WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Telewizor w salonie.

W większości naszych salonów, telewizor wpisał się na stałe, jako często główny element wyposażenia tego wnętrza, dla wielu z nas jest nie tylko urządzeniem, ale także ozdobą pokoju dziennego, a niestety często też źródłem prestiżu, wzrastającego łącznie z przekątną ekranu. Rzadko kiedy telewizor w salonie nie stanowi centrum, do którego dopasowano resztę tego wnętrza, specjalne wydzielanie ściany dla telewizora, którą aranżujemy w wyszukany sposób, stosując rozmaite rozwiązania i materiały czy dopasowywanie do niego układu mebli, jest na to dobitnym dowodem.

 

Usytuowanie telewizora uwarunkowane jest jego wielkością, ale też jaki ma być duży ekran definiuje nam wielkość i układ pomieszczenia, zarówno zbyt mały, jak i za duży ekran może pogorszyć komfort oglądania, zakłada się, że najlepiej, kiedy średnia odległość między oczami oglądającego a ekranem będzie wynikiem podzielenia przekątnej ekranu LCD lub plazmowego przez 10 (np. 40 cali, to 4m), natomiast odległość kanapy czy fotela od telewizora nie powinna być mniejsza, niż trzy przekątne ekranu. Dolna krawędź telewizora wiszącego, a jest to najpopularniejszy sposób instalowania telewizora w nowoczesnych aranżacjach, nie powinna być wyżej niż 120 cm od podłogi, miejsce usytuowania telewizora należy ustalić przed wykończeniem pokoju dziennego, gdyż będą potrzebne gniazda elektryczne i rtv, wszelkie kable można schować we wmurowanym w ścianie kanale pcv bądź zabudowie z płyt g-k, ze względów estetycznych, lepiej, żeby nie było widać żadnych kabli czy gniazd. Spory telewizor powinien znajdować się centralnie, najlepiej na dłuższej ścianie salonu, zdecydowanie nie naprzeciw okna, urządzając kino domowe, gdzie nie bez znaczenia będzie nagłośnienie (właściwe rozmieszczenie głośników przednich, centralnego, basowego i tylnych) oraz wielkość ekranu, zastanówmy się, czy nasz salon ma spełniać wyłącznie tą funkcję czy też ma być miejscem wypoczynku bądź centrum życia rodzinnego, obu tych funkcji nie da się pogodzić, wówczas najlepiej, jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie nadające się na zainstalowanie kina domowego. Telewizor może również stać na wielofunkcyjnej, specjalnej szafce rtv, w której mogą być ukryte wszelkie kable, w małym pokoju, będzie to dodatkowe miejsce przechowywania. Dla zdrowia naszych oczu warto zainstalować w otoczeniu telewizora delikatne, rozproszone światło, często wykorzystuje się do tego np. pasek Led ukryty zwykle za wypustem obudowy z płyt g-k, rzucający poświatę wokół telewizora podczas oglądania programu.

 

Według najnowszych trendów telewizor ma być wyeksponowany, jest obowiązkowy w salonie i jest naturalnie wpisany w jego wystrój, w jego kierunku musi być skierowana kanapa, fotele, ale uwaga, bo nasze życie rodzinne, w tym odpoczynek, spożywanie posiłków czy spotkania towarzyskie często przebiegają w świetle czy też w cieniu włączonego telewizora, zdarza się, że tylko w czasie reklam odchodzimy z przed telewizora za potrzebą fizjologiczną, mimowolnie staliśmy się niewolnikami tego żarłocznego i uzależniającego medium, taka sytuacja idealnie wpasowuje nas w dość pesymistyczne, niektóre powieści wizjonerów z gatunku science fiction. Zachowanie umiaru, jak w każdym aspekcie naszego życia, jest szczególnie tutaj zdecydowanie pożądane, podporządkowanie telewizorowi całej aranżacji salonu nie jest nie właściwe, jednak telewizor powinien być traktowany jako towarzysz, nie zaś jak tlen czy pożywienie, bez których nie możemy przeżyć. Wyścig za coraz większym ekranem, automatycznie wymusza dopasowywanie całego wyposażenia salonu do niemałych gabarytów telewizora, natomiast są rodziny, dla których telewizor nie jest tak ważny, nie musi być aż tak duży i wyeksponowany, może zatem stać w dowolnym kącie, wyłącznie czasami zasiada się przed nim na trochę dłużej.

 

Sprawdź także publikacje:

Prostota i przyjemny design w pokoju dziennym.

Biel i przestrzeń w salonie.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 28.04.2013

Oceń artykuł