WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Biel we wnętrzach – różnorodność zastosowań w wykończeniu i wyposażeniu.

Uniwersalna, ponadczasowa, nieskazitelna i niewinna, zawsze modna, koherentna z dowolnym stylem wykończenia wnętrz mieszkań, od retro, przez klasyczny, rustykalny, skandynawski, po ultra nowoczesny, doskonale się prezentująca praktycznie na każdym materiale wykończeniowym czy detalu wyposażenia, wszechstronność bieli powoduje, że choć przez niektórych designerów czy „specjalistów” od barwy uważana jest za „niekolor”, w rzeczywistości jest jedyną barwą, która estetycznie i mile dla oka przytuli się do każdego innego koloru.
Biel, prócz tego, że może mieć różną temperaturę, a to zależnie od subtelnego przełamania koloru domieszką innego (wyróżniamy m.in. odcień śmietany, śniegu czy alabaster), to daje wysmakowany i piękny wizaż dla dowolnej tekstury; od lśniącego lakieru zwykle o różnym stopniu połysku stosowanego na frontach mebli, np. kuchennych, przez półmat farb do malowania ścian, po głęboką teksturę np. cegły ciętej.
Biel jako obsada drugoplanowa, jest eleganckim i efektownym tłem dla kolorowych mebli, naturalnego drewna, ale może też grać pierwsze skrzypce dominując w aranżacji, gdzie inne kolory, uatrakcyjniając i urozmaicając wnętrze, stanowią tylko akcent w postaci niewielkich plam kolorystycznych neutralizujących monochromatyczny i monotonny wydźwięk zbyt białego pomieszczenia, może za bardzo chłodnego, odrobinę surrealistycznego.
Białe pomieszczenia zawsze wydają się większe niż wskazywałby na to ich metraż, to od tej barwy odbija się najwięcej promieni słonecznych widzialnych i też podczerwonych, poznańskie mieszkanie spowite w bieli wydaje się świetliste i przestronne, sterylnie czyste, nigdy nadęte czy przerysowane, z nutą bezpretensjonalnej prostoty, nienachalna biel wyzwala, oczyszcza i rozjaśnia nasz umysł, subtelnie koi nerwy, otwiera nowe horyzonty, dla projektantów wnętrz jest podstawą dla mnóstwa nie sztampowych aranżacji, dając sporo swobody, pozwalając kreować przestrzeń elegancką, ze sznytem, z domieszką umiarkowanej nonszalancji i wysmakowanego wyrafinowania.

 

Wykreujmy estetyczną i nie banalną przestrzeń mieszkania, opierając się na białych detalach wykończenia oraz wyposażeniu.

 

Białe sufity i też ściany.

 

Te pierwsze niezależnie od stylizacji podczas usługi remontowej, z zasady maluje się na biało, sufit jest w całości odkryty, operuje na nim światło padając na jego powierzchnię pod różnymi kątami, w kwestii estetycznej najbardziej sprawdzi się tutaj farba o głębokim macie (nie koniecznie tzw. antyrefleksyjna, oferowana przez szereg firm), powierzchnia będzie wtedy „miękko” i równomiernie rozpraszać odbite światło, nie pojawią się refleksy świetlne, sufit będzie się prezentował możliwie estetycznie, zarówno w opcji, gdy jest cały odkryty albo w wersji zmiany jego geometrii poprzez wykorzystanie zabudowy g-k jako sufitu podwieszanego / jedno albo wielopoziomowego o zróżnicowanym układzie przestrzennym.
Ściany zaś warto pomalować farbą dającą powłokę półmatową, lekko satynową, co wpłynie na dwa aspekty; raz, że wnętrze będzie bardziej dynamiczne, ekspresyjne, wyda się przestronniejsze, drugim jest zmywalność powłoki malarskiej, jej podatność na zabrudzenia, otóż powłoka półmatowa w tej materii sprawdzi się o wiele lepiej niż taka w pełnym macie, jej struktura jest bardziej zbita, gładsza, lekko się błyszczy, za to dobrze zmywa, jakkolwiek chcąc wykreować wybitnie kameralną przestrzeń remontowanego mieszkania pod klucz, należałoby celować w farbę do malowania ścian o wykończeniu powłoki matowym, jeśli ma być optymalnie dobrze zmywalna, warto kupić farbę z formułą ceramiczną.
Sferę dynamizmu we wnętrzu można zwiększyć stosując farbą o wyższym niż półmatowy stopniu połysku, dla przykładu firma Beckers stosuje tutaj następujące stopniowanie; pełen mat [3] (to na sufity), zaś na ściany / półmat [5], półpołysk [7], połysk [20], nota bene ścianę pomalowaną tą ostatnią farbą można praktycznie szorować, tak ma zwartą strukturę jej powłoka malarska.
Dla obłożenia ściany czy jej fragmentu można wykorzystać białe panele Mdf, w minimalistycznej aranżacji będą jak znalazł np. dla licowania ściany ze skrzydłem drzwiowym z ukrytymi ościeżnicami.
Remont łazienki, usługa jej wykończenia oznacza układanie płytek przez płytkarza, dzisiejsze białe płytki z gresu szkliwionego wykonane w technologii płytki rektyfikowanej, tworzą na ścianie bardzo estetyczną powierzchnię, są doskonałym atrybutem dla kreowania przestronniejszej optycznie, higienicznie czystej łazienki, białe płytki idealne są dla pomieszczenia bez dostępu naturalnego światła.

 

Biała struktura na ścianie.

 

Dodaje głębi oraz daje wrażenie ciepła chłodnej bądź co bądź bieli, pomimo neutralnego wydźwięku tego koloru wykończenie strukturalne ściany sprawi, że aranżacja nie okaże się nudna, monotonna i bez wyrazu artystycznego, wnętrze w detalem dekoracyjnym bazującym na co bardziej wyraźniejszej strukturze, przy okazji przyciągającej wzrok, stanie się przytulniejsze, zaś biały kolor dekoracji strukturalnej spowoduje, że będzie ona miała lekką i subtelną wymowę, dla pokreślenia jej wizażu nie trzeba jej kontrastować z inną, nie białą barwą, sąsiedztwo gładko wykończonej ściany całkowicie wystarczy, na tle gładkiej tekstury każda bez wyjątku głębsza struktura zostanie właściwie i znakomicie podkreślona.
Niemniej jednak z tego typu dekoracjami strukturalnymi, nawet białą, lekko się prezentującą, należy zachować umiar, w imię złotej zasady stosowanej przez firmy projektowe „mniej znaczy więcej”, wykłada się nią co najwyżej jedną, tą najbardziej wyeksponowaną ścianę w remontowanym wnętrzu.
Delikatną strukturę uzyska się stosując rozmaite bejce czy masy tynkarskie z dodatkiem kruszyw, tutaj firmy wytwarzające tego typu produkty prześcigają się w propozycjach, podczas usługi remontowej w mieszkaniu pod klucz nakłada się je na ścianę wałkiem malarskim bądź szpatułkami i odpowiednio formuje, podobnie sprawdzi się lekko porowata tapeta na podkładzie flizelinowym z konkretnym wzorem np. splotu tkaniny, z motywem geometrycznym bądź roślinnym, także tapeta tekstylna.
Głębszą strukturę da tynk antyczny typu retro, zaś wybitnie głęboką cegiełka, kamień dekoracyjny (gipsowy / betonowy) albo innego rodzaju wykończenie, np. sosnowe, świerkowe czy jesionowe bielone deski boazeryjne w nowym, designerskim wydaniu pomalowane jednolicie albo z naniesioną lazurą niezakrywającą rysunku drewna, mogą to też być panele gipsowe 3D, które można układać w rozmaitych konfiguracjach, na całej ścianie czy tylko jej fragmencie, to wyjątkowo sugestywna dekoracja, jednak mająca ograniczenia, nadaje konkretną stylizację wnętrzu, zdecydowanie w wariancie nowoczesnym.
W łazience można się pokusić o płytkę ceramiczną strukturalną zamiast gładkiej, ale warto wziąć pod uwagę kwestię funkcjonalną i wybrać odpowiednią powierzchnię pod układanie płytek porowatych, które to nie będą łatwe w utrzymaniu czystości, natomiast wybór płytki gładkiej lecz mocno ryflowanej, np. płytki metro, również nakłada na projektanta czy płytkarza z firmy remontowej konieczność dopasowania powstającej wtedy nierównej powierzchni do np. elementów wyposażenia (rantów kabiny prysznicowej, wanny).

 

Biała podłoga.

 

To od niej powinno się rozpoczynać wszelkie plany remontowe w ramach wykończenia mieszkania pod klucz, podłoga stanowi poniekąd bazę aranżacyjną, definiuje ona obraną stylizację, wpływa na klimat panujący we wnętrzu, według kanonu profesjonalnego projektu designerskiego podłoga powinna być najciemniejszym detalem w pomieszczeniu, stąpając po ciemnej podłodze ma się odczuwać bezpieczeństwo i stabilizację.
Jakkolwiek dla odbiorców usługi wykończenia poznańskich mieszkań otwartych na nowe idee, frapującą i oryginalną opcją okaże się podłoga w bieli, toteż producenci podłóg dostosowali się do zapotrzebowania rynku, biała podłoga rozciągnie wizualnie pomieszczenie wzdłuż i wszerz, sprawiając, że wyda się przestronniejsze, doda wnętrzu maksimum lekkości, trochę nonszalancji, a w opcji przeważającej bieli w pomieszczeniu, również surrealistyczną, bezpruderyjną nutę.
Firmy designerskie oraz odbiorcy usługi mają do dyspozycji nie mało materiałów, które w bieli wyglądają estetycznie oraz bardzo oryginalnie; oczywistym wydaje się płytka gresowa, tu w materii trwałości i komfortu użytkowania zdecydowanie z gresu szkliwionego, nie z naturalnego (polerowanego), dla inwestorów z większym budżetem remontowym kusząca propozycja to kamień naturalny, dostępne są też panele laminowane albo winylowe (LVT), bielona deska warstwowa, lite parkiety z drewna termowanego, starą, drewnianą podłogę z jasnego gatunku drewna można też poddać bieleniu, czym zajmują się firmy świadczące usługi parkieciarskie w Poznaniu, dla wersji bezspoinowej podłogi będzie posadzka żywiczna, trwała, higieniczna (z uwagi na brak spoin), można na niej uzyskać dowolny stopień połysku, lecz posadzka żywiczna ma wyraźnie naznaczonego adresata, jakim jest stylizacja wykończenia pod klucz wybitnie nowoczesna, awangardowa, to podłoga całkowicie gładka, monotonna, niemalże jak monolit, może wypaść zbyt minimalistycznie, zaś zarówno płytka gresowa, panel, deska warstwowa, parkiet oferują wprowadzającą element dekoracyjny delikatną strukturę, np. usłojenia i rysunku drewna, wówczas na podłodze jest biało, niemniej jednak coś się na niej dzieje, podłoga jest bogatsza.
Na tle białej podłogi wyjątkowo intrygująco wygląda ciemniejsza kanapa, fotel, stolik kawowy, komoda, etc., natomiast listwy przypodłogowe mogą być białe, a w wersji ciemniejszej stworzą jak gdyby obramowanie podłogi, mogą ze sznytem oddzielić białą podłogę od koloru ścian, stolarka drzwiowa powinna się raczej opierać na jaśniejszym odcieniu niż ciemniejszym.

 

Białe wyposażenie.

 

Meble w bieli nie są zarezerwowane dla jakiegoś konkretnego stylu aranżacji, uwidacznia się tutaj ogromna wszechstronność bieli, białe meble czy to w ciągu zabudowy kuchennej, szafy wnękowej, pojedynczych elementów szafek i mebli wypoczynkowych w salonie, łóżka w sypialni, tworzą nienarzucające się tło dla rozmaitych konfiguracji koloru i tekstury, detali wykończenia albo pozostałego sprzętu, biel w zasadzie można „ożenić” z dowolną barwą, teksturą i stylizacją.
Białe meble wyglądają bardzo lekko, świeżo, subtelnie wypełniając dostępną przestrzeń, ich bryły za sprawą białej barwy wydają się łagodniejsze, są jak gdyby mniej kanciaste i mniej masywne, nigdy nie przytłaczają, optycznie mniej zagracają przestrzeń salonu czy sypialni, w ciągu zabudowy kuchennej wtapiają się wręcz w ścianę, są jak znalazł w kuchniach z deficytem przestrzeni, których nie brakuje w poznańskich lokalach do remontu i realizacji usługi wykończenia mieszkań pod klucz.
Dla budowy korpusów szafek wykorzystuje się tutaj białą płytę laminowaną, wiórową czy paździerzową, ale fronty np. szafek kuchennych ze względów użytkowych i też estetycznych, najlepiej się sprawdzą gdy będą w wersji płyty Mdf lakierowanej na wysoki połysk, aczkolwiek wykończenie półmatowe też jest możliwe, choć nie daje takiego efektu, lśniącego, pełnego blichtru mebla, wersja budżetowa czy dla minimalistów ceniących sobie proste rozwiązania zabudowy meblowej to fronty z płyty wiórowej okleinowane albo malowane farbą akrylową, są mniej atrakcyjne, choć to rzecz gustu, na pewno zaś są sporo tańsze.

 

Przeczytaj również inne artykuły:

Detale wykończenia a pozbywanie się toksyn z naszych wnętrz.

Definicja stylu nowoczesnego aranżacji wnętrz.

Gładzie gipsowe a otworki / kraterki na powierzchni ściany.

Małe mieszkanie, jak je urządzić aby nie wydało się jeszcze mniejsze?

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

27.06.2019

Oceń artykuł