WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Deska na ścianie – nietuzinkowe wnętrze.

Ciekawą propozycją dla osób nie obawiających się zastosowania w swoich wnętrzach mało spotykanej dekoracji ściennej będzie naturalna deska, aranżacja mieszkania z drewnem na ścianie oznacza w pewnym sensie czerpanie z tradycyjnych rozwiązań znanych od wieków.Deska na ścianie - nietuzinkowe wnętrze.

Okładziny ścienne z drewna, to zatem żadna nowość, wykładanie ścian deską jest metodą na wykończenie ścian stosowaną praktycznie od stuleci, w secesji, renesansie, baroku, aranżacjach pałacowych, rustykalnych, art deco czy też współcześnie klasycznych, ale we wnętrzach wybitnie nowoczesnych również ma idealne zastosowanie.
Drewno na ścianie wygląda szlachetnie, elegancko i oryginalnie, to materiał szalenie plastyczny, łatwy w obróbce i po prostu piękny, miłośnicy różnych stylów z różnych epok widzieli w drewnie dekoracyjnym ogromny potencjał, nie wahali się go w pełni wykorzystać w swoich projektach, dziś dla drewna na ścianie szuka się nowych zastosowań w wysublimowanym i niekonwencjonalnym wymiarze.
W wypadku nowoczesnych aranżacji nie możemy mówić o drewnie ze zdobniczym ornamentem, sztukaterią, malowaniami, listwami, itd., nowoczesna stylizacja oczekuje prostych form, bez zbędnych, dodatkowych gadżetów dekoracyjnych, walorem zdobniczym ma być piękno i ciepło naturalnego drewna, designerzy w tego typu dekoracjach wykorzystują gładkie drewno, tj. deskę i to najczęściej dokładnie taką samą, jaką układa się na podłodze.
Wyeksponowanie na pionowej płaszczyźnie naturalnego piękna rysunku drewna, jego usłojenia i barwy daje bardzo spektakularny efekt wizualny, drewno oglądane pod zupełnie innym kątem niż to na podłodze oddaje w spotęgowany sposób swoje wszystkie walory.
Drewno na ścianie doskonale wpisuje się w coraz popularniejszy trend eko w aranżacji mieszkań, daje wrażenie ciepła i przytulności, dla udekorowania nim ściany wybiera się zazwyczaj tą najbardziej wyeksponowaną w remontowanym wnętrzu, zabudowuje całą jej płaszczyznę bądź tylko wybrany fragment, w tym drugim wypadku idealnie gdyby drewno znajdowało się w zagłębieniu, który okala inny rodzaj wykończenia, np. gładka tekstura ścian pomalowana farbą lub też stanowiło element wystający względem całej ściany, manipulacja geometrią ściany wykreuje dodatkowy efekt głębi w salonie czy sypialni, w których to pomieszczeniach zasadniczo najczęściej stosuje się tego typu drewnianą dekorację.
Projektanci wnętrz poszukując pomysłów do swoich realizacji nie stronią od stosowania różnorakich materiałów, w tym deski ściennej, nie wymaga to wielkiej wirtuozerii, wyłącznie dobrego pomysłu na aranżację remontowanego mieszkania, połączenia deski z innym materiałem wykończeniowym w taki sposób aby ją jak najbardziej wyróżnić, najlepiej wówczas prezentuje się w kompozycji z gładką, wymalowaną ścianą albo też z jakąś głębszą teksturą, np. z tynkiem strukturalnym, tudzież betonowym, deska oryginalnie może także wyglądać w sąsiedztwie kamienia, cegły ciętej, tego rodzaju naturalne materiały doskonale ze sobą harmonizują.
Deska ułożona na ścianie lub jej fragmencie może być przedłużeniem dokładnie takiej samej deski ułożonej na podłodze, taka kompozycja to pełna harmonia stylistyczna, ścienny motyw wzorniczy i kolorystyczny jest zaakcentowaniem wykończenia podłogi.
Drewniana dekoracja ścienna może być kluczową i dominującą w danym wnętrzu, wyłożona drewnem ściana będzie budować wspaniałe tło dla mebli czy dodatków, ale deska może także stanowić tylko subtelny i nienarzucający stylu akcent zdobniczy.
Wykładanie ścian deską przeznaczoną do wykończenia podłogi to nie żaden półśrodek, producenci desek przygotowali się na tą opcję, i tak np. firma Barlinek ma w swojej ofercie deski warstwowe z przeznaczeniem właśnie na ściany, montaż ułatwiają specjalne klipsy montażowe, ruszt stanowią ogólnie stosowane materiały konstrukcyjne jak aluminiowe płaskowniki, kątowniki do naroży zewnętrznych i wewnętrznych.
Deski ścienne można montować w poziomie, pionie albo na ukos, poziom skomplikowania montażu nie jest większy od poziomu skomplikowania montowania standardowych zabudów w technologii płyt gipsowo-kartonowych, zatem do wykonania praktycznie przez każdą doświadczoną poznańską firmę świadczącą usługi remontowe.

 

Zobacz inne ciekawe publikacje:

Grafiki i fototapety 3D – nietuzinkowe aranżacje.

Wielkoformatowe grafiki ścienne – sztuka we wnętrzach.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 06.11.2016

Oceń artykuł