WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Usytuowanie i projekt salonu.

Naturalnie pragniemy, aby nasz salon był niepowtarzalny i zadziwiał gości urodą, przestronność salonu ułatwi jego aranżację, umożliwi zastosowanie wielu wariantów jego urządzenia, dlatego podczas remontu, jeśli to tylko możliwe, warto to wnętrze powiększyć nawet

kosztem innych.

 

Relacje salonu z innymi pomieszczeniami.
Najlepiej, jeśli pokój dzienny będzie miejscem scalającym układ przestrzenny domu ale też integrującym rodzinę, toteż powinien być łatwo dostępny, a zatem usytuowany centralnie na planie mieszkania, domu, jednak nie jako węzeł komunikacyjny przez który przechodzi się np. z sypialni do kuchni, łazienki lub innego pomieszczenia. Idealne usytuowanie salonu jest wtedy, gdy będzie w osi między holem, korytarzem a wyjściem na taras czy balkon, wtenczas wchodząc do salonu na wprost widzimy ścianę okienną, jest to wizualnie najlepsza sytuacja. Część jadalniana powinna znajdować się oczywiście między strefą wypoczynkową a kuchenną, co będzie naturalnym buforem.

 

Relacje salonu ze światem zewnętrznym.
W salonie bardzo istotne jest właściwe doświetlenie. Nie zasłaniajmy żadnymi meblami okna z widokiem na ogród, czy inny krajobraz, mając w polu widzenia zieleń, przyrodę i w ogóle przestrzeń za oknem, pomoże to nam się lepiej zrelaksować, a samo wnętrze nabierze bardziej przestrzennego charakteru. Im będzie większe przeszklenie, tym lepsze obcowanie z przyrodą np. przydomowego ogrodu, kontakt z otoczeniem nie jest bez znaczenia, otwarcie salonu na zieleń może być częścią wystroju pokoju dziennego. Dodatkowym atutem byłoby, gdyby salon miał więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, wówczas okna mogą być skierowane na różne strony świata, oblewając salon światłem o różnej barwie, zależnie od pory dnia. Światło dzienne będzie miało ogromny wpływ na odbiór kolorów, kształtu oraz elementów wyposażenia, przestronności wnętrzu zawsze będzie dodawało duże okno, im większe, tym bardziej odniesiemy wrażenie większej przestrzeni. Jeśli będzie to okno od podłogi do sufitu lub skierowane na południe, salon będzie zalany światłem, dodatkowo dogrzeje to wnętrze, jeśli światła będzie za dużo, nie ma problemu zamontować np. żaluzje lub rolety zewnętrzne. W okresach, kiedy naturalnego światła nie ma zbyt wiele, zalety dużego okna na pewno docenimy. Ogólnie trend przy aranżacji nowoczesnych wnętrz, to okno maksymalnie odsłonięte, z prostą dekoracją, typu zwiewne firanki lub zasłony sznurkowe.

 

Wielkość, wysokość i kształt salonu.
Powierzchnia salonu zależna jest od wielkości domu, mieszkania, im będzie większa, tym łatwiej będzie wydzielić w nim strefy funkcjonalne, jednak metraż salonu nie powinien mieć zbyt wielkich dysproporcji w stosunku do pozostałych pomieszczeń. Aby salon zachował harmonię, im będzie większy, tym powinien być wyższy, dodatkowych metrów zyska, jeśli fragment sufitu przechodzi przez dwie kondygnacje, antresolę czy różnicę poziomów w podłodze. Kształt salonu wpływa na jego funkcjonalność, jeśli jest mały, najlepiej jak będzie miał jak najbardziej zwarty kształt, czyli prostokąt zbliżony do kwadratu lub kwadrat, większy salon może mieć różne kształty, np. łamany czy literę L, istotne jest aby dało się wydzielić w nim strefy funkcjonalne, natomiast komunikacja przebiegała nie poprzez te strefy, tylko pomiędzy nimi. Możliwość prawidłowego rozplanowania przestrzeni, podzielenia na strefy funkcjonalne, w tym znalezienia właściwego miejsca na meble, telewizor, kanapę wypoczynkową, determinuje układ pełnych ścian w stosunku do drzwi, okien i pozostałych otwarć.

 

Przeczytaj podobne artykuły:

Jak urządzić salon?

Naturalna podłoga w salonie.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.03.2012

Oceń artykuł