WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Niski salon – jak go optycznie podwyższyć?

Niski sufit, to częsta bolączka mieszkań, głównie w blokach, jeśli z uwagi na pseudo technologię budowlaną tzw. wielkiej płyty na suficie salonu, naszego reprezentacyjnego w końcu wnętrza, widzimy połączenie dwóch płyt, które dodatkowo są wobec siebie zorientowane w różnych płaszczyznach, to jedynym zabiegiem, który zagwarantuje że sufit będzie prosty, gładki i w idealnym poziomie, będzie na etapie prac remontowych i wykończeniowych zamontowanie sufitu podwieszanego g-k, pomimo że profile przyścienne umocuje się maksymalnie wysoko to i tak wnętrze obniży się nam o ok. 5-8 cm, co wówczas zrobić aby salon nie wyglądał na zbyt niski a sufit nie przytłaczał?

 

Sposobów na to jest trochę:

 

Aranżacja salonu światłem – to ono w sporej mierze może kształtować jego klimat i nastrój, ale także geometrię wnętrza, wykorzystując zasadę, że oświetlone powierzchnie wydają się nam że są dalej niż w rzeczywistości, oświetlmy powierzchnię sufitu lampami skierowanym właśnie na niego, może to być światło rozproszone albo punktowe, sufit będzie wydawał się nam wyższy.

 

Wyposażenie w meble – układ wizualny ściana / mebel ma fundamentalne znaczenie w aspekcie postrzegania wnętrza, jeśli meble nie będą wysokie, wówczas odczujemy iluzorycznie że pokój wcale nie jest taki niski, unikajmy wysokich szafek, idealne byłyby komody oraz kanapy o umiarkowanej wysokości oparć czy też ława o krótkich nóżkach.

 

Obrazy na ścianach – odwrotnie niż meble, powinny być usytuowane stosunkowo wysoko, minimum w dwóch trzecich wysokości ściany.niski salon jak go optycznie podwyższyć

 

Okna – światło i przestrzeń, z tymi słowami są kojarzone, im okna będą wyższe, tym wnętrze „urośnie w górę”, najlepiej byłoby mieć okno tarasowe, zaczynające się od podłogi a kończące możliwie najbliżej sufitu.

 

Tak jak stolarka okienna, tak samo i drzwi – jeśli będą wysokie, a są dostępne ościeżnice mające nadbudowę sięgającą po sufit, będą wyglądać nie tylko oryginalnie, ale będą należeć do elementów wyposażenia wnętrza modyfikujących jego geometrię, pomieszczenie wyda się wyższe.

 

Wyszczuplające paski na ubraniu, oczywiście pionowe – to samo dotyczy aranżacji wnętrz, stosując pionowe pasy na ścianie, czy to z użyciem farby czy też tapety, mamy zagwarantowane że pokój wyciągnie nam się w górę.

 

Identycznie jak długa spódnica czy sukienka wyszczupla – tak samo zasłona i firanka ciągnąca się od karnisza zamocowanego na suficie aż do podłogi, z pewnością podwyższy nam wnętrze.

 

Lampa na niskim suficie – w żadnym razie wiszący żyrandol, płaska plafoniera albo zestaw lamp kierunkowych będą najodpowiedniejsze.

 

Kolor sufitu – standardowo to biel odbija najwięcej światła, w kompozycji z kolorową ścianą będzie lżejszy, zwykle sufit maluje się farbą w wykończeniu matowym, ale można spróbować dodać mu więcej dynamizmu, malując go farbą półmatową albo nawet błyszczącą, światło odbijać się będzie z mnóstwem refleksów świetlnych, sufit nabierze życia, będzie wydawał się wyższy, jeśli myślimy o innym kolorze sufitu niż biel, użyjmy zimnych pasteli o ton czy dwa jaśniejszych od koloru ściany, ciepłe barwy spowodują że płaszczyzna nimi pomalowana wydaje się bliżej niż jest w rzeczywistości, odwrotnie będzie z kolorami zimnymi, np. błękitem.

 

Niezagracona przestrzeń salonu, porządek i harmonia – dbając o to sprawiamy że przestrzeń wyda się większa, a zatem i wyższa.

 

Odwrócenie uwagi od niskiego sufitu – można to uczynić np. za pomocą kolorowego czy wzorzystego dywanu, podłogi o wyrazistym wzorze i kolorze.

 

Elementy dekoracyjne – smukłe i wysokie wyciągną nam wnętrze w górę, odwrotnie owalne.

 

Wykorzystując choć część z powyższych, sprawdzonych metod aranżacji niskiego pomieszczenia, sprawimy że wnętrza naszego świeżo wyremontowanego i urządzonego mieszkania nabiorą proporcji, będą bardziej przyjazne, wykreujemy w nich oczekiwany klimat.

 

Zobacz inne porady:

Salon z jadalnią w kolorach ziemi.

Czy do aranżacji salonu potrzebny jest projekt?

 

Opracowanie: Wojciech Goślińśki
Data publikacji: 16.07.2015

4.5/5 - (20 votes)