WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Pielęgnacja paneli laminowanych.

Panele laminowane pokryte są warstwą zabezpieczającą przed ścieraniem, odporność na ścieranie określa się wówczas oznaczeniem np. AC3, AC4, AC5 (im wyższe AC, tym lepiej), jednak wszystkie panele w większym lub mniejszym stopniu (zależnie ich od jakości i ceny) będą wrażliwe na wodę, piasek (w tym uszkodzenia mechaniczne) oraz niewłaściwe środki do czyszczenia.

Woda – do mycia paneli naturalnie używamy wody z dodatkiem środków czyszczących przeznaczonym do powierzchni laminowanych, jednak mop nie może być tu mokry, a wyłącznie wilgotny, powłoka z laminatu jest wprawdzie całkowicie wodoodporna, jednak „piętą achillesową” wszystkich paneli pozostaje ich połączenie, a woda potrafi wniknąć w najmniejszą nawet szczelinę. Pozostawienie na dłuższą chwilę wylanej wody może spowodować trwałe uszkodzenie na łączeniu, gdyż płyta nośna paneli wykonana jest z HDF-u, który może spęcznieć pod wpływem wilgoci i podnieść do góry krawędzie laminatu, na rynku dostępne są wprawdzie też panele z wodoodpornym HDF-em, te droższe, jednak nie musimy ich kupować, jeśli tylko zastosujemy się do właściwej pielęgnacji paneli. Podczas kupowania paneli powinniśmy zapytać się sprzedawcę o sposób zabezpieczenia łączeń, wiele firm fabrycznie impregnuje krawędzie specjalnymi środkami lub zabezpiecza woskiem i jest to trwałe przeciwdziałanie przed nadmiernym wnikaniem wilgoci w głąb paneli poprzez szczelinę łączącą, nawoskowane krawędzie ułatwiają dodatkowo ich montaż, a wosk jest na tyle skuteczny, że można było wprowadzić na rynek bardzo efektownie wyglądające panele z V-fugą, gdzie na krawędzi paneli brak jest laminatu (po połączeniu dwóch paneli pasek ok. 1.5 mm szerokości), jest tu w zamian delikatne wgłębienie zabezpieczone woskiem w kształcie litery V, tzw. V -fuga. Jeśli panele będą z niższej półki jakościowej warto zapytać się o środek nakładany zaraz po montażu mający doszczelnić mikroszczelinę pomiędzy panelami.

 

Piasek – posiada właściwości ścierne, zatem obok wody jest tak samo wrogiem paneli laminowanych, uchronienie się przed niszczeniem powierzchni paneli jest tu proste, prócz naturalnie regularnego odkurzania, wystarczy pamiętać o skutecznych wycieraczkach w wejściu do domu, szczególnie gdy wejście jest bezpośrednio z działki, podwórka, zapiaszczone lub i zabłocone podeszwy butów, to nic dobrego dla żadnej podłogi. W miejscu intensywnego użytkowania fotela na kółkach (np. przy biurku z komputerem) warto położyć bezbarwną matę chroniącą panele.

 

Środki do pielęgnacji – zwykle powierzchnia paneli laminowanych jest w wykończeniu matowym bądź półmatowym, jeśli chcemy aby nasze panele błyszczały się, a wybraliśmy matowe, nigdy nie stosujmy środków do nabłyszczania, bo możemy zniszczyć podłogę (mogą pozostać smugi), od razu kupmy te bardziej błyszczące panele, gdyż środki nabłyszczające z reguły zawierają wosk służący dobrze tylko panelom drewnianym (naturalna deska wielowarstwowa, np. barlinecka). Preparaty do nabłyszczania można stosować tylko na laminat błyszczący i muszą mieć te środki wyraźne oznaczenie, że są do zastosowania na panel laminowany, jednak nałożenie kolejnej warstwy nabłyszczającej wymaga usunięcia tej poprzedniej, też specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. Naturalnie paneli nie wolno myć żadnymi środkami mającymi właściwości ścierne, używać należy wyłącznie środki specjalnie oznaczone, jako z przeznaczeniem do paneli laminowanych, są to preparaty myjące i emulsje impregnujące pozostawiające cienką warstewkę, powodującą, że panele mniej się ścierają, mikroszczeliny łączeń są zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci, powierzchnia paneli jest lśniąca, panele nie mają żadnych smug i uwydatnia się kolor oraz imitacja struktury naturalnego drewna (jeśli jest to wersja laminatu z widocznym rysunkiem drewna). Te bardziej zaawansowane preparaty (np. Classen Nano Silver) oparte są na nanotechnologii i zawierają nanocząsteczki srebra, usuwają nie tylko brud, ale także skutecznie i długotrwale mikroorganizmy (grzyby, bakterie), o które nie trudno na podłodze, nanocząsteczki srebra wnikają w mikropory i szczeliny, tworząc warstwę antybakteryjną, dodatkowo przeciwdziałającą nadmiernemu gromadzeniu się kurzu, co będzie istotne dla alergików.

 

Panele laminowane wytwarzane są z materiałów drewnopochodnych, zawierają jednak sztuczne dodatki, które elektryzują przyciągając kurz, dlatego wymagają regularnego ich mycia środkami minimalizującymi przyciąganie kurzu, naprzeciw temu problemowi produkowane są też panele z właściwościami antystatycznymi.

 

Zainteresuj się również podobnymi artykułami:

Wybór paneli, ich układanie, przygotowanie podłoża.

Rodzaje połączeń paneli podłogowych.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 24.11.2012

4.2/5 - (12 votes)