WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Naturalna podłoga w salonie.

Wybierając rodzaj podłogi do salonu wpływamy na końcowy efekt wystroju i panujący w tym wnętrzu klimat, na podłodze najchętniej chcielibyśmy mieć drewno, bo jest naturalne, czyli najzdrowsze, nie uczula, wpływa na mikroklimat pomieszczenia, absorbując bądź oddając wilgoć, dostosowując się do wilgotności wnętrza. Drewno jest piękne, eleganckie i szlachetne, jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, kolorystyka, rysunek, sposób pocięcia i obróbki drewna, to szerokie spektrum możliwości, jakie może oddać ten wdzięczny, naturalny i zdumiewający produkt. Salon z drewnianą podłogą jest zawsze przytulny, będzie też dawał poczucie ciepła, choć na drewnianą podłogę trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy, niż na panel laminowany, to jednak ma sporą rzeszę entuzjastów.

 

Jaki rodzaj drewnianej podłogi wybrać?

 

Drewno lite, np. parkiet, mozaika czy deska, dają najsolidniejszą i najtrwalszą podłogę, aczkolwiek ich położenie jest dość czasochłonne, wymagają gładkiej, mocnej, wypoziomowanej i o odpowiedniej wilgotności posadzki aby można było przystąpić do prac, lakierowanie także można dopiero wykonać, gdy drewno ma właściwy poziom wilgotności. Nierówne podłoża wyrównuje się wylewką cementową, która też musi wyschnąć, parkiet, mozaikę zawsze mocuje się na klej, natomiast deskę także na drewnianych legarach mocując gwoździami, chcąc oszczędzić czas na zrobienie podłogi, zakupić można parkiet czy deski już polakierowane lub zaolejowane, których nie trzeba cyklinować po położeniu, taką podłogę można swobodnie użytkować zaraz po związaniu kleju, czyli po jednym, dwóch dniach, bądź w przypadku deski mocowanej do legarów, momentalnie po zamocowaniu, zaś powierzchnia podłogi cyklinowanej i lakierowanej wymaga pełnego utwardzenia się lakieru, co trwa zależnie od użytego lakieru do tygodnia, chodzić po takiej podłodze co prawda można nawet na drugi dzień, ale jakiekolwiek meble nie mogą być przesuwane, tylko przenoszone, opcja z zabezpieczaniem drewna olejem zdecydowanie skraca czas do pełnego użytkowania podłogi.

 

Sposób na najszybsze położenie drewnianej podłogi, to wybór deski wielowarstwowej, jest to gotowa podłoga, doskonale polakierowana lub zaolejowana, taką podłogę układa się tak, jak panel laminowany, tj. w tzw. systemie click, zazwyczaj układa się ją pływająco, czyli nie przyklejając do podłoża, stosuje się wtedy podkład wygłuszająco wyrównujący (korek, płyta XPS lub tzw. ekopłyta), deska wielowarstwowa różni się od panela laminowanego tym, że jest wykonana w 100 procentach z naturalnych materiałów, jest też grubsza, przez to podłoga jest stabilniejsza, układanie deski pływająco jest bardzo szybkie, podłogę można użytkować zaraz po jej położeniu. Ale deskę wielowarstwową można układać także na klej, użytkowanie, to kwestia dnia, dwóch, zaletą mocowania deski wielowarstwowej na klej jest bardzo stabilna podłoga, deska montowana pływająco, pomimo, że i tak daje solidną podłogę, jednak pozostawia minimalny efekt „stukania” (zwłaszcza słyszalny w przypadku paneli laminowanych). Deska wielowarstwowa, podobnie jak parkiet, wymaga równego podłoża, jeśli mamy nierówną podłogę i musimy zastosować wylewkę samopoziomującą, to decydując się na deskę wielowarstwową mocowaną do podłoża na klej (tak samo klejąc parkiet, mozaikę, deskę litą), powinniśmy zastosować wylewkę cementową, zaś pod podłogę montowaną pływająco, wystarczy wylewka anhydrytowa, dużo tańsza od cementowej, montaż pływająco, to oszczędność na wylewce, kleju no i pracy.

 

Rodzaj wybranej podłogi ma przełożenie na to, jak łatwo będzie się ją układało, zatem definiuje nam koszta, wpływa też na walory użytkowe i estetyczne podłogi. Parkiet, mozaikę, deskę litą, możemy poddać wielokrotnie renowacji, czyli cyklinowaniu i następnie lakierowaniu czy olejowaniu, natomiast deskę wielowarstwową przecyklinujemy tylko jeden, dwa razy, bo wierzchnia, dekoracyjna warstwa nie jest za gruba, w zamian dzięki swojej warstwowej budowie i sposobie łączenia ze sobą paneli, jest mniej wrażliwa na zmiany wilgotności powietrza, a układana pływająco, umożliwia częściowy demontaż podłogi i ponowny montaż, w razie jakiejś awarii.

 

Drewno jest izolatorem cieplnym, jeśli mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe, musimy wybierać specjalny rodzaj podłogi drewnianej z przeznaczeniem pod takie właśnie ogrzewanie, taka podłoga musi być wtedy klejona, jakikolwiek podkład uniemożliwi właściwe oddawanie ciepła przez posadzkę. Zależnie od wyglądu i kolorystyki jaka przypadnie nam do gustu, dostępne są podłogi z dębu, buku, brzozy, jesionu czy gatunków egzotycznych, te ostatnie z reguły są najtwardsze, najpopularniejszy sposób zabezpieczenia drewna, to lakier bądź olej. Z litego drewna najgrubszy będzie parkiet i deska, zaś mozaika jest znacznie cieńsza, ale w zamian będzie łatwiejsza do układania, bo drewniane klepki przyklejone są na siatce syntetycznej, jako plaster złożonych deszczułek gotowych do ułożenia. Jest też grubsza mozaika, nazywa się ją przemysłową, gdzie deszczułki układane są na sztorc, natomiast deska wielowarstwowa, to zwykle ok. 14mm grubości, środkowe warstwy, to drewno iglaste, wierzchnia, licowa warstwa, wykonana ze szlachetnego drewna, ma ok. 3mm grubości.

 

Przeczytaj inne wpisy pomocne w aranżacji salonu:

Jak barwą sprawić aby salon sprzyjał relaksowi?

Sposoby na optyczne powiększenie salonu.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 18.07.2013

Oceń artykuł