WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Deska barlinecka – wszystko o niej.

Podłoga z deski barlineckiej to połączenie walorów estetycznych oraz użytkowych, jest naturalna, trwała, elegancka, nadająca się również do wyszukanych, wytwornych wnętrz.
Deska barlinecka jest podłogą trójwarstwową, każda warstwa to niezmodyfikowane naturalne drewno. Jej zalety to m.in.: doskonała izolacja akustyczna jak i termiczna, odporność na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, higroskopijność – porowata struktura drewna wpływa na regulację mikroklimatu pomieszczenia, w którym została ułożona (absorbowanie i oddawanie wilgoci), jest łatwa w montażu (system click), można poddać ją renowacji polegającej na cyklinowaniu i powtórnym lakierowaniu po wieloletnim okresie użytkowania. Podłoga wykazuje o wiele lepszą stabilność w porównaniu do innej podłogi pływającej – paneli laminowanych, ze względu na większą grubość wynoszącą 15 mm, większość paneli ma grubość 8 mm, zresztą deskę barlinecką można także mocować do podłoża na klej. Deska barlinecka nadaje się do wyłożenia nią podłogi w salonie, sypialni, pokoju dziecinnym oraz w przedszkolach czy biurach. Znamiennym jest fakt, że wszelkie komponenty wykorzystane podczas jej produkcji są w pełni ekologiczne.

 

deska barlinecka wszystko o niejJak jest zbudowana?

 

Składa się z trzech warstw naturalnego drewna połączonych trwale ekologiczną spoiną klejową: warstwy dolnej mającej grubość 3.5 mm i środkowej-poprzecznej o grubości 8 mm – obydwie z drewna iglastego oraz warstwy licowej-dekoracyjnej, której grubość to 3.5 mm, drewnem szlachetnym zastosowanym w tej warstwie wierzchniej może być: dąb, buk, klon, olcha, brzoza, jesion, orzech, wiąz, akacja, grab, cherry czy drewno egzotyczne. Warstwa licowa-dekoracyjna po wyszlifowaniu może mieć nałożonych siedem warstw lakieru: warstwę gruntującą, szpachlę akrylową, trzy warstwy akrylowego lakieru podkładowego oraz dwie warstwy akrylowego lakieru nawierzchniowego – wszystkie utwardzane promieniami UV. Lakier nawierzchniowy może mieć różne opcje połysku, od pełnego połysku przez półmat po pełen mat. Zamiast lakieru stosuje się również olejowanie – zachowuje się wtedy naturalną barwę drewna, podbarwienie na biało, o wiele rzadziej ługowanie czy woskowanie, jednak tylko lakier najlepiej utwardza powierzchnię deski, a konserwacja – codzienna pielęgnacja polakierowanego drewna jest najłatwiejsza, nie przysparzająca żadnych problemów.

 

Wyróżnić możemy kilka rodzajów warstwy wierzchniej:

 

EXCLUSIVE – deseczki warstwy licowej-dekoracyjnej mają naturalny, zbliżony kolor i prosty układ słojów.
SELECT – rysunek drewna deseczek warstwy licowej-dekoracyjnej jest dowolny, deseczki mają naturalne, zbliżone zabarwienie, możliwe jest niewielkie przebarwienie zdrowych szpilkowych sęków.
FAMILY – deseczki warstwy licowej-dekoracyjnej mają zróżnicowane zabarwienie, dowolny rysunek drewna, możliwe jest wystąpienie zaparzeń, fałszywej twardzieli, plam garbnikowych jak i zdrowych sęków.

Deskę barlinecką produkuje się w odmianach:

PREMIUM – jest to najszersza deska jednolamelowa – lico nie dzieli się tutaj na widoczne rzędy klepek (lamelek), może to być buk, dąb czy jesion.
SPECJAL – może być deską dwulamelową, gdzie układ klepek na desce to 2/3 i 1/3, z wyglądu przypomina litą podłogę np.: buk, dąb, jesion. Dwulamelowa posiada dwa rzędy klepek: buk, dąb, jesion, natomiast trzylamelowa, najpopularniejsza, wykonana jest z trzech rzędów klepek na szerokość deski, jest ona dostępna praktycznie w całym asortymencie.

 

A może przeczytasz także:

Jak wybrać odpowiednią podłogę, może deska barlinecka?

Pielęgnacja lakierowanej podłogi drewnianej.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 16.04.2011

Oceń artykuł