Listwy przypodłogowe – wersja listwy ukrytej w ścianie.
Listwa przypodłogowa stanowi zwieńczenie każdej bez mała podłogi, którą wykańczamy mieszkanie pod klucz, jej rodzaj i design powinny nawiązywać do obranego stylu aranżacyjnego, desenia i kolorystyki podłogi lub być z nią w wysmakowanym, planowanym kontraście w tejże materii, listwa przypodłogowa jednocześnie powinna stanowić eleganckie przejście i nawiązanie do aranżacji ścian, tudzież stylizacji remontowanego wnętrza, a poza tym stanowić efektywne zabezpieczenie ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi potencjalnie możliwymi m.in. podczas pielęgnacji podłogi (odkurzanie, mycie).
Wszelkiego typu listwy przypodłogowe mocowane są naturą rzeczy po prostu na istniejący tynk, jest to można rzecz „standardowy standard”, jakkolwiek w sukurs nowinkom aranżacyjnym, które co rusz to pojawiają się na rynku wnętrzarskim, jakiemuś wizjonerowi zaświeciła w głowie idea, a dlaczego by nie wpuścić listwy przypodłogowej w tynk, tak aby finalnie jej płaszczyzna stanowiła lico z płaszczyzną ściany, podobnie jak wpuszcza się w ściany cokoły ceramiczne.
Idea zatem warta rozpracowania i rozważenia podczas realizacji wykończenia mieszkania pod klucz, jakkolwiek jak to bywa z większością nietuzinkowych rozwiązań, i nie tylko zresztą nietuzinkowych, należy zważyć na szereg uzależnień.
- Po pierwsze owo rozwiązanie perfekcyjnie wpisze się w design i geometrię ościeżnic ukrytych, gdzie nadrzędną jest idea, aby nic nie wystawało poza lico ściany, płaszczyzny ścian z otworami drzwiowymi stanowić mają monolit, także koloru i desenia, tak zaaranżowana przestrzeń ma być kwintesencją nowoczesnej linii wzorniczej i minimalizmu, gdzie im mniej ornamentów, zdobień, ekspresyjnych motywów wpływających na reakcję emocjonalną obserwatora, tym lepiej, zarazem tworzenie jednolitych, co większych, właśnie monolitycznych płaszczyzn, sprzyja kreowaniu przestronności we wnętrzu mieszkania pod klucz.
- Listwa ukryta również daje efekt monolitu w połączeniu ze ścianą, tworząc prostą w wymowie, acz poniekąd wyrafinowaną, wybitnie modernistyczną formę wzorniczą.
- Listwa przypodłogowa ukryta w ścianie to też aspekt praktyczny, otóż zdecydowana większość mebli, a zwłaszcza w sklepach sieciowych, nie posiada wycięć pod listwę przypodłogową, w sumie ma to racjonalne uzasadnienie, gdyż spektrum przekroju listew jest spore, wycięcie więc raz mogłoby się okazać za małe, raz za duże, faktem jednak jest, że projektanci mebli jakby nie przewidywali listew przypodłogowych, że w ogóle istnieją, w efekcie mebel bez owego wycięcia nigdy nie będzie idealnie przylegał do ściany, odstawał będzie na grubość właśnie tradycyjnej listwy przypodłogowej, co bardzo często psuje estetykę i harmonię remontowanego wnętrza.
- Przy listwie wpuszczonej w lico ściany, problem ten nie istnieje, każdy mebel idealnie „przyklei” się do ściany.
- Do sfery praktycznej listwy ukrytej zaliczyć również wypada fakt, iż nie trzeba jej odkurzać, ewentualnie jedynie raz na jakiś czas można odkurzyć niewielką szczelinkę między listwą a krawędzią ściany, kurz permanentnie osadza się tylko na tradycyjnych listwach, wystających poza lico ściany, zaś samo ich odkurzanie może spowodować pobrudzenie ściany, a to jeśli nie użyto by miękkiej końcówki rury odkurzacza, czyli szczoteczki, przy czym jeśli listwa posiada frezy, czyli nie jest gładka, o wcieranie kurzu w zakamarki bardzo łatwo, listwa ukryta tymczasem nie tylko się nie zakurzy, jest gładka, stworzona do szybkiego i efektywnego jej przemycia co jakiś czas, jest więc idealna do utrzymania wnętrz w perfekcyjnej czystości.
- System listwy ukrytej przewiduje montaż profili pod osadzenie listew dla ściany murowanej / otynkowanej, ściany gipsowo-kartonowej z pojedynczym czy też podwójnym poszyciem, niemniej jednak w wypadku komponowania podczas remontu i wykończenia wnętrz mieszkania listwy ukrytej w ścianie g-k, wpierw mocuje się profil listwy do stelaża stalowego skonstruowanego pod ściankę, dopiero potem płyty g-k, odwrotna kolejność nie jest wskazana, profil pod montaż listwy jest tak zbudowany, aby osadzona na nim płyta g-k miała pełne oparcie wzdłuż swojej dolnej krawędzi, próba wycięcia płyty g-k na wysokość montażową listwy dedykowanej pod ścianę murowaną, tj. na 6 cm, spowodowałaby brak podparcia dla krawędzi płyty.
- System umożliwia również montaż taśmy LED w ciągu listwy, jakkolwiek należy wówczas zamówić wersję z frezowaniem fragmentu tylnej części listwy (na głębokość 4 mm, wysokość 25 mm), aby umieścić w tym zagłębieniu taśmę LED, listwa jest nieco krótsza od góry (o 2 mm), tak aby przez tą szczelinę wydobywało się światło, i wysublimowany design gwarantowany.
Jakie mogą czekać nas ograniczenia i zależności?
- Zważyć trzeba, iż listwa jest idealnie prosta, jeśli poznański projektant wnętrz chce ją zaimplementować w remontowanym mieszkaniu pod klucz, koniecznie powinien sprawdzić czy też zlecić tę czynność majstrowi z firmy remontowej, jak równe są tynki w pobliżu posadzki, otóż ich jakość powinna być przy tym zamierzeniu aranżacyjnym I stopnia plus, tymczasem norma budowlana dopuszcza tynki gipsowe lekkie w nowych mieszkaniach gotowych pod usługi wykończenia pod klucz i o III klasie, niemniej wszystko jest zgodnie z przepisami budowlanymi.
- Tradycyjnie montowana do ściany listwa przypodłogowa naturalnie też jest prosta i sztywna, np. listwa MDF, drewniana, poliuretanowa, jakkolwiek powstałe ewentualne szczeliny na styku listwy i ściany aż tak mocno nie będą się rzucać w oczy, widać będzie je z góry, z boku o wiele mniej, zarazem zbyt mocno widoczne szczeliny zawsze wypełnić można czy silikonem akrylowym np. w kolorze listwy albo akrylem lekkim, a jeśli listwa nie jest biała, następnie zamalowuje się akryl farbą, którą pomalowało się ściany, i kwestia estetyki jest w stu procentach załatwiona, zamaskowane szczeliny „zlewają” się kolorystycznie z listwą albo ze ścianą.
- Natomiast przy listwie wpuszczonej w ścianę, tego typu zabiegu się nie wykonuje, technologicznie zaplanowana jest niewielka szczelinka między listwą a krawędzią ściany, w materii estetycznej na całej swej długości musi być taka sama, toteż przed montażem listwy tynk musi stanowić idealne lico z przygotowaną krawędzią wpustu pod montaż profili, do których zamocuje się listwy, zważmy iż listwa nie dostosuje się do nierówności tynku, jest po prostu sztywna i idealnie prosta.
- Lecz technicznie rzecz biorąc wszystko jest do wykonania, w tym właściwe przygotowanie ścian, niemniej jednak odbiorca usługi remontowej nie może być zaskoczony wysoce prawdopodobną pozycją w kosztorysie usługi; „wyrównywanie tynku / wykonanie idealnych płaszczyzn w pobliżu listwy przypodłogowej”, finalnie rzecz biorąc, nasza elegancka i nietuzinkowa listwa podbije „trochę” budżet remontowy i koszta wykończenia mieszkania pod klucz.
- O ile przy montażu tradycyjnej listwy np. MDF, fachowiec potrzebuje powiedzmy średnio 3-5 minut na montaż 1 metra bieżącego listwy, to w wariancie listwy ukrytej, podliczając wkuwanie, opracowanie krawędzi, mocowanie profili pod listwy, ewentualne wyrównanie płaszczyzny ściany i końcowy montaż listwy, metr bieżący montażu może zająć średnio, kto wie czy i nie 20-25 i dużo więcej minut, co pociągnie za sobą adekwatną, wyższą cenę usługi, przygotowanie miejsca pod listwę ukrytą, opracowanie ścian, montaż listwy, to dość czasochłonna i wymagająca wyjątkowej precyzji czynność remontowa, tu każdy detal jest istotny, najmniejszy błąd będzie od razu widoczny.
- Problem, oczywiście do opanowania dla poznańskiej firmy remontowej, lecz również podnoszący koszta usługi, mogą stanowić kable elektryczne „idące” od posadzki do gniazda elektr., włącznika, szczególnie przykryte zbyt cienką warstwą tynku, zważmy iż należy wykonać wkucie na dobre 1.5 cm aby osadzić profile, do których umocowana będzie listwa, kable często wymagają ich dodatkowego wkucia głębiej w ścianę.
- Problem natomiast o grubszym kalibrze, to sytuacja gdy grubość tynku będzie mniejsza niż 1.5cm, a ściana będzie wykonana w żelbecie, profil mocujący + listwa potrzebują zagłębienia się w ścianę właśnie na te 1.5 cm, wkuwanie się tuż przy posadzce w żelbet, nawet na brakujące np. 0.3 – 0.5 cm, to nonsensowna, bardzo czasochłonna czynność, wtedy jedyna alternatywa to pogrubienie ściany; tynkiem gipsowym (np. MP75) bądź płytą g-k.
- Inną powiedzmy to uciążliwością może być montaż paneli, deski warstwowej przez najętą do wykończenia mieszkania pod klucz firmę remontową, otóż mocowanie każdej następnej deski wymaga wykonania odpowiedniego ruchu, deskę wpina się pod pewnym kątem, aby właściwie zatrzasnęły się zamki, natomiast linia szczeliny dylatacyjnej musi wypaść poza obrysem płaszczyzny ściany, głębiej niż lico ściany, a to z powodu iż listwa ukryta będzie ze ścianą stanowiła lico, generować to będzie konieczność przesuwania każdej już zamontowanej przy ścianie deski o dobry centymetr w kierunku tejże ściany, gdyż tylko w tej pozycji, tj. w poziomie, będzie można ją przemieścić poza lico ściany, proces układania paneli może nieco zwolnić, koszt usługi się zwiększyć.
- Listwa ukryta, podobnie jak ościeżnica ukryta, ma jedno podstawowe ograniczenie polegające na tym, że takie rozwiązanie będzie koherentne głównie ze stylizacją wykończenia mieszkania pod klucz o wybitnie modernistycznej nucie, podciągnąć je jeszcze można pod klasyczne wykończenie wnętrz, niemniej stylistyka nawiązująca do rustykalnej, retro, glamour, skandynawskiej i wielu innych, gdzie w większym lub mniejszym stopniu ornament ma znaczenie, wersja listwy ukrytej nie znajdzie zastosowania, listwa przypodłogowa to bądź co bądź też detal dekoracyjny, ukryty w ścianie, kryje poniekąd swój wizaż w materii zdobniczej, ale w stylizacji minimalistycznej, w tym loftowej czy też industrialnej o to dokładnie chodzi, toteż wszystko będzie „na swoim miejscu”.
- Firma oferująca system listew ukrytych, i o wiele więcej produktów, w tym ościeżnice ukryte, drzwi kasetowe przesuwne, to m.in. Eclisse Polska.
Zainspiruj się także innymi artykułami:
Naprawa, renowacja starych, niestabilnych tynków, likwidacja zarysowań, pęknięć.
Usuwanie ściany działowej w mieszkaniu deweloperskim – o czym odbiorca usługi powinien wiedzieć?
Dylatacje na ścianach w mieszkaniach deweloperskich – jak sobie z nimi poradzić?
Surowy sufit betonowy w mieszkaniu deweloperskim – z jakim problemem mamy do czynienia?
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
Poznań, 30.07.2021