WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Bejca do ścian – wszechstronne zastosowanie.

Bejca do ścian, to bezbarwna farba transparentna, której spoiwem jest akryl, można ją także barwić pigmentami o różnym zabarwieniu, co umożliwi nieograniczone kreowanie dekoracji. W wersji bezbarwnej produkt ten możemy z powodzeniem wykorzystać, jeśli chcemy nadać matowe, satynowe, połyskujące bądź perłowe wykończenie ścian. Powierzchniami nadającymi się do nakładania bejcy do ścian mogą być: jedno barwnie wymalowane ściany bądź np. z efektem zacierki, relief, trawertyn, glinka, piaskowiec, beton dekoracyjny, dowolna dekoracja strukturalna, typu farba strukturalna, tynk dekoracyjny, tapety do malowania lub też winylowe, papierowe. Bezbarwną bejcę nakłada się szerokim, płaskim pędzlem, zabieg ten pogłębi barwę, dodatkowo też ułatwi ewentualne czyszczenie, gdyż bejca tworzy, co prawda cienką ale mocną, dobrze zmywalną warstwę.


Wersja bejcy zabarwionej.

 

Bejca kapitalnie oddaje swoje możliwości, kiedy zabarwimy ją pigmentem, może to być bejca dająca matowe, połyskujące czy satynowe wykończenie, wówczas tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas w tworzeniu niepowtarzalnych, własnych dekoracji ściennych w wymiarze barwnych efektów specjalnych. Uzyskanie efektu głębi przechodzącego w subtelniejsze odcienie umożliwia nam cecha zabarwionej pigmentem bejcy, (różniąca ją w zasadniczy sposób od farby akrylowej-lateksowej), w postaci zawieszenia, a nie wymieszania cząsteczek barwnika w bezbarwnej, transparentnej cieczy bejcy, powoduje to, że od ilości nałożonej przez nas bejcy, ilości warstw, intensywności zabarwienia pigmentem oraz metody nakładania i użytych narzędzi zależy wielobarwność i układ nieregularnych wzorów, co daje pożądany efekt zdobniczy. Techniki dekoratorskie jakie możemy tutaj użyć, to: wcieranie, szczotkowanie, tamponowanie lub szpachelkowanie, użyta metoda nakładania zależy od tego, co chcemy osiągnąć, a narzędziami mogą być twarde lub miękkie pędzle, rękawice welurowe, walki dekoracyjne dające rozmaite powtarzalne wzory, gąbki, tampony irchowe lub plastikowe japonki.
Sposoby dekoracji.

 

Jeśli przykładowo mają to być tzw. delikatne efekty dekoracyjne, wówczas używamy jasno zabarwionej bejcy, zbliżonej intensywnością do podkładu i miękkiego narzędzia, np. tamponu z irchy, gąbki, te miękkie efekty osiągniemy poprzez nakładanie i rozcieranie na siebie wielu jasnych warstw. Jeśli oczekujemy wyraźniejszego efektu, musimy użyć mocniej zabarwionej bejcy, o widocznym kontraście w stosunku do podkładu oraz twardszych pędzli lub szpachelek, tu też wskazane jest kilka warstw nakładania. Bardzo ciekawy efekt wyrazistych, sugestywnych barw ale o miękkim rysunku można uzyskać zwiększając stopniowo intensywność koloru bejcy przy kolejnych warstwach. Pamiętajmy, że ślady użytego narzędzia, wszelkie zakładki i nakładanie się poszczególnych warstw należą do zamierzonych technik dekoratorskich. Bejcę do ścian można dodatkowo pokryć farbą metaliczną lub interferencyjną, której interesującą właściwością jest zmienianie koloru zależnie od kąta padania światła.

Pokaźną ilość produktów do tworzenia efektów specjalnych w oparciu o różne techniki, w tym bejcę do ścian i inne materiały do dekoracji ściennych, posiada producent i dystrybutor, firma Fox Dekorator.

 

Przeczytaj podobne publikacje:

Skórzane kasetony na ścianę.

Obraz z mozaikowych płytek ceramicznych.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.01.2012

5/5 - (1 vote)