WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wygłuszamy sufit w mieszkaniu.

Jednym z istotnych czynników definiujących komfortowo wykończone mieszkanie pod klucz to akustyka, elementy konstrukcyjne każdego budynku, ściany oraz stropy, są tak zaprojektowane aby zapewnić nośność pomieszczeniom w nim się znajdujących, parametr dotyczący bariery akustycznej nie jest istotnym elementem dla architekta budynku, wynika głównie z rodzaju zastosowanej technologii oraz materiałów budowlanych.
Problem z izolacyjnością akustyczną pomiędzy mieszkaniami może się pojawić praktycznie w każdej technologii budowania, zarówno tradycyjnej, np. w stuletnich kamienicach z drewnianą konstrukcją stropu, blokach z wielkiej płyty (lokalach często do generalnego remontu) czy też w ówcześnie oddawanych mieszkaniach deweloperskich dla wykonania w nich usługi pełnego wykończenia wnętrz.
Częstym kłopotem bywa niewystarczająca bariera akustyczna z mieszkaniem znajdującym się nad lokalem odbiorcy usługi wykończenia pod klucz, mogą to być skrzypiące deski podłogowe w budynku w starym budownictwie czy po prostu hałaśliwi sąsiedzi (zbyt głośne słuchanie muzyki, bawiące się małe dzieci, chodzenie w butach z twardą podeszwą, etc.), stropy betonowe w starszych jak i nowych blokach są niestety idealnymi nośnikami dźwięków.
Zaradzić takiej sytuacji można jedną sprawdzoną metodą, wygłuszając sufit, co w sporej mierze poprawi akustykę wnętrza, technologia, która w oczywisty sposób przychodzi na myśl to podwieszenie sufitu płytami gipsowo-kartonowymi zamocowanymi na ruszcie stalowym i szczelne wypełnienie powstałej pustki między stropem a płytą g-k wełną mineralną.
Aby jednak metoda ta okazała się możliwie najbardziej efektywna, należy zachować odpowiedni reżim technologiczny, wykorzystując dedykowane do wygłuszeń sufitu materiały oraz odpowiednią technikę wykonania zabudowy g-k, czego przestrzegać powinna znająca się na rzeczy firma remontowa.
Należy przy tym zważyć, iż wygłuszenie sufitu najskuteczniejsze będzie w przypadku dźwięków, tzw. powietrznych; to głośna rozmowa, głośne słuchanie muzyki, mniejszych efektów należy oczekiwać przy dźwiękach uderzeniowych (stukanie w podłogę, chodzenie, upadające przedmioty podczas zabawy dzieci, itd.).

 

Technologia.

 

W remontowanym poznańskim mieszkaniu o wysokości wnętrz wynoszącej 260 cm, każde obniżenie sufitu na jego całości może in minus wpłynąć na sferę przestronności, jakkolwiek musimy się liczyć z obniżeniem sufitu o 7 cm (w jego najniższym punkcie), tak aby zmieściła się wełna mineralna o grubości 5 cm (jako najcieńsza, sensowna grubość izolacji akustycznej).
Zazwyczaj wykonuje się ruszt pojedynczy jednokierunkowy na profilach głównych CD w rozstawie co 40 cm, wykonanie konstrukcji tzw. samonośnej, to ruszt krzyżowy pojedynczy albo podwójny, obniżający jednak sufit o dodatkowe 3-4 cm, konstrukcja samonośna dedykowana jest dla budowania sufitu, którego celem jest izolacja akustyczna, gdyż miejsc połączenia ze stropem (gdzie następuje przeniesienie drgań poprzez zamontowane punktowo wieszaki ES) jest o wiele mniej niż w opcji rusztu pojedynczego, jednokierunkowego.
Druga, o wiele efektywniejsza metoda konstrukcji już całkowicie samonośnej, to zastosowanie profili UAR jako profili głównych, są sztywniejsze od profili CD, mocuje się je wkrętami lub nitami tylko do profili przyściennych UD, nie potrzeba stosować wieszaków ES mocowanych do stropu, koniecznych przy profilach CD, dzięki temu na całej płaszczyźnie sufitu zlikwidowane są mostki akustyczne w postaci wieszaków ES, cały ruszt opiera się tylko na ścianach, nie jest wtedy połączony ze stropem, przez to nie przenosi z niego drgań, dzięki profilom UAR obniżenie sufitu nie będzie większe niż 7 cm (tymczasem ruszt krzyżowy na profilach CD to dodatkowe 3-4cm), ale profile UAR mają pewne ograniczenie, można je stosować do maksymalnej rozpiętości wnętrza mieszkania 4 metry, szersze pomieszczenia i tak wymuszą stosowanie profili CD na wieszakach ES.
Niezależnie od rodzaju konstrukcji czy typu profili głównych, wełnę mineralną (np. Rockton firmy Rockwoll) układa się swobodnie na zmontowanym ruszcie, tak aby nie powstały żadne, najmniejsze przerwy, naturalnie wersja wełny o grubości 10 czy 7.5 cm będzie efektywniejsza niż wełna gruba na 5 cm.
Tudzież wełnę mineralną można zastąpić panelami z wełny poliestrowej o grubości 4,8 cm (produkt Trywall – to przekładka wełny / tworzywa z granulatu gumowego / wełny), panele cechują się warstwową budową zwiększającą parametr izolacyjności akustycznej, inną opcją mogą być płyty z wełny poliestrowej, są jednorodne, mają grubość 3 albo 5 cm.
Pod profilami UD mocowanymi do ścian należy umieścić przekładkę, tj. taśmę akustyczną (wykonaną z zamknięto komórkowej pianki polietylenowej, granulatu gumowego, względnie wełny mineralnej), wydajnie ograniczy to przenoszenie drgań na konstrukcję sufitu g-k, taśmą dodatkowo można odseparować stalowy ruszt od płyt g-k, przykleja się ją od spodu na wszystkich profilach przyściennych UD oraz głównych CD.
Poprawienie parametru izolacji akustycznej, to przykręcenie podwójnej warstwy płyty g-k albo płyty g-k o grubości 25 mm, tymczasem jeszcze lepszy efekt, ale okupiony wydatnie wyższym kosztem materiału zawyżającym budżet remontowy odbiorcy usługi wykończenia mieszkań pod klucz, to zastosowanie specjalnych płyt akustycznych (np. ACOUSTIC firmy Norgips), to komponent gipsu, włókien mineralnych oraz innych dodatków zamkniętych w kartonowej otulinie, minimalizują one przenikanie dźwięków, rdzeń tych płyt charakteryzuje się wyraźną strukturą krystaliczną, płyty akustyczne o dobre 5-7 dB wydatniej niż standardowe płyty g-k tłumią dźwięki przenikające przez zbudowaną izolację akustyczną sufitu.

 

Sprawdź również:

Płyty gipsowo-kartonowe zamiast tynkowania – tzw. suche tynki.

Ściany działowe g-k – wskazówki dla prawidłowego ich montażu.

Izolacyjność akustyczna ściany działowej g-k.

 

Opracował: Wojciech Gośliński

Publikacja: 23.08.2018

Oceń artykuł