WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Izolacyjność akustyczna ścian działowych.

Podczas modyfikacji układu pomieszczeń w remontowanym mieszkaniu lub domu często stawiane są ścianki działowe, zazwyczaj skupiamy się wtedy na wizualizacji wykreowanej przestrzeni, nośności ściany działowej, rzadziej zaś na parametrze izolacyjności akustycznej wnętrzizolacyjność akustyczna ścian działowych, a aspekt ten powinien być omówiony w ramach usługi projektanta czy wykonawcy-budowlańca.

 

Izolacja dźwiękochłonna pomiędzy pomieszczeniami definiuje w znacznym stopniu jakość użytkową każdego obiektu, wpływa więc na komfort domowników, zastosowany system budowlany będzie miał bezpośrednie przełożenie na to w jakim stopniu będą przenoszone dźwięki z jednego do drugiego pomieszczenia, a przecież często istotne będzie odizolowanie akustyczne salonu, pokoju dziecięcego czy kuchni, łazienki, sypialni.
Najpopularniejszym materiałem dla zbudowania ściany działowej podczas takich zmian i wykończeń wnętrz mieszkań czy domów w Poznaniu, wg prawa budowlanego zwanej też przepierzeniem, są bloczki suporeksu (beton komórkowy zawierający równomiernie rozmieszczone w całej bryle bloczka bąbelki powietrza, wytwarzany z cementu, wapna i piasku), są bardzo łatwe w obróbce, przecina się je piłą płatnicą, ściana powstaje szybko, nie ma dużo odpadów, zdecydowanie rzadziej stosowane są twarde bloczki silikatowe, co prawda mają wyższy poziom izolacyjności akustycznej (książkowo), lepiej akumulują ciepło, lecz kosztem o wiele bardziej czasochłonnego murowania, ponadto technologiczne pustki w bryle bloczka silikatu podczas mocowania haków np. pod szafki wymagają stosowania specjalnych dybli, bruzdowanie pod przewody elektryczne czy instalacje hydrauliczne jest dość mozolne, są też cięższe od suporeksu co nie jest bez znaczenia gdy mieszkanie do remontu i wykończenia znajduje się na wysokim piętrze w budynku, w którym nie ma windy i bloczki trzeba wnosić.

 

A co najlepiej wygłuszy nam pomieszczenia?
Ścianą działową zapewniającą najlepszą izolacyjność akustyczną będzie taka zbudowana w technologii lekkiej zabudowy płyt gipsowo-kartonowych, płyty g-k mocuje się na odpowiednio zbudowanym stelażu, pomiędzy nimi umieszcza się wełnę mineralną, parametr izolacyjności zależny jest od rodzaju konstrukcji, zastosowanego materiału dźwiękochłonnego, ilości warstw płyt gipsowo-kartonowych, ich rodzaju i grubości oraz od jakości i precyzji wykonania całej ściany.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania przegrody akustycznej z płyt g-k?
– Im grubszy zastosujemy profil nośny ściany działowej, a do dyspozycji mamy profile C50, C75 czy C100 (wartości liczbowe wyrażają milimetry), tym grubszą warstwę wełny np. Rockton firmy Rockwool włożymy w pustkę pomiędzy płytami, zwiększając tym samym dźwiękochłonność ściany, grubszy profil powoduje jednocześnie większą sztywność ściany.
– W miejscach styku płyt g-k z metalowymi profilami powstają mostki akustyczne, zastosowanie obustronnie podwójnej płyty g-k po 12.5mm w znacznym stopniu poprawi parametr izolacyjności akustycznej, druga warstwa płyt musi być mocowana asymetrycznie do pierwszej.
– Całkowitą eliminację mostków akustycznych zagwarantuje tylko skręcenie dwóch osobnych szkieletów na profilu C50, nie zaś pojedynczej konstrukcji na profilu C100, kosztem jednak sztywności całej ściany.
– Wszystkie profile obwodowe muszą mieć taśmę akustyczną na styku z powierzchniami nośnymi.
– Na dźwiękochłonność ściany wpływ ma szczelność połączeń na jej obwodzie, szczelność przejść instalacyjnych, izolowanie ciągów wentylacyjnych czy instalacyjnych, puszek elektrycznych oraz dokładność wypełnienia wełną mineralną i jej jakość.
– Odizolowanie akustyczne pomiędzy pomieszczeniami to nie tylko ściana działowa, przed pracami remontowymi i wykończeniem wnętrz należy zważyć, że dźwięki rozchodzą się po stropach i ścianach przyległych do wykonanej ściany działowej, zależnie od technologii w jakiej będą wykonane wpłynie to na ogólną efektywność izolacji akustycznej pomieszczenia, niekiedy wymaga zastosowanie dodatkowej izolacji akustycznej na ścianach przyległych do ściany g-k, suficie czy podłodze, ściany lub sufit możemy wtedy wygłuszyć systemem profil/wełna/płyta g-k lub korkiem, podłogę matą dźwiękochłonną pod wykładzinę dywanową lub podłogę pływającą, np. panel laminowany.
– Do systemu wybitnie dźwiękochłonnego stosowanego w pomieszczeniach wymagających jeszcze lepszego tłumienia hałasu i pogłosu (np. studio nagrań, pomieszczenie odsłuchowe lub zamiłowanego audiofila), należą m.in. płyty g-k Nida Sonic firmy Siniat, występują w kilku wersjach różniących się parametrami akustycznymi, są to płyty g-k perforowane, płyta standardowo posiada rdzeń gipsowy oklejony obustronnie kartonem, ale są w niej wykonane otwory, na tylnej jej części znajduje się flizelina, otwory występują w kilku układach, zależnie od preferencji tworzą różne wzory wpływające na estetykę remontowanego wnętrza. Usługa wykonania takiego systemu poprzedzona powinna być opracowaniem projektu wykonawczego sporządzonego przez firmę specjalizującą się w pomieszczeniach akustycznych.

 

Ściana działowa wykonana z płyt g-k nie stworzy efektu litej ściany, co zagwarantuje suporeks czy silikat, ale za to w bardzo nieznacznym stopniu dociąża strop, co może być istotne szczególnie przy adaptacji i wykończenia pomieszczenia strychowego na mieszkanie, ma wystarczającą nośność pod zawieszanie np. szafek kuchennych, wystarczy zastosować odpowiednie kołki, ale stabilność całej ściany g-k można dodatkowo zwiększyć stosując na stronie, na której zamierzamy wieszać meble czy stelaż dla tv, płyt osb o grubości 12 czy 18 mm mocowanych pomiędzy profilami konstrukcji a płytami g-k, jest to sprawdzony i skuteczny system wzmacniający ścianę g-k, często stosowany podczas realizacji usługi remontowej i wykończeń wnętrz poznańskich mieszkań.
Biorąc pod uwagę komfort akustyczny pomiędzy pomieszczeniami nie kupujmy lokalu mieszkalnego, w którym ściany działowe to prefabrykowane elementy budownictwa wielkopłytowego, są wykonane ze zbrojonego betonu, często mają zaledwie 6cm grubości, najdoskonalsze pod względem izolacji akustycznej pomiędzy pomieszczeniami jest tradycyjne budownictwo ze ścianami wymurowanymi z cegły ceramicznej, ale może to być też silikat, beton komórkowy, promonta gipsowa, generalnie im grubsza ściana, tym lepsza izolacyjność akustyczna.

 

Zapoznaj się też z tymi artykułami:

Pasek/taśma LED w wystroju wnętrz.

Naturalny styl we wnętrzach.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 14.02.2016

Oceń artykuł