WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Płytki ceramiczne na ścianie salonu.

Płytki ceramiczne jako okładzinę ścienną zazwyczaj kojarzymy z wykończeniem ścian łazienki, jako pomieszczenia mokrego, gdyż jest to materiał najbardziej niewrażliwy na oddziaływanie wody, a więc najtrwalszy w tym wnętrzu, praktyczny też w kuchni jako fartuszek nadblatowy.
Lecz płytki ceramiczne prócz waloru użytkowego, mają przecież też zdobniczy, feeria kolorów, desenia czy faktury, jest niemalże nieograniczona, dlaczego więc płytki nie miałyby zdobić, i to z wielkim powodzeniem, innych wnętrz remontowanego mieszkania, np. salonu, w którym, ze względu na jego wielkość, mogłyby się zupełnie inaczej prezentować?

 

Salon, pewnie jako serce każdego poznańskiego mieszkania, aranżujemy tak, aby stanowił nie tylko przytulne i wygodne wnętrze, modnie wykończone, w którym lubimy przebywać, podejmować gości, dobrze jeśli zawiera w sobie również jakiś pierwiastek definiujący to pomieszczenie jako wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, takim detalem wykończenia mogącym nadać charakteru salonowi, dodając mu nowego, designerskiego wymiaru, będą płytki ceramiczne umieszczone na fragmencie ściany.
Płytki ceramiczne produkowane są w przeróżnym deseniu, również z zamierzeniem imitowania różnych naturalnych materiałów, jak kamienia czy drewna, albo też powierzchni surowego betonu architektonicznego, tak dziś popularnego w wielu realizacjach remontowych w Poznaniu, płytki do salonu to połączenie wyszukanego desenia z fakturą, powierzchnia płytki nie tylko może oddawać rysunek kamienia lub drewna, może też mieć podobną do tych materiałów fakturę, np. kamienia wypolerowanego albo też specjalnie porowatego o głębokiej strukturze.
Dla wyłożenia ścian salonu płytkami najbardziej nadaje się powierzchnia najbardziej wyeksponowana, na której zazwyczaj, tu jako dygresja, umieszcza się nie za bardzo chlubny wynalazek w kontekście uzależnień człowieka, tj. telewizor, przejawem niezdrowego wpływu na nas, jest wielkość przekątnej ekranu, nierzadko określającej prestiż jego posiadacza.
Płytki ceramiczne często stanowią element większej całości, np. geometrycznej zabudowy wykonanej na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych, skomponowanej z szafkami rtv, półkami, i też oświetleniem dekoracyjnym, punktowym albo np. w postaci taśmy Led, tudzież jako idealnego podświetlenia ściany podczas oglądania programu telewizyjnego, które subtelnie podkreśli teksturę płytki, jeśli zastosowaliśmy płytkę porowatą.
Format płytki ma ogromny wpływ na design, na ścianę salonu zdecydowanie nadaje się płytka gresowa, wielkoformatowa, np. 60 x 120, 90 x 40 cm, większy, a nie mniejszy format nada sznytu i oryginalności opłytkowanej powierzchni, optycznie ją powiększając, na ścianie salonu stosuje się również podłużne płytki drewnopodobne, najlepiej te w największym formacie.
W nowoczesnej, estetycznej aranżacji, płytki w salonie powinny być rektyfikowane, co oznacza, że mają zeszlifowane wszystkie boki, tak aby zagwarantowały tolerancję wymiarową wynoszącą książkowo, i też w rzeczywistości 0.2 mm, pozwala to na uzyskanie bardzo niewielkich szczelin między płytkami, rzędu 1 – 2 mm, dzięki temu opłytkowana powierzchnia stwarza wrażenie monolitu z podziałem na wielkie formaty płytek poprzedzielanych bardzo estetyczną, niewielką i równą szczeliną, stworzenie jednolitej, nieposzatkowanej powierzchni, poprawia też odczucie przestrzeni.
Mając na uwadze fakt, że zabudowa dekoracyjna opłytkowana i wykończona jeszcze innymi materiałami określi klimat i charakter remontowanego wnętrza, będzie elementem stałym, pewnie aż do następnego remontu mieszkania, trudnym do zmodyfikowania od ręki, toteż musi być zaplanowana z rozmysłem, wymiary zabudowy dekoracyjnej, wszelkie wpusty, wypukłości, zagłębienia, ustala się względem wielkości wybranej płytki, tak, aby nie powstały zbyt małe ścinki płytki, idealnie jeśli podstawowy fragment opłytkowanej powierzchni składać się będzie z pełnych formatów nieprzycinanej płytki, harmonia i spójność stylistyczna wymaga opracowania takiej zabudowy z uwzględnieniem nie tylko formatu płytki, jej desenia i faktury, ale też innych, skomponowanych z płytkami elementów zabudowy, z drewna, laminatu czy szkła.
Płytka ceramiczna na ścianie salonu nadaje się do aranżacji nowoczesnej, także z wydźwiękiem industrialnym, loftowym, glamour lub art deco, płytka układana na całej ścianie czy bez komponowania jej z zabudową o charakterze zdobniczym, będzie w sam raz również w minimalistycznym wykończeniu wnętrz mieszkań, a w formacie mniejszym, płytki nie rektyfikowanej, a kalibrowanej (z lekko zaokrąglonymi krawędziami), także do stylizacji retro, rustykalnej czy skandynawskiej, kreujących w mieszkaniu kameralne i swojskie wnętrza.
Płytki są kojarzone z zimnym i twardym materiałem, lecz zależnie od desenia czy faktury, będą nad wyraz ciepłe wizualnie, zaś przełamanie ich np. drewnem, czy też płytki matowej, lśniącymi detalami w połysku, np. lakierowanym blatem stolika rtv, może całkowicie odmienić formułę całej dekoracji, dobrym rozwiązaniem, przynoszącym zaskakujące, spektakularne rezultaty, może być skonfrontowanie różniących się faktur, porowatej / matowej z połyskującą.
Płytka ceramiczna gresowa, bo taką zazwyczaj stosuje się na ścianie nowocześnie wykończonego salonu, choć jest produktem wysoko przetworzonym, to składa się z naturalnych komponentów, inaczej niż wszelkie imitacje tzw. kamienia strukturalnego, łupka, cegiełki, wykonane z gipsu lub cementu, z powodzeniem nadaje się więc do eko aranżacji, coraz popularniejszej w realizacji remontowej w Poznaniu.
Z płytką ceramiczną dla wykończenia ściany salonu pod względem relatywnie przystępnych kosztów zakupu oraz wykonania usługi montażu, nie będzie konkurowała naturalna okładzina kamienna, nota bene wyraźnie grubsza i cięższa od płytki ceramicznej i wymagająca skorzystania z usługi firmy kamieniarskiej, ale też cienki i lekki fornir kamienny lub spiek kwarcowy, nie konkurują z płytką ceramiczną, obydwa materiały są bardziej zajmujące przy montażu, a więc kosztowniejsze od płytki ceramicznej w kwestii obróbki, która dostępna jest również w wersji lżejszej płytki, a dotyczy to płytki gresowej Slim o grubości zaledwie ok. 4-5 mm, też wyraźnie droższej od podstawowej wersji płytki gresowej, jednak w sytuacji, gdy zamierzeniem projektowym byłoby zastosowanie naprawdę dużego formatu płytki, np. 180 x 100 cm, a są też większe, płytka Slim będzie jedyną alternatywą, tak wielkie płytki w podstawowej wersji o grubości 10-12 mm byłyby zbyt ciężkie, co utrudniałoby ich montaż, stąd aż tak duże nie występują.

 

Sprawdź podobne artykuły:

Czym wykończyć podłogę w salonie?

Wykończenie i dekoracja ściany z telewizorem.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

18.04.2018

Oceń artykuł