WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Izolacja akustyczna wnętrz mieszkalnych.

Jednym z parametrów definiujących mieszkanie jako w pełni przyjazne domownikom jest jego efektywne wyizolowanie akustyczne od sąsiednich lokali, tych sąsiadujących na tym samym piętrze, jak i piętro niżej oraz wyżej, dotyczy to również wyizolowania wszelkich urządzeń technicznych, dźwięki przenoszone są przez strop, konstrukcje i przegrody budowlane, mieszkanie dające tzw. wysoki komfort akustyczny podbija swój walor w aspekcie jego atrakcyjności.
W mieszkaniu mamy do czynienia z dwoma rodzajami fal akustycznych; rozchodzącymi się w powietrzu oraz poprzez przegrody, są to dźwięki powietrzne (muzyka, głos ludzki) oraz dźwięki uderzeniowe (przenoszone przez ściany i strop).
Zważając na powyższe okoliczności, na etapie budowy nowego budynku, w stropie umieszcza się izolującą warstwę styropianu, stosuje się rozmaite panele, płyty, maty, taśmy lub pianki spełniające zadanie izolacyjne, przekładkowe czy podkładowe, niemniej jednak niektóre technologie. np. bazujące na żelbecie, zarówno współczesne jak i sprzed dziesięcioleci (tudzież bloki z wielkiej płyty), powodują, że podczas świadczenia usługi remontowej przez najętą firmę, zachodzi konieczność dodatkowego wyizolowania wnętrz mieszkalnych, jednocześnie należy wiedzieć, że wymagania prawne w budownictwie mieszkaniowym w sferze akustyki i dziś niestety nie są zbyt wygórowane, akustyka i pogłos niektórych mieszkań w blokach mogą się więc mocno dawać we znaki domownikom, jakkolwiek najmniej problemów w tej materii jest w tradycyjnej technologii ściany murowanej, która to najskuteczniej pochłania dźwięk, na drugim biegunie stanie blok z wielkiej płyty, w którym wiercenie w ścianie wiertarką udarową otworu pod kołek, podczas remontu w mieszkaniu na parterze, usłyszy właściciel lokalu usytuowanego na 11 piętrze.
Metod dla tworzenia barier akustycznych w lokalach mieszkalnych w budynkach już powstałych firmy remontowe z Poznania w specjalizacji usługi wykończenia pod klucz w zanadrzu mają kilka, podstawową i najszerzej stosowaną wydaje się wełna akustyczna np. firmy Rockton osadzona na stelażu, który „zamyka” się płytą g-k, w konstrukcji między listwami stelaża na styku z elementami stałymi / litymi, umieszcza się przekładki akustyczne (z elastomeru bądź filcu), metoda to sprawdzona i efektywna, lecz zabierająca konkretnie przestrzeń przygotowywanego mieszkania pod klucz, jednocześnie w przypadku sufitu, a szczególnie ścian, idealnym byłby produkt pełniący funkcję nie tylko techniczną (bariery akustycznej, rozpraszania pogłosu), ale za razem dekoracyjną w remontowanym wnętrzu mieszkania pod klucz, odpowiednio cienki, optymalnie dobrze izolujący akustycznie, prosty w montażu, nie wymagający dodatkowego wykończenia / zakrycia jego struktury, a mogący niekiedy i obniżyć koszta usługi u firmy wykonawczej.

 

 

 

Sprawdź inne publikacje:

Wylewka samopoziomująca – kiedy ją stosować?

Z jakiego materiału postawić ściankę działową?

Parapet a remont / wykończenie mieszkania.

Potencjalne usterki, w nowym, wykończonym mieszkaniu pod klucz.

 

Autor opracowania: Wojciech Gośliński

Poznań, 16.04.2020

5/5 - (1 vote)