WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Definicja stylu nowoczesnego aranżacji wnętrz.

Styl nowoczesny to nurt modernistyczny, który zrywa z klasycznym pojmowaniem tego co jest piękne i estetyczne, forma przekazu artystycznego skierowana jest w nim ku minimalizmowi charakteryzującego się bezpretensjonalną prostotą sprzyjającą budowaniu wygodnego i ergonomicznego pomieszczenia mieszkalnego, modern to także czerpanie z idei industrialnej stylizacji wnętrz, dodającej pazura aranżacyjnego z nietuzinkowością, czasami osobliwych detali wykończenia albo wyposażenia, ale poniekąd to też sięganie do oszczędnej i przytulnej stylizacji skandynawskiej czy niektórych elementów jej przeciwieństwa, pełnej blasku, przepychu i wytworności glamour, wnoszących w nowoczesne wnętrza, na zasadzie dodatku, pierwiastek wysublimowanej elegancji.

 

Główne wyznaczniki stylu nowoczesnego.

 

Styl nowoczesny głównie bazuje na awangardzie i eksperymentach w aranżacji wnętrz, mimo to nie jest nadęty i przerysowany, jakkolwiek nowoczesna stylizacja może mieć nutę pełną ekspresji, np. w stylizacji pop art, świecącego fluo, albo będzie skierowana ku kameralnemu, spokojnemu, dającemu wytchnienie stylowi slow, jest przy tym jedynym oczywistym wyborem w aranżacji mieszkań loftowych, doskonale wpisuje się również w eko aranżację, będącą dziś na topie podczas wielu realizacji remontowych w Poznaniu, ale stylowi nie jest też obcy eklektyzm i kreowanie przestrzeni mieszkania z wydźwiękiem retrospekcji, w imię modnego obecnie we wnętrzarstwie i lansowanego przez firmy designerskie łączenia stylów, polegającym na umieszczaniu w nowoczesnym pomieszczeniu pojedynczych elementów z minionych epok.
Opcja minimalistyczna celuje w prostotę detali wyposażenia i wystroju, tutaj formy, kolorystyka oraz materiały powinny być starannie dobrane i z uwagą wyselekcjonowane, detale zdobnicze, ornamenty, tylko w niewielkiej ilości, design i wykończenie mają stworzyć spokojną i harmonijną przestrzeń.
Wersja bardziej ekspresyjna stylu modern może się opierać na dodatkach typu; monochromatyczna lub kolorowa grafika, plakat, obraz olejny, reprodukcja, a wyposażeniu, jako wyraźny akcent przyciągający uwagę typu np.; czerwona sofa, designerski żyrandol, dywan, komódka czy stolik kawowy z niestandardowego materiału w poruszającej i odrobinę prowokującej formie wzorniczej.

 

Przepis na styl nowoczesny.

 

Generalnie modern preferuje przestronniejsze poznańskie wnętrza w ramach usługi wykończenia mieszkań pod klucz, w nich najlepiej się sprawdzi, to kreowanie przestrzeni mieszkalnej poukładanej i spójnej, przy tym pozbawionej niepotrzebnych dodatków i bibelotów zagracających remontowane pomieszczenie, pomimo wykorzystania jak najbardziej wymyślnej formy, stanowiącej element dekoracyjny, należy unikać chaosu aranżacyjnego, istota udanej, nowoczesnej aranżacji to niemalże geometryczna precyzja, dążenie do stworzenia praktycznej i funkcjonalnej przestrzeni.
Kolorystyka nowoczesnych mieszkań opiera się głównie na barwach czystych i neutralnych, jak ponadczasowych i uniwersalnych; bieli czy czerni, ale też wszechstronnej szarości z mnogością odcieni lub stonowanym brązie, delikatnym kremowym czy rozbielonym beżu, co bardziej wyraziste kolory powinny dodawać życia i dynamiki wnętrzu wyłącznie jako niewielkie akcenty kolorystyczne w postaci np. detali wykończenia czy dodatków z drewna, skóry, szkła, chromu, stali, ceramiki, kamienia, betonu i też tworzyw sztucznych, laminatu.
Cechą nowoczesnej stylizacji będzie komponowanie ze sobą na zasadzie wysmakowanego i subtelnego kontrastu, różniących się faktur i deseni, od gładkiej, matowej albo nierzadko połyskującej tekstury, przez chropowatości np. fragmentów ścian, dywanu czy tkanin, po głęboką fakturę m.in. cegły, betonu architektonicznego, rozmaitych dekoracji trójwymiarowych, jak paneli gipsowych 3D, paneli fluffo, także stiuku, tynków dekoracyjnych, idealnie pasujących do nowoczesnej aranżacji.
Modern lubi geometryczne kształty o prostej formie przekazu, zarówno w detalach wykończenia, sprzętach jak i deseniu, mniej zaś zaokrąglenia, zafalowania, krzywizny, w żadnym razie ornamentykę oraz pstrokaciznę w sferze koloru czy tekstury, baza kolorystyczna to jeden, góra dwa kolory plus akcenty, motywy florystyczne albo rustykalne, nie do tej stylizacji, w nowoczesnym wnętrzu należy projektować / planować raczej większe niż mniejsze ciągłe elementy jednego koloru czy detalu wykończenia, co naturą rzeczy sprzyjać będzie budowaniu przestronności.
Celowe wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych jak np. belek stropowych albo elementów technicznych mieszkania, które remontujemy doda przestrzeni wyrafinowanego sznytu zdobniczego, niemniej należy zachować umiar w tej materii, łączenie np. betonu na ścianie także z betonową podłogą może wywołać odczucie wnętrza jako zbyt surowe, dość ascetyczne i trochę wyobcowane, a nie o to chodzi, nowoczesna przestrzeń ma być nietuzinkowa i wysublimowana, ale dla ludzi, z surowością wystroju łatwo przesadzić, odrobina ciepła też będzie potrzebna.
Aby dochować idei kreowania nowoczesnej przestrzeni, należy utrzymać reżim i dyscyplinę aranżacyjną, tak aby remontowane; salon lub sypialnia były przejrzyste i dawały odczucie przestrzeni, nie zagracone, proste, bez nadmiaru dekoracji, jednocześnie inspirujące i ciekawe, poruszające przemyślaną, ergonomiczną i koherentną aranżacją, z jakimś detalem wystroju albo wyposażenia dodającym elementu wyjątkowości.

 

Jakie detale wykończenia i wyposażenia umieścić w nowoczesnym wnętrzu?

 

Zaczynając od podłogi, w opcji desek, powinny mieć one nieskomplikowany rysunek i minimalne usłojenie, to samo tyczy się desenia paneli laminowanych, winylowych czy płytek ceramicznych jako imitacji drewnianej podłogi, do nowoczesnej aranżacji idealne będą płytki wielkoformatowe, przynajmniej 60 x 60 cm, bez wyrazistego desenia, im bardziej jednolite kolorystycznie, tym lepiej.
Wykończenie ścian powinno bazować na gładkiej teksturze pomalowanych powierzchni, ewentualnie z fragmentem / fragmentami ścian o głębszej, różniącej się fakturze (cegła, beton, tynk), jednak z zachowaniem odpowiedniej proporcji tego typu dekoracji, w imię złotej zasady firm wnętrzarskich; „mniej znaczy więcej”, co tyczy się zarówno zdobnictwa jak i wyposażenia.
W budowaniu przestrzeni pomaga światło, kreujące wizaż wnętrz, to podstawowy aktor udanej, nowoczesnej aranżacji, duże przeszklenia okien byłyby idealne, niewskazane są wszelkie firanki i zasłony, alternatywą będą rolety, na etapie realizacji usługi remontowej należy zaplanować odpowiedni układ kilku stref światła o różnej funkcji, dobrze doświetlone wszelkie zakamarki pomogą w odczuwaniu większej przestrzeni, światło to przestrzeń, ze swoją plastycznością podkreśli i wydobędzie walory nowocześnie urządzonego mieszkania, wyszukane lampy, wymyślne żyrandole i kinkiety mogą być elementami użytkowymi jak i zdobniczymi, ocieplą pozostały minimalistyczny wystrój.
Meble z nutą wyrafinowania, lecz nie w wybujałej formie, a raczej proste, ale w wysokiej jakości wykończenia, w ilości stosownie do zapotrzebowania, tutaj pojedynczy, unikatowy mebel może stanowić też element wystroju jako mocny akcent pomieszczenia.
Sufit, to zawsze otwarta płaszczyzna, nadaje się do stworzenia na nim subtelnie wyglądającej dwupoziomowej zabudowy g-k z wkomponowanym oświetleniem np. taśmy Led, sufit o zmienionej geometrii może stanowić kluczowy detal zdobiący i uatrakcyjniający pomieszczenie, zawsze satysfakcjonujący odbiorcę usługi remontowej.

 

Polecam również do lektury:

Przedzielamy pokój – jakiej użyć technologii?

Grzyb i pleśń w mieszkaniu – jak sobie z nimi radzić?

Formy geometryczne, tekstura, deseń i kolor w kreowaniu przestronnych wnętrz.

Sufit jako nieistotny / istotny element aranżacji wnętrz.

 

Artykuł opracował: Wojciech Gośliński

Opublikowano: 14.03.2019

Oceń artykuł