WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Detale wykończenia a pozbywanie się toksyn z naszych wnętrz.

Rozwój technologiczny, w tym wprowadzanie innowacyjnych produktów w szeroko pojętej wykończeniówce wnętrz mieszkalnych dla usługi ich wykończenia pod klucz niestety nie zawsze idzie w parze z uwzględnieniem wpływu owych produktów na nasze zdrowie, a wręcz niekiedy jakby w ogóle nie brało się pod uwagę, że będą w jednym wnętrzu z człowiekiem.
Tymczasem coraz większa świadomość proekologiczna odbiorców usługi inwestujących w Poznaniu w swoje wymarzone gniazdko sprawia, że trendem jest dziś kreowanie przestrzeni mieszkalnych bazujących na zdrowych, naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktach, zgodnie z tym zapotrzebowaniem firmy designerskie, wnętrzarze, producenci materiałów służących dla realizacji usługi remontowej i wykończenia mieszkań po klucz, prześcigają się w proponowaniu rozwiązań prozdrowotnych, nierzadko opierających się na innowacyjnych technologiach, eko aranżacja stała się synonimem kreowania przyjaznych i bezpiecznych człowiekowi przestrzeni mieszkalnych.
Pochłonięci nowoczesnością, zapatrzeni w modern, technologię i iście nowoczesne materiały, może za mocno się zagalopowaliśmy, odeszliśmy od Matki Natury za daleko, otaczając się produktami co prawda eleganckimi, trwałymi, lecz zwykle zawierającymi mnóstwo związków o toksycznym wpływie na organizm człowieka, co najgorsze, nie trzeba takiego materiału przeciąć, rozkruszyć, polizać, one same non stop wydzielają do pomieszczania rozmaite lotne związki organiczne (LZO) w postaci gazów, a jest ich kilkadziesiąt, będą to m.in. ketony, estry, aldehydy, alkohole, formaldehyd, który w większym stężeniu w niewietrzonym wnętrzu mieszkania może spowodować osłabienie organizmu czy też rozdrażnienie, podrażnienie spojówek oczu, związek doskonale jest rozpuszczalny w wodzie, przez to bez przeszkód wchłaniany jest przez drzewo oskrzelowe człowieka, w efekcie przy zbyt dużym stężeniu w powietrzu LZO, mogą się pojawić takie dolegliwości jak suchość gardła, kichanie, kaszel, katar, zapalenie błony śluzowej nosa, nawet astma oskrzelowa, związek bardzo negatywnie wpływa na czynność płuc, przejawi się to zmniejszeniem częstości oraz głębokości oddechów, zwężeniem oskrzeli, formaldehyd ponadto uznawany jest za kancerogen grupy B1 jako prawdopodobny związek rakotwórczy, zatem to nie przelewki.
LZO jest komponentem żywic syntetycznych, które wykorzystywane są m.in. do produkcji farb, którymi malujemy ściany w mieszkaniu, płyt wiórowych stosowanych w meblarstwie, wyziewy związków o toksycznym dla człowieka charakterze dotyczą prócz wszelkich tworzyw sztucznych np. w stolarce okiennej, także laminatów, sklejek, laminowanych albo winylowych paneli podłogowych, wykładzin PVC, wykładzin i dywaników akrylowych, fototapet w okleinie z winylu, oklein stolarki drzwiowej, LZO wydzielają także środki czystości czy kosmetyki, zatem jest tego mnóstwo.
Istotnym będzie systematyczne wietrzenie pomieszczeń, LZO w niewielkim stężeniu nie będą niebezpieczne dla człowieka, jakkolwiek zimą wnętrza wietrzy się rzadziej, w niewietrzonym pomieszczaniu cząsteczki formaldehydu znajdą się w pyle zanieczyszczonego powietrza, w ekstremalnej sytuacji ponad normatywnego stężenia LZO, mógłby się pojawić nieprzyjemny, ostry i przenikliwy zapach, z drugiej strony to nie tędy droga, zamiast systematycznego wietrzenia może warto pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach i istniejącej technologii, która to pozwoli na remont, wykończenie i urządzenie mieszkania pod klucz w taki sposób, aby stanowiło ono bezpieczną przystań, zdrowy i przyjazny dla wszystkich domowników azyl.
Stosowanie podczas wykończenia mieszkań pod klucz produktów jak najmniej przetworzonych w fazie produkcji, tj. drewna, naturalnych tkanin, szkła czy metali zamiast tworzywa sztucznego, farb do malowania ścian o minimalnym wydzielaniu LZO, jest właściwym i pożądanym ruchem odbiorcy usługi remontowej, niemniej jednak dla inwestorów, którym szczególnie leży na sercu kreowanie zdrowej przestrzeni mieszkalnej opracowano inteligentne nomen omen i innowacyjne produkty do zastosowania we wnętrzach, o specjalnych właściwościach, nie tylko, że nie szkodzą naszemu zdrowiu, to same przyczyniają się do poprawienia jakości powietrza, a zatem naszego samopoczucia.

 

Będą to:

 

Farba pod nazwą Anty Formaldehyd neutralizująca formaldehyd, substancję należącą do lotnych związków organicznych.

 

Niekonwencjonalna i innowacyjna formuła tej ceramicznej farby do malowania mieszkań z firmy Magnat sprawia, że powłoka malarska, poza tym, że wydziela znikomą ilość LZO, to sama neutralizuje toksyczne lotne związki organiczne z otoczenia, tj. z powietrza pomieszczenia, redukując ich poziom aż do 98%, składniki jakie wydziela powłoka farby wiążą się z formaldehydem znajdującym się w powietrzu, w wyniku tego procesu powstają mikrocząsteczki pary wodnej, w efekcie stężenie formaldehydu staje się niższe, jakość powietrza w pomieszczaniu poprawia się.
Farba Anty Formaldehyd jest produktem hipoalergicznym, jest idealna do remontowanych wnętrz, w których zależy nam na ich sferze prozdrowotnej, zatem do pokoju małego dziecka, ale również alergika czy astmatyka, ponadto dodatek cząsteczek srebra uniemożliwia rozwój mikroorganizmów, zaś powłoka farby wykazuje właściwości antystatyczne, przez co nie przyciąga tak kurzu, prócz tych interesujących walorów, farba tworzy wyjątkowo dobrze zmywalną powłokę, jest odporna na tzw. trudne plamy spowodowane kontaktem z wieloma środkami spożywczymi, także z kredką czy pisakiem wodnym, jakkolwiek usunięcie plamy bez najmniejszego śladu musiałoby nastąpić do ok. 60 minut, jedynie w wypadku kawy, wina albo herbaty w ciągu 15 minut.
Powłoka farby jest niewrażliwa na oddziaływanie większości preparatów dezynfekujących, ma bardzo dobrą jakość krycia, co doceni każda poznańska firma remontowa od wykończenia mieszkań pod klucz oraz oczywiście odbiorca usługi.

 

Płyta gipsowo-kartonowa Cleaneo Akustik z firmy Knauf.

 

Pierwszy człon nazwy produktu traktuje o jego funkcji (oczyszczającej powietrze), otóż rdzeń płyty zawiera komponent o bardzo ciekawych właściwościach, mianowicie krzemian przestrzenny w postaci odwodnionego zeolitu należącego do rodziny minerałów glinokrzemianowych skał wulkanicznych, ów minerał ma naturalną skłonność do pochłaniania z otoczenia lotnych związków organicznych, różnych innych toksyn, także wolnych rodników (cząsteczek powstałych wskutek rozpadu niektórych wiązań chemicznych), przykrych zapachów, także tych kuchennych powstających podczas gotowania, smażenia, pieczenia.
Płyta Cleaneo Akustik sprawując również funkcję tłumienia dźwięków we wnętrzu, posiada specjalną perforację, płyty mają różne wzory „otworków”, użytkowy sens ich stosowania ogranicza się do wykonania zabudowy g-k w postaci sufitu podwieszanego, na całości pomieszczania lub o bardziej dekoracyjnej nucie jako „wyspy”, co odmieni geometrię sufitu dodając mu głębi.
Zdolność oczyszczania powietrza oraz redukowania toksycznych, gazowych zanieczyszczeń, ale też zapachów, wydatnie wpłynie na poprawę klimatu oraz komfort użytkowania wnętrza, produkt nie będzie ultra wydajnym filtrem wyłapującym wszelakie szkodliwe naszemu zdrowiu cząsteczki, jest tylko jednym ze elementów skutecznego systemu kształtowania zdrowego powietrza, którym oddychamy w naszym mieszkaniu, jakkolwiek produkt w tym względzie jest niezwykle skuteczny, co potwierdzają empiryczne testy w niemieckim instytucie badawczym im. Fraunhofera, struktura i skład chemiczny płyty w znaczący sposób obniżyły zawartość w powietrzu zamkniętego pomieszczenia 22 zazwyczaj występujących lotnych związków organicznych, uznawanych za substancje toksyczne.
Płyta podczas prac remontowych oczywiście wymaga wykończenia, ale pomalowanie jej farbą na dyspersji akrylowej tylko w niewielkim stopniu ograniczy pochłanianie przez nią związków organicznych.
Płyta ma cztery podstawowe wzory perforacji, występuje w formatach, w przybliżeniu; 120×200 czy 120×250 cm, jej grubość to 12.5 mm, logistycznie jest zaprojektowana do tworzenia na suficie przez firmę wykonawczą zabudowy g-k, podobnie jak ze zwykłych płyt GKB czy GKBI, nieco odmienna jest tylko metoda wykończenia, gdyż perforacja nie może być zaszpachlowana.

 

Na przyjemne przebywanie w zdrowym i bezpiecznym pomieszczeniu bezdyskusyjnie mogą mieć wpływ w/w produkty, ich stosowanie będzie próbą zredukowania we wnętrzu toksyn i też zapachu w wypadku płyty Cleaneo Akustik, niemniej jednak zdrowe i czyste powietrze w mieszkaniu prócz toksyn, nie powinno również zawierać mikroorganizmów typu pleśń czy grzyb, uczulających i wywołujących rozmaite schorzenia, szczególnie narażonymi pomieszczeniami na rozwój tychże są łazienka, kuchnia, pralnia, gdzie wilgoci, jako pożywki dla rozwoju drobnoustrojów nigdy nie brakuje, zarodniki pleśni i grzyba są niemalże wszechobecne, ich proces rozwojowy sprawia, że gdy już rozprzestrzenią się na ścianach, w powietrzu, którym oddychamy będzie ich jeszcze więcej, wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki, to namnożą się błyskawicznie.
Tutaj podstawowe zastosowanie podczas realizacji usługi remontowej i wykończenia pod klucz będą miały farby z dodatkami niezmywalnych środków pleśniobójczych i grzybobójczych, stosowane są w nich nieszkodzące człowiekowi środki chemiczne, ale najczęściej komponentem aktywnym w farbie jest związek srebra, mikroogniwa galwaniczne cynku i miedzi, wszystkie one wykazują naturalną skłonność do unicestwiania pleśni i grzyba, niektóre farby tworzą na pomalowanej ścianie / suficie swoistą inteligentną powłokę, wytwarzają mikro pole elektryczne, które uaktywnia się pod wpływem działania wilgoci, powstałe w tym procesie prądy galwaniczne hamują rozwór drobnoustrojów.
Wiele wiodących firm wytwarzających farby do malowania wnętrz mieszkań ma w swojej ofercie tego typu produkty, są też jednak farby bardziej specjalistyczne w materii anihilowania drobnoustrojów, typowo grzybobójcze i pleśniobójcze, stosowane w Poznaniu przez profesjonalistów od remontów podczas usługi malowania, będą to m.in.; Rust-Oleum 8300 i 8700, Biosan, Galvi marki Noxan, 4200 Platinium Plus z firmy Para.

 

Dla poprawy jakości powietrza we wnętrzu, jako ciekawostka…

 

Swego czasu firma Dekoral produkowana farbę neutralizującą zapachy, był to produkt po nazwą Nanotech Impuls, skład farby opracowany został z wykorzystaniem nanotechnologii, gdyż to właśnie nanocząsteczki znajdujące się w powłoce farby na pomalowanej ścianie powodowały degradację substancji organicznych odpowiedzialnych za przykry zapach, degradacja następowała o ok. 500% efektywniej, czytaj szybciej niż przy powłoce zwykłej farby na dyspersji akrylowej.
Technologia wykorzystywała naturalny proces fizyczny / rozkład cząstek organicznych uruchamia światło padające na powłokę malarską, im światła jest więcej, tym szybciej przebiega neutralizacja substancji organicznych / farba Nanotech Impuls została wyposażona w odpowiedni, rewolucyjny poniekąd komponent, dzięki któremu proces ten mógł tak mocno przyspieszyć, jakkolwiek zbyt niski popyt na farbę u designerów, odbiorców usługi remontowej i wykończenia mieszkań spowodował zaprzestanie jej produkcji, podobnego produktu rynek dziś nie oferuje.

 

Zainspiruj się innymi artykułami:

Definicja stylu nowoczesnego aranżacji wnętrz.

Przedzielamy pokój – jakiej użyć technologii?

Sufit jako nieistotny / istotny element aranżacji wnętrz.

Gładzie gipsowe a otworki / kraterki na powierzchni ściany.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

18.06.2019

Oceń artykuł