WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Przedzielamy pokój – jakiej użyć technologii?

Decyzja na etapie remontu mieszkania o przedzieleniu pokoju podyktowana może być różnymi sytuacjami; brakiem prywatnej przestrzeni, potrzebą wydzielenia dodatkowej sypialni dla dzieci, podzielenia poddasza, stworzenia gabinetu do pracy, pokoju gościnnego, pokoju fitness, garderoby czy też odseparowania się od otwartej kuchni albo umownego / wizualnego wydzielenia stref funkcyjnych lokalu mieszkalnego przepierzeniem nie pełnym, jak np. jadalni, miejsca przyjmowania gości.
Przedzielanie pomieszczenia co prawda nie będzie sprzyjać kreowaniu przestronnych wnętrz, niemniej pomoże lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i zracjonalizować jej wykorzystanie, usprawnić aspekt funkcjonalności mieszkania, zyskać dodatkowe pomieszczenie, poczucie intymności.
Rozdzielenie pomieszczenia nakłada jednak ograniczenia, trudno postawić stałą ścianę, tak aby wydzielone pomieszczenie, zależnie od funkcji, nie miało okna, niekiedy należy rozważyć inną metodę wykonania przegrody.
Sposobów na przedzielenie pomieszczeń jest wiele, przy czym nie zawsze musi to oznaczać konieczność wykonania typowych prac budowlanych.

 

Wydzielenie samodzielnych pomieszczeń.

 

Ścianka z płyt gipsowo-kartonowych.

 

Ta metoda wydaje się najprostsza, i w sumie najczęściej stosowana podczas remontu i usługi wykończenia wnętrz lokalu mieszkalnego w Poznaniu, dociąża strop na poziomie ustawienia w tym miejscu mebli, przedziela pomieszczenia całkowicie, tak wizualnie jak i doskonale akustycznie, parametr izolacyjności akustycznej poprawia się stosując szerszy profil C100, wtedy w ściance zmieści się warstwa wełny o grubości 10 cm np. Rockton firmy Rockwoll, izolację akustyczną poprawia też zbudowanie podwójnego stelaża, co eliminuje mostki akustyczne, zastosowanie taśm akustycznych pod profilami czy podwójne poszycie płytą g-k. Na ściance g-k spokojnie mogą wisieć ciężkie szafki kuchenne, telewizor, dla efektywnego wzmocnienia konstrukcji i zwiększenia jej nośności, w razie potrzeby pod płytą g-k mocuje się do profili płytę osb o grubości 12-15 mm. W ściance mogą się znajdować wszelkiego rodzaju instalacje obsługujące mieszkanie, technologia lekkiej ściany g-k jest dla firm remontowych oraz odbiorców ich usługi wygodna i wszechstronna, ewentualne jej usunięcie, podczas następnego remontu, nie stwarza większych problemów, jest bez porównania mniej uciążliwa niż wyburzanie ścianki murowanej, co oznacza wtedy wynoszenie nie za lekkiego gruzu.
W wypadku ściany łazienki, stosuje się płytę o zwiększonej odporności na wilgoć, GKBI (zieloną), minusem podczas usuwania płytek z klejem z płyty g-k będzie jej trwałe uszkodzenie i konieczność jej wymiany, ale na tyle umiejętnie, aby nie uszkodziło to konstrukcji stelaża ściany, pod opłytkowane powierzchnie zaleca się stosowanie pod płytą g-k wzmocnienia z płyty osb 12 -15 mm, ściana wtedy mniej rezonuje, a usuwanie płytek i płyty g-k nie uszkodzi profili ściany, alternatywnie zamiast płyty g-k pod płytki można zastosować o wiele mocniejszą płytę gipsowo-włóknową lub jeszcze lepiej cementowo-włóknową.
Przedzielenie pomieszczenia ścianką g-k może zostać wykonane w dowolnym momencie, czyli kiedy mieszkanie się już zamieszkuje, trzeba się jednak liczyć z pracami budowlanymi i wykończenia, gdyż łączenia płyt trzeba uzbroić, spoinować, wykonać gładź gipsową oraz pomalować całe wydzielone pomieszczenia, zatem na kilka dni przedzielane pomieszczenia będą wykluczone z pełnego użytkowania.

 

Murowana z suporeksu.

 

Jest metodą trochę bardziej inwazyjną niż ściana z płyt g-k, bardziej dociąży strop, w przypadku choćby poddaszy, stropów drewnianych, należy zbadać ich nośność.
Oczywistym plusem ścianki wymurowanej jest jej stabilność, to rozwiązanie trwalsze, dające litą, porządną ścianę, bez efektu rezonansu akustycznego konstrukcji z profili stalowych i płyt g-k, suporeks jako beton komórkowy, w odróżnieniu np. do cięższej ściany wymurowanej z silki czy pustaków cegły ceramicznej, dla firm wykonawczych jest wygodnym, wdzięcznym i bardzo plastycznym materiałem dla precyzyjnej obróbki (docinanie bloczków piłą płatnicą), wykonywania bruzd pod instalacje, wkuć np. dla schowania koryta pcv dla kabli za wiszącym telewizorem, ściana z bloczków betonu komórkowego mających 8 lub 12 cm da porównywalne parametry izolacyjności akustycznej jak standardowo wykonana ściana g-k na profilu C75, C100, ale bez dodatkowego tworzenia efektywniejszej bariery akustycznej. Usługa stworzenia i wykończenia ściany murowanej z suporeksu tynkiem i gładzią gipsową zajmie poznańskiej firmie remontowej podobną ilość czasu jak ścianki g-k, koszta materiałów budowlanych ścianki g-k i z suporeksu będą na podobnym poziomie, minimalnie droższe będą dla standardowej ścianki g-k.
Wykonanie litej ścianki działowej można zlecić firmie dewelopera jeszcze przed przekazaniem mieszkania lokatorom, stosuje się wtedy zazwyczaj promontę gipsową, jednak ten materiał ze względu na logistykę i transport (większy format i ciężar na m2 niż bloczek suporeksu) później nie wchodzi w grę, dlatego suporeks jest najbardziej efektywnym i logicznym materiałem dla budowana litej ściany na etapie usługi wykończenia wnętrz mieszkań.

 

Cegła klinkierowa lub dekoracyjna.

 

Ścianę można wymurować z cegły, której to charakter jest nie tylko konstrukcyjny, ale też dekoracyjny, ściany takiej nie tynkuje się, cegła ma być wyeksponowana, natomiast wykończenie wymaga żmudnego fugowania, ten etap, dość precyzyjnej pracy, to wisienka na torcie, ściana wówczas pełni podwójną funkcję, użytkową, przedzielając całkowicie lub częściowo wnętrza, ponadto jest wybitnie dekoracyjnym akcentem w remontowanym mieszkaniu, cegły dostępne są w rozmaitym wybarwieniu, deseniu i fakturze, także dają sporą swobodę aranżacyjną, pozwalając wykreować nietuzinkową przestrzeń mieszkalną o wyszukanym wydźwięku i wysublimowanym charakterze.
Minusem rozwiązania jest bardzo problematyczne i czasochłonne umieszczenie w takiej ściance instalacji elektrycznej, gdyż to podczas murowania w każdej cegle należy przewiercić otwór, cegłę należy nałożyć na kanał pcv z przewodem, o bruzdowaniu pod przewody przecież nie ma mowy. Zakup materiału, budowanie, uzbrojenie w instalacje i wykończenie ściany z odsłoniętej cegły, z uwagi na złożoność realizacji, konkretnie podwyższy budżet remontowy odbiorcy usługi.

 

Wydzielenie samodzielnych pomieszczeń z pierwotnie jednego zazwyczaj oznacza, że jedno z nich będzie przejściowe, chyba że układ lokalu pozwoli na wykonanie osobnego wejścia, co jednak stworzy ograniczenia funkcyjne i techniczne, otworu drzwiowego nie można zrobić w ścianie konstrukcyjnej, chyba że po wykonaniu opracowania przez firmę inżyniera statyka i uzyskaniu pozwoleń od administratora budynku. Wybranie odpowiedniej technologii dla wykonania ścianki działowej, to temat w aspekcie doradztwa dla najętej firmy wykonawczej albo od aranżacji wnętrz zawierający się w zakresie usługi tychże.

 

Inne rodzaje przepierzeń, bez funkcji izolowania akustycznego, jako oddzielenie różnych stref mieszkania.

 

Szklana ściana.

 

To bardziej design niż sfera funkcjonalna radykalnego przepierzenia, pomieszczenie przedziela się umownie, tak aby zaznaczyć i wyodrębnić wnętrza o różnej funkcji i aktywności, obowiązkowo hartowane albo klejone szkło może być przezroczyste, przez które celowo ma przenikać światło lub mleczne w różnym stopniu.
Jako innowacyjna ciekawostka, dostępne jest też szkło warstwowe o zmiennej na życzenie przezroczystości, zwane też aktywnym, inteligentnym albo zmiennym (smart glass, switchable), zmiana transmisji światła spowodowana jest poprzez przyłożenie odpowiedniego napięcia elektrycznego do tafli szkła elektrochromatycznego (electrochromic devices) czy z wykorzystaniem dyspersji ciekłych kryształów (polimer dispersed liquid crystal devices), technologia umożliwia wykonanie tafli ze szkła albo z lżejszego pleksiglasu.
Szklane przepierzenie instaluje się na końcu usługi wykończenia, niektóre systemy wymagają zainstalowania prowadnic i elementów konstrukcyjnych na etapie prac remontowych, zatem planowanie tego typu przepierzenia powinno się odbyć na początku opracowania aranżacji.
Szklaną ścianą zazwyczaj wydziela się kuchnię / jadalnię od salonu czy przedpokój od salonu, prysznic w łazience, na szkle można umieścić naklejki z wyszukaną grafiką czy zamówić wytrawienie szkła dla uzyskania określonego zmatowionego wzoru.
Do łask powróciły też luksfery, ich obecne szerokie spektrum wzoru czy koloru, to nie typowa, siermiężna „popielniczka” z czasów komuny, luksfery często komponuje się z elementami pełnymi ściany, wykonuje się tzw. wstawki ściany z luksferów w pełnej ścianie, jednym z powodów jest niemożność ułożenia luksferów od linii podłogi do samego sufitu w pełnych formatach, należy zaplanować jakiś pełny element ściany, choćby między ostatnim rzędem luksferów a sufitem.

 

Czasowe / przesuwane przepierzenie.

 

Dostępne są też systemy składającej się ścianki, jak harmonijka, elementy ścianki wiszą na umocowanej do sufitu szynie, na podłodze nie ma żadnych prowadnic, salon można odseparować od np. kuchni, przedpokoju w każdym momencie, kiedy to w otwartym planie mieszkania, a takich w Poznaniu nie brakuje, w salonie podejmujemy gości i nie chcemy aby bawiące się dzieci uniemożliwiły konwersację albo gdy gospodyni domu chce mieć podczas przyjęcia chwilę spokoju w kuchni podczas przygotowywania posiłków, to kapitalne i bardzo funkcyjne rozwiązanie.
Innym technicznie przepierzeniem, które możemy w razie potrzeby otwierać i zamykać, będzie system ścianki i drzwi przesuwnych, coś w rodzaju drzwi przesuwnych w architekturze wnętrz japońskich, drzwi przesuwne mają oczywistą zaletę, nie zajmują przestrzeni przy ich otwieraniu, jak ma to miejsce podczas otwierania drzwi tradycyjnych.
Prostszym, o wiele tańszym i gustownym rozwiązaniem, nie wymagającym żadnych prac montażowych, choć nie tak skutecznym i efektywnym jak ścianka składana, gdyż funkcjonuje w zasadzie jak zasłonka, może być po prostu rozkładany parawan, wykonany na ruszcie metalowym lub drewnianym, segmenty parawanu, konkretnie pod typ aranżacji i wykończenia wnętrz, wypełnione są płótnem o dowolnym kolorze i deseniu, ciekawą grafiką albo fototapetą, mogą to też być płyty z rattanu, ażurowe, ze sklejki z powycinanym wyrafinowanym wzorem.

 

Ażurowe przepierzenie.

 

Do dyspozycji mamy tutaj regał, który wypełnimy książkami i / lub detalami zdobniczymi, roślinami doniczkowymi, może wydzielać przestrzeń do określonej wysokości lub do samego sufitu, subtelnie rozdzieli salon od kuchni, przedpokoju, obszerną sypialnię od strefy przechowywania z szafami wnękowymi czy garderoby.
Ciekawym detalem funkcyjnym i dekoracyjnym zarazem, ale jako rozwiązanie wybitnie niszowe we wnętrzarstwie, gdyż mało znane, może być ażurowa ścianka wykonana ze sklejki wstawionej w drewniany stelaż wykonany pod wymiar, w której precyzyjnie wycięte są określone wzory, takie przepierzenie wygląda lekko, finezyjnie i wyjątkowo nobliwie.

 

Przeczytaj także:

Szklane przegrody w aranżacji wnętrz.

Izolacyjność akustyczna ścian działowych.

Optyczne izolowanie/łączenie przestrzeni szkłem o zmiennej przezroczystości.

Biel we wnętrzach – różnorodność zastosowań w wykończeniu i wyposażeniu.

Formy geometryczne, tekstura, deseń i kolor w kreowaniu przestronnych wnętrz.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Opublikowano: 27.02.2019

Oceń artykuł