WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Retrospekcja, a urządzanie wnętrz.

Istnienie ogromnej ilości wariantów, w jakim stylu możemy wykończyć i urządzić nasz salon, powoduje, że decyzja nie zawsze jest łatwa, przeglądanie magazynów wnętrzarskich może spowodować jeszcze większy mętlik w głowie, a jak już się na coś zdecydowaliśmy, często mamy wątpliwości, czy aby na pewno dobrze postąpiliśmy. Jeśli nie mamy na początku koncepcji, jak urządzić salon, odpowiedzmy sobie na pytanie, co nas interesuje, w jakim wystroju będziemy czuli się najlepiej, jakie lubimy klimaty, ale istotne będzie też, czy w tworzonej przez nas przestrzeni będziemy przebywać dłużej, czy tylko przejściowo, określenie się czego faktycznie oczekujemy wymaga nieraz odwagi, jest to też podjęcie wyzwania, postawienie na własny wybór, ale będzie to podstawowy warunek, aby osiągnąć to, o czym marzymy, tj. wnętrze, w którym poczujemy się bezpiecznie, komfortowo i do którego z wielką przyjemnością będziemy zawsze wracać, niech to będzie miejsce azylu od zgiełku i trudności codziennego życia oraz przestrzenią naszych marzeń, miejscem, za którym będziemy tęsknili i w którym będziemy czuli się szczęśliwi.

 

Jaką warto rozważyć propozycję?

 

Niewątpliwie przytulne i swojskie wnętrze, to bazowanie na stylu retro, będącym szeroko pojmowaną, ponadczasową klasyką, ten styl zapewnia ciepłe, niepowtarzalne, szalenie przytulne oraz o rodzinnym i domowym klimacie wnętrze, jest to odzwierciedlenie tęsknoty za przeszłością i niekłamana reminiscencja, z docenieniem walorów estetycznych ale i funkcjonalnych tego stylu. Tutaj meble charakteryzują się tym, że są naturalne i przyjazne, w ciepłych kolorach ciemnego brązu czy też angielskiej bieli, posiadają szlachetne wykończenia, meble kuchenne są przyozdobione detalami z fajansu, porcelany, mają podświetlane, szklane witryny, nie może tu zabraknąć stylizowanej lodówki, piekarnika czy okapu oraz elementów zdobniczych z mosiądzu, ceramicznych donic. Zaś w salonie powinna być wygodna sofa, fotel czy kanapa, wykończona mocno zdobionymi tkaninami albo skórą, ale też stół czy krzesła z łagodnymi i miękkimi liniami i zaokrągleniami, szykowny, wzorzysty dywan, zasłony, poduchy ale też przykuwająca oko komoda, wszystko pełne uroku i wytworności. Metodyczne dobieranie mebli zaopatrzonych w urocze gałki i uchwyty to jedno, ale ukoronowaniem tego stylu będą dodatki dekoracyjne np. w postaci bogato zdobionej, stylowej zastawy porcelanowej, która nie ma wyłącznie stać w kredensie, ale powinna być użytkowana, jednak w dystyngowany i wykwintny sposób, z pełną oprawą należną przedmiotom, których wykonanie wymagało kunsztu, wszystko po to, aby wytworzyć wyjątkowy nastrój, wówczas możemy oczarować naszych gości, na chwilę przenieść się jak w wehikule czasu, do zupełnie innej ekscytującej rzeczywistości. Innym dodatkiem, jako uzupełnienie zastawy może być szkło użytkowe, będące zarazem zdobniczym, będą to patery, kielichy, masywne bądź delikatne szklanki, wszystko w rozmaitej formie oraz kształcie, obowiązkowa będzie też tradycyjna porcelanowa cukiernica, może być posrebrzana, srebrna czy też cynowa i nie musi służyć do napełniania jej cukrem, może być eleganckim kuferkiem na biżuterię czy inne cenne drobiazgi, srebrny świecznik, żyrandol z kutego żelaza, koronkowy obrus, wazon z kolorowymi kwiatami, to wszystko buduje pożądaną atmosferę.

retrospekcja a urządzanie wnętrz

Niemniej jednak dziś na czasie jest łączenie różnych stylów, jeśli pewne elementy z minionej epoki do nas przemawiają, a lubimy też prosty w formie, minimalistyczny i nowoczesny styl, to spróbujmy umieścić jakiś detal identyfikujący się wyłącznie ze stylem retro w nowoczesnym wnętrzu, a efekt może być intrygujący, nawet niewielki element np. cukiernica, komódka ze spatynowanego drewna, obraz czy pozłacana lampa ociepli zimne, nowoczesne wnętrze, wlewając do niego odrobinę historii. Przedmioty z minionej epoki w naszym salonie mogą oznaczać naszą tęsknotę na minionymi czasami, przepełnionych ciepłem rodzinnym, miłością i bezpieczeństwem, to te dawno wykonane przedmioty albo wykonane współcześnie, jednak stylizowane, kojarzą nam się z przytulnym i swojskim wnętrzem, wiele starych przedmiotów posiada barwne historie, ich używanie czy samo posiadanie przywodzi na myśl naszych bliskich, których nie ma pośród nas, ale są też inspiracją dla bardzo miłych rozmów, jeśli czegoś nam brakuje w szablonowym, współczesnym wnętrzu, to może właśnie elementów, w pewnym sensie uduchowionego stylu retro.

 

Warto również przeczytać:

Telewizor w salonie.

Prostota i przyjemny design w pokoju dziennym.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 30.04.2013

Oceń artykuł