WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Płytki ceramiczne na podłodze sypialni?

To dla wielu osób, których czeka remont i usługa wykończenia poznańskiego mieszkania kontrowersyjna propozycja w odniesieniu do wyłożenia podłogi w sypialni, toteż nie bez powodu w tytule mamy znak zapytania, z drugiej strony, z roku na rok zwiększa się ilość zwolenników takiego rozwiązania, zaś oportuniści nie otwarci na nowe idee we wnętrzarstwie, mają również uzasadnione argumenty przemawiające za stosowaniem w sypialni wyłącznie podłogi drewnianej; deski litej, parkietu, deski warstwowej czy też paneli laminowanych.

 

Co zatem interesującego oferuje płytka podłogowa w sypialni?

 

1. Po pierwsze odejście od, choć mających pewnie racjonalne uzasadnienie, to sztampowych i konformistycznych rozwiązań, zaznaczyć jednak trzeba, że aranżacja z okładziną ceramiczną na podłodze sypialni, do niedawna zazwyczaj dotyczyła nurtu iście nowoczesnego, obecnie nie tylko.

 
2. Mnogość kolorystyki i deseni płytek ceramicznych spowodowała, że są one dziś niezwykle uniwersalnym narzędziem w rękach designerów wnętrz, firm projektowych, ceramika na podłodze odpowiednia będzie nie tylko w stylizacji awangardowej, loftowej, industrialnej, ale także w klasycznej, glamour, skandynawskiej, art deco, retro czy rustykalnej, wszystko zależnie od formatu, koloru, wzoru lub faktury płytki.

 
3. Płytki ceramiczne nie muszą być już kojarzone z emanacją zimna, choć struktura i pojemność cieplna tego materiału sprawiają, że w dotyku są zimniejsze od drewna, to wizualnie mogą być identycznie ciepłe jak naturalne drewno, a decyduje o tym deseń, kolor oraz odpowiednia tekstura płytki drewnopodobnej, hitu ostatnich lat we wnętrzach.

 
4. Płytki drewnopodobne cieszą się ogromnym wzięciem u osób, które remontują swoje mieszkania w Poznaniu, zarówno nowe, nadające się do zamówienia usługi pełnego wykończenia czy też z rynku wtórnego, nie bez przyczyny, firmy wytwarzające tego rodzaju okładziny mają w zanadrzu szerokie spektrum wzornictwa i formatów.

 

5. Powierzchnia drewnopodobnej płytki nie jest gładka, naśladuje naturalny rysunek drewna, tekstura ta jest do osiągnięcia tylko w technologii gresu szkliwionego, w połączeniu z odpowiednią kolorystyką wygląda niemalże jak lita deska drewniana, format płytki też nawiązuje do formatu desek drewnianych, płytka drewnopodobna jest wydłużona i wąska, układa się ją wyłącznie na tzw. mijankę, tj. przesunięcie wzdłużne każdej płytki względem sąsiedniej, w efekcie podłoga ma przypominać drewnianą.

 

6. Płytki drewnopodobne zazwyczaj układa się równolegle, z przesunięciem wzdłużnym sąsiedniego rzędu, czyli mijanką, krótkie boki mijają się o ok. 1/3, 1/4 długości płytki, druga, mniej popularna metoda, to układanie ich w jodełkę, ale nadaje się to raczej do rustykalnego wnętrza, klasycznego bądź o wystroju tzw. pałacowym.

 
7. Innymi płytkami, które na podłodze sypialni z biegiem lat nie tylko się nie opatrzą, przy tym umożliwią swobodną jej aranżację, to takie jednolite kolorystycznie, ale z tonacją koloru, o rozbielonych odcieniach szarości lub ewentualnie jasnego beżu; piaskowy, écru, kremowy, formaty takich płytek to kwadraty lub prostokąty, zwykle w proporcji długości boków 1 do 2, najefektowniej prezentują się wówczas płytki wielkoformatowe, czyli przynajmniej o wymiarach 60 x 60 cm.

 
8. Płytki w sypialni na równi z kamieniem naturalnym, będą najbardziej efektywnym przewodnikiem ciepła w sytuacji posiadania ogrzewania podłogowego, żaden inny materiał, a tym bardziej drewno, nie dorównuje w tym temacie płytce ceramicznej, drewno z natury jest izolatorem, nie przewodnikiem ciepła, ponadto metoda układania deski warstwowej lub paneli pływająco, nie na klej, jeszcze bardziej pogorszy ten parametr.

 
9. W upalne dni nic nie jest tak przyjemne w mieszkaniu jak stąpanie gołymi stopami po zimnej podłodze, to orzeźwiający relaks, zaś w zimne dni wystarczy tylko pamiętać o kapciach.

 
10. Okładzina ceramiczna, np. gres polerowany wpisuje się w coraz popularniejszą eko aranżację, znajdującą się w zakresie usługi projektantów, gdyż jest produktem naturalnym, płytki drewnopodobne wytwarzane są wyłącznie z gresu szkliwionego, też neutralnego dla organizmu człowieka, wierzchnia powłoka jak i struktura płytki sprawiają, że jest niemalże niezniszczalna, oczywiście w domowych warunkach użytkowania.

 
11. Trwałość gresu szkliwionego płytki drewnopodobnej albo innego wzoru jest ogromna, materiał ten jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, intensywne oddziaływanie naturalnego światła (kolor nie płowieje z biegiem lat), nie jest wrażliwy na jakiekolwiek detergenty, zalanie wodą, poplamienie produktami spożywczymi; sokami owocowymi, kawą, winem, tłuszczami, w tej sferze bije tutaj na głowę podłogę drewnianą, kamień naturalny czy panel laminowany, niezależnie z jak dobrej byłyby firmy.

 
12. Płytka ceramiczna jest produktem niezwykle higienicznym, szkliwo gresu tworzy zwartą, wyjątkowo mało nasiąkliwą i nieporowatą strukturę, w której trudno byłoby się zagnieździć drobnoustrojom, podczas bieżącego sprzątania usuwane jest prawie 100% mikroorganizmów, bardzo łatwo zmywa się zabrudzenia i kurz, co szczególnie powinno zainteresować osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie oraz astmatyków.

 
13. Następny remont podłogi opłytkowanej wykonany będzie o wiele później, niż podłogi drewnianej czy z paneli laminowanych, warto więc wybrać deseń i kolorystykę na tyle uniwersalne, aby pozwoliły na bieżące zmiany aranżacji bez konieczności wymiany płytek, z zasady płytka drewnopodobna jest właśnie na tyle uniwersalna.

 
14. Koszta usługi układania płytek, zakupu gruntu, kleju i samych płytek naturalnie będą większe w odniesieniu do zainwestowania np. w panele laminowane, lecz to inwestycja długoterminowa, w efekcie przynosząca oszczędności, remont podłogi obłożonej gresem szkliwionym, czyli wymiana płytek, podyktowany będzie w zasadzie tylko chęcią odmiany wystroju podłogi, raczej nie z powodu jej zniszczenia.

 
15. Drewnopodobne płytki prezentują się najokazalej, gdy listwa przypodłogowa wykonana jest z innego niż one materiału; drewna, mdf-u lub też polistyrenu (listew do malowania), jednolita kolorystycznie i gładka powierzchnia takiej listwy jest idealnym wykończeniem podłogi, której tafla wygląda lżej, bardziej elegancko, zwieńczona jest niejako ramą, podobnie jak obraz, podkreślającą jej teksturę oraz deseń.

 
16. Za sprawą wykończenia podłogi sypialni płytką drewnopodobną, wykreujemy schludną, praktyczną i bardzo kameralną przestrzeń tego bądź co bądź intymnego wnętrza mieszkania.

 

Podobna tematyka artykułów:

Taśmy Led w aranżacji sypialni – nowa funkcjonalność.

Styl glamour w sypialni, perełce designerskiej.

 

Opracował: Wojciech Gośliński

Publikacja: 13.09.2017

5/5 - (2 votes)