialni), jego zbyt duża intensywność w zestawieniu z dużą też ilością, może wywołać uczucie fizycznej słabości, irytacji, dla osoby podłamanej psychicznie może się okazać nieco przytłaczający, w czystym wydaniu pastelowym nie jest jedynym wariantem delikatności, w sukurs jemu idą pochodne odcienie; jak pąsowy, fuksja, cyklamen, łososiowy, pudrowy, malinowy.
- Szary i jego odcienie – otóż to barwa najbardziej wszechstronna, ponadczasowa i uniwersalna, zresztą najpopularniejsza w Poznaniu przy większości przedsięwzięć remontowych w zakresie usługi wykończenia mieszkań pod klucz, przez firmy projektowe zwany królem tła.
W odniesieniu zarówno do aranżowanych przy użyciu tej barwy wnętrz, ale też w odniesieniu do naszego psyche, szary jest niebywale neutralny, toteż ani nas wybitnie nie uspokaja, ale też nie stymuluje, stąd jego ogromny walor neutralności, poza tym jak żaden inny kolor oferuje największą ilość odcieni, oko ludzkie jest wstanie rozróżnić i zaklasyfikować ponad pięćset odcieni szarości.
Szary, jako emanacja wyrafinowanej elegancji, pomimo swej bezpretensjonalnej i poniekąd beznamiętnej natury, co może właśnie jest jego największą zaletą, i przez to może jest tak ceniony przez odbiorców usługi remontowej i wykończenia oraz poznańskie firmy architektoniczne, kojarzyć można z tajemnicą, surowością, skromnością, harmonią i dyskrecją, kolor ten skoro nie wywołuje poprzez jego percepcję żadnych reakcji, może nieść za sobą niesamowity walor, gdyż przy wyborze kolorów o wybitnej i rozpoznawalnej cesze (np. wyciszający, inspirujący, kojący, rozweselający, itd.), zakładamy, że nasze usposobienie codziennie będzie stałe i potrzebuje konkretnego, ale takiego samego koloru, który nas otacza w naszych wnętrzach.
Tymczasem przecież nastrój człowieka jest zmienny, a to za sprawą doznań, które w ciągu dnia doświadczył, raz będziemy spokojni, może zbyt apatyczni, innym razem podenerwowani, a jeszcze innym w stresie, małej depresji, wtedy to raz potrzebować będziemy stymulacji do działania, w innym zaś dniu uspokojenia, wyciszenia, w tymże aspekcie nasza „szara eminencja” zawsze się do nas „przytuli” (choć szary ciepłą barwą nie jest), swoją bezosobowością, bez narzucania się, pompatyczności, „akceptując” nasze usposobienie i wnętrze, łącząc się z nim, jakie w danym dniu by nie było, „dostraja się” do naszego nastroju, na pewno daje wypoczynek naszym oczom, może być w sam raz panaceum na zalew naszego umysłu rozmaitymi bodźcami.
Zapraszam serdecznie do innych publikacji:
Trend na ciemnie, stonowane barwy w aranżacji wnętrz.
Nazewnictwo kolorów.
Artykuł opracował i opublikował: Wojciech Gośliński
Poznań, 22.12.2020