WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Zdrowe farby do pokoju dziecięcego.

Pokój naszego dziecka, niemowlaka czy też kilkulatka, nie powinien być dla nas tylko jednym z pomieszczeń mieszkania, które należy po prostu wykończyć, jest to wnętrze o wiele bardziej wyjątkowe niż salon czy sypialnia, w których przebywają osoby dorosłe, a to z wielu powodów.
Pokój dziecka, to jego królestwo, zarazem sypialnia, jadalnia, bawialnia i pokój dzienny w jednym, przebywa w nim najdłużej ze wszystkich wnętrz mieszkania, powinien być urządzony jako pomieszczenie przyjazne, czyli ergonomiczne i ponad standardowo bezpieczne.
Wrażliwość małych dzieci, a zwłaszcza niemowlaka na najbliższe otoczenie stoi na wyższym poziomie niż u dorosłych, a zawiera się w tej wrażliwości całe spektrum psychosomatyczne dziecka, to co otacza malucha, w większym stopniu wpływa na jego samopoczucie niż na dorosłych ich otoczenie, determinuje też prawidłowy rozwój maleństwa.
Do czynników składowych definiujących to, czy pokój naszej pociechy jest dla niej przyjazny, zaliczyć należy wystrój i zastosowane materiały wykorzystane do remontu i urządzenia, które naturą rzeczy muszą być zdrowe, najlepiej jak najmniej przetworzone, naturalne.
Istotnym detalem wykończenia, z uwagi na powierzchnię jaką zajmuje, będą ściany, farba, którą zastosowaliśmy musi być nie tylko trwała i praktyczna, szczególnie w tym pokoju musimy zważyć na sferę jej oddziaływania na zdrowie dziecka.
Do malowania wnętrz stosuje się najbardziej sprawdzone w wykończeniach mieszkań farby wyprodukowane na dyspersji akrylowej, nazywa się je handlowo akrylowymi lub lateksowymi (choć nie zawierają lateksu), należą one do rodziny farb organicznych, tak ceniony parametr zmywalności, szczególnie w pokoju dziecięcym interesujący rodziców, w dużym stopniu uzależniony jest od zawartości w farbie żywic syntetycznych, farby zatem zawierają komponenty poprawiające ich parametry, bezpośrednio wpływające na trwałość powłoki malarskiej.
Wszystkie te udoskonalenia nie mogłyby być wprowadzane bez wzięcia pod uwagę ich wpływu na zdrowie człowieka, zwłaszcza w dobie coraz większej świadomości proekologicznej u inwestorów poddających remontowi i wykończeniu swoje mieszkania, przodujące firmy produkujące farby do malowania wnętrz, oferują farby zawierające składniki nie szkodzące domownikom, dedykowane szczególnie do pokojów dziecięcych.

 

Zadbajmy o jakość powietrza, uważajmy, co zastosujemy do wykończenia ścian pokoju dziecięcego.

 

Konsekwencją po wymalowaniu ścian kiepskiej jakości farbą na dyspersji akrylowej, której producent nie zważał na jej skład pod kątem negatywnego oddziaływania na organizm człowieka, byłoby wydzielanie z powłoki malarskiej w sporej ilości lotnych związków organicznych (LZO), które w niewielkim stężeniu nie są niebezpieczne dla człowieka, lecz w większym stężeniu są dla niego toksyczne, mogą powodować rozmaite dolegliwości; podrażniać spojówkę oka, powodując pieczenie i łzawienie oczu, negatywnie wpływać na czynność płuc, wywoływać katar, kichanie czy kaszel, suchość w gardle, mogą przyczyniać się do nasilenia różnych infekcji, alergii, astmy oskrzelowej, zapalenia błony śluzowej nosa, związek negatywnie oddziałuje na czynność płuc, może zmniejszyć głębokość i częstość oddechu, przyczynić się do zwężenia oskrzeli.
Duża zawartość LZO w pomieszczeniu może wywołać rozdrażnienie oraz osłabienie organizmu, u małego dziecka, którego system obronny organizmu dopiero się kształtuje, jest więc bardzo wrażliwy, negatywny efekt może być dużo mocniejszy niż u osoby dorosłej.
Cząsteczki niezdrowego formaldehydu, tj. gazu (lotnego związku organicznego), obecne są w każdym wnętrzu, nie unikniemy tego, remont, wykończenie i wyposażenie przestrzeni mieszkalnej oznacza otaczanie się wysoko przetworzonymi produktami, które wydzielają LZO, zawierają go nie tylko żywice syntetyczne jako komponent farb, ale także rozmaite materiały wykorzystywane w meblarstwie (płyty wiórowe), kosmetyce, barwnikach, tworzywach sztucznych.
Cząsteczki LZO zawieszone są w pyle zanieczyszczonego powietrza, ich stężenie będzie tym wyższe, im dłużej nie będzie wietrzone pomieszczenie, w bardzo wysokim stężeniu formaldehyd może być wyczuwalny w postaci ostrego, nieprzyjemnego i przenikliwego zapachu, jest o tyle niebezpieczny, że doskonale rozpuszcza się w wodzie, przez to wyjątkowo efektywnie pochłaniany jest przez nasz organizm, a konkretnie przez drzewo oskrzelowe człowieka.
Nie można też nie wspomnieć o zaliczeniu LZO przez Międzynarodową Agencję do Badań nad Nowotworami, do prawdopodobnego związku rakotwórczego, jako kancerogen grupy B1.

 

Jaką wybrać farbę do malowania pokoju dziecięcego, mając na uwadze aspekt zdrowotny produktu?

 

Wskazana jest profilaktyka, tj. stosowanie produktów jak najmniej szkodzących zdrowiu dziecka, kupując zatem farbę do malowania ścian naszej pociechy, koniecznie czytajmy etykietę, zapytajmy sprzedawcę o zdrowe produkty, czyli farby hipoalergiczne, warto przy tym wybierać takie, z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
M.in. firma Beckers oferuje farby, które prócz znakomitych właściwości, cenionych przez firmy świadczące usługi remontowe w Poznaniu, w tym malowanie, takich jak doskonałe krycie, dobra rozlewność, bardzo dobra zmywalność powłoki po wyschnięciu, mogą się pochwalić wyjątkowo niską emisyjnością LZO.
Marka Beckers np. w linii farb Elegant Väggfärg informuje o zawartości LZO nawet do sześciu razy mniejszej niż dopuszczają normy, a linia farb Scotte 5 ma także rekomendację Szwedzkiego Towarzystwa Astmy i Alergii, zaznaczyć trzeba, co zainteresuje eko entuzjastów, że wiele produktów Beckers, marki należącej do Skandynawów, bądź co bądź mocno wyczulonych na aspekt zdrowotny, ale i na ekologię, posiada certyfikat EU Flower, oznaczający proces ich produkcji nie szkodzący środowisku naturalnemu.
Zaś firma Magnat przygotowała innowacyjny produkt do malowania ścian, nie tylko o niskim poziomie LZO, ale również neutralizujący we wnętrzu formaldehyd, tj. właśnie lotny związek organiczny, powłoka tej farby stale wydziela do pomieszczenia składniki, które wiążą się z formaldehydem znajdującym się w powietrzu, w wyniku tego procesu powstają mikrocząsteczki pary wodnej, niewidzialne i już nieszkodliwe, jakość powietrza w pomieszczeniu wyraźnie się poprawia, producent mówi o stałej redukcji LZO nawet o 98%, stężenie formaldehydu spada do poziomu, tak jak byśmy dopiero co porządnie wywietrzyli pokój.
Farba Magnat Anty Formaldehyd, to dodatkowo ciekawy produkt; komponentem farby są cząsteczki srebra, likwidujące najmniejsze zalążki rozwoju mikroorganizmów (pleśń, grzyb), poza tym powłoka farby ma właściwości antystatyczne, dzięki temu na ścianach w mniejszym stopniu osadza się kurz, ponadto to formuła farby ceramicznej, co ma pozytywny wpływ na parametr zmywalności powłoki malarskiej.

 

Zapoznaj się z podobnymi artykułami:

Jakie oświetlenie i barwa światła w pokoju dziecięcym?

Jak urządzić pokój dziecięcy, aby rósł razem z maluchem?

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

Data: 21.11.2017

Oceń artykuł