WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Podstawy projektowania i aranżacji salonu.

Salon, zazwyczaj serce domu, jest wnętrzem, w którym wypoczywamy, podejmujemy gości, urządzamy przyjęcia i spotkania rodzinne, czasami pracujemy, jego wszechstronne funkcje wymagają wzięcia pod uwagę aspektu ergonomicznego, bo to nie tylko design i modne wykończenie określą pożyteczność tego pomieszczenia w naszym mieszkaniu, istotą rzeczy będą potrzeby wszystkich domowników, które salon powinien zaspokoić.

 

Na co więc szczególnie warto zwracać uwagę, nie tylko przed rozpoczęciem projektowania salonu, remontem, ale jeszcze na etapie wybierania mieszkania, które chcemy kupić?

 

Idealnie względem stron świata usytuowany salon będzie miał okna skierowane na południe, i / lub południowy zachód, ponieważ światło to przestrzeń, szczególnie to wnętrze, które użytkujemy raczej w ciągu dnia, nie powinno mieć deficytu światła, późną jesienią i zimą, gdy słońce krótko jest na niebie, docenimy ogrzewające i rozświetlające promienie słoneczne wpadające głęboko do pomieszczenia, ale nawet w pochmurny dzień od strony południowej zawsze będzie jaśniej, zaś wieczorne, pomarańczowe promienie słoneczne nadadzą salonowi kameralnego, niemalże teatralnego wydźwięku.
Nie obawiajmy się dużych przeszkleń skierowanych na południe, przy nadmiarze słońca mamy wszelkie możliwości się przed nim zasłonić, lecz nie ma alternatywy, prócz zapalenia lampy, jeśli naturalnego światła będzie za mało.

 

Salon, wspólna część mieszkania, z reguły będzie największym pomieszczeniem lokalu, im będzie miał kształt bardziej zbliżony do kwadratu, tym okaże się łatwiejszy przy umeblowaniu, i później użytkowaniu, dla wygodnego ustawienia kanap i foteli wystarczy pomieszczenie mające 20-25 m2 o szerokości min. 4 metry, dobrze jeśli nie stanowi przejścia, umownego „korytarza” przez który z pozostałych pomieszczeń domu przedostajemy się np. do aneksu kuchennego, jadalni, mając na uwadze fakt, że w wyniku przemian mentalnych, zmian obyczajowych, trendów we wnętrzarstwie i też względów praktycznych, w wielu nowych mieszkaniach deweloperskich w Poznaniu do remontu i usługi wykończenia, kuchnia stanowi wspólne pomieszczenie z salonem.
Owe „korytarze” przy opcji połączonych pomieszczeń często są nieuniknione, dla wygody przemieszczania się, powinny mieć przynajmniej 80 cm szerokości, powinny stanowić w miarę prostą linię, najkrótszą drogę, codzienne omijanie kanapy, fotela nie jest niczym wygodnym.
Jednak mnóstwo mieszkań posiada salon z aneksem kuchennym mających razem niespełna 25 m2, a też i 20 m2 i mniej, aranżacja tak ograniczonej przestrzeni oczywiście jest możliwa, lecz o poczuciu przestrzeni, wysokim komforcie i pełnej wygodzie poruszania się możemy zapomnieć.
Aranżacja salonu z otwartą kuchnią powinna gwarantować częściowe, wizualne odseparowanie strefy kuchennej za pomocą wykończenia i detali wyposażenia, i takie rozplanowanie przestrzeni, aby przygotowywanie posiłków i potem biesiadowanie przy stole jadalnianym, nie było zbyt uciążliwe dla osoby wypoczywającej w salonie, skutecznym rozdzieleniem stref może być wyspa lub półwysep kuchenny, zaś stół jadalniany, elementem subtelnie łączącym obie strefy.

 

W mieszkaniach do remontu, w których dokonuje się rozmaitych metamorfoz, dla poczucia przestrzeni i też funkcjonalności, zawsze warto łączyć salon, np. z korytarzem, kuchnią/jadalnią, połączenie pomieszczeń jest bardzo praktyczne, lokal wydaje się większy niż wskazywałby na to jego metraż, sprzyja to też efektywniejszej komunikacji między domownikami, podczas krzątania się po kuchni mamy bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi w salonie, nie przerywamy konwersacji z małżonkiem, mamy na oku bawiące się w salonie pociechy, lecz jeśli pani domu preferuje odseparowane kuchni od reszty pomieszczeń, bo będzie czuła się wtedy swobodniej, układ lokalu powinien zapewnić wystarczająco dużą przestrzeń dla pomieszczenia kuchennego.

 

Salon, miejsce do którego zapraszamy gości, bądź co bądź jest wnętrzem reprezentacyjnym, a że „jak cię widzą, tak cię piszą”, należy zadbać o jak najlepszy widok, to kwestia usytuowania kluczowych elementów wypoczynku; kanap, foteli, ich designu oraz ich ilości i gabarytów z zachowaniem proporcji względem wielkości pomieszczenia, efekt zagracenia przez nadmiar mebli nie sprzyja ani wypoczynkowi, ani też wygodnemu poruszaniu się po salonie.
Detale dekoracyjne nie powinny przytłaczać swoją ekspresją i wielkością powierzchniową, i też ilością, ma to być subtelne zaakcentowanie naszego wyczucia estetycznego, np. w postaci zdobniczego elementu na wyeksponowanej ścianie; tynku strukturalnego, cegiełki czy popularnego u młodych duchem odbiorców usług, betonu architektonicznego, także obrazu, grafiki, rzeźby, nadających osobistego i domowego klimatu salonowi.
Dzisiejsze trendy traktujące o eko aranżacji skupiają się na wnętrzach jeśli nie przestronnych, to na takie celujących, to więc rozbielone pastele, mało mebli, w imię praktycznego i bardzo popularnego przy remontach i wykończeniu poznańskich wnętrz minimalizmu, dużo naturalnego światła poprawiającego humor i samopoczucie, inspirującego i pobudzającego do aktywności, także do tworzenia intelektualnego, pracy i oczywiście sprzyjającego efektywnemu wypoczynkowi.
Nie umieszczajmy w tym pomieszczeniu za dużo dodatków, bibelotów, nie twórzmy z salonu muzeum czy sentymentalnego pomieszczenia pełnego pamiątek, cały urok wystroju tkwi w zachowaniu właściwych proporcji, detale zdobnicze powinny stanowić akcent, w imię złotej zasady „mniej znaczy więcej”.

 

Istotą dobrego samopoczucia i ergonomii może być właściwie zaprojektowane oświetlenie, powinno dzielić się na główne, a dodatkowo może też nad stołem kawowym, jako lampa stojąca przy kanapie, kinkiety czy też oświetlenie typowo dekoracyjne, subtelnie rozświetlające salon w postaci ukrytych w suficie g-k lub zabudowie g-k taśm Led, odczucie przestrzeni zapewni dobre doświetlenie każdego zakątka salonu, tak aby nie było zacienionych miejsc, umożliwi to wielopunktowe oświetlenie górne, w suficie g-k lub jako oprawki natynkowe, modyfikacje instalacji elektrycznej naturą rzeczy muszą być wykonane na początku prac remontowych i usługi wykończenia.

 

Powierzając usługę aranżacji salonu firmie projektującej wnętrza, nie ufajmy do końca szkicom, rysunkom czy też wizualizacjom 3D, w takim sensie, że dają one tylko wyobrażenie jak zaplanujemy przestrzeń, poustawiamy meble, dla pewności warto empirycznie na miejscu pozaznaczać na podłodze kredą lub taśmą malarską obrysy poszczególnych mebli, na wizualizacji zawsze wszystko się zmieści, lecz urzeczywistnienie projektu czasami może być przyczyną rozczarowań, zważając, że większość nowych mieszkań do remontu i usługi wykończenia oferowanych przez firmy deweloperskie, przynajmniej w Poznaniu, w tym salonów, nie grzeszy wielkością.

 

Salon to miejsce, które powinno być atrakcyjne dla wszystkich domowników, błędem jest przedkładanie designu nad funkcjonalność, opieranie się na panujących akurat obecnie trendach, które mogą szybko przeminąć, a nie na naszych upodobaniach, stworzenie w salonie miłego i przyjaznego klimatu służyć będzie rodzinie, której członkowie będą wymieniać myśli, cieszyć się swoją obecnością, wspólnie oglądać telewizję i słuchać muzyki, bawić się z dziećmi, właściwa ergonomia i design tej przestrzeni sprzyjać będą komfortowi spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół.
Niezdrowa muza, jaką jest telewizor, jeśli tylko jest taka możliwość, niech nie stanowi dominującego i najważniejszego elementu wyposażenia tego wnętrza, kanapa i fotele niech nie będą karnie skierowane ku telewizorowi, a raczej tak aby umożliwiały swobodne obcowanie członków rodziny, zacieśnianie więzi rodzinnej, jako najważniejszej, podstawowej komórki społecznej.

 

Podobna tematyka artykułów:

Płytki ceramiczne na ścianie salonu.

Czym wykończyć podłogę w salonie?

 

Autor opracowania: Wojciech Gośliński

Publikacja: 30.04.2018

Oceń artykuł