WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Ukosowanie płytek w narożniku zewnętrznym czy listwa dekoracyjna?

Narożnik zewnętrzny (tzw. wypukły) opłytkowanej powierzchni ściany wymaga specjalnego opracowania przez płytkarza układającego płytki, dotyczy ono nie tylko właściwego rozłożenia płytek, tak aby przy narożniku nie wypadł czasem wąski pasek przycinanej płytki, ale też samego wykończenia narożnika.
Złożenie się krawędziami dwóch płytek w narożniku zewnętrznym powoduje, że bok jednego rzędu płytek byłby odsłonięty, bok, tj. czerep płytki z założenia technologicznego w żadnym razie nie jest przeznaczony do jego eksponowania, dla jego zakrycia stosuje się listwę dekoracyjną wtapianą w klej na etapie układania płytek lub, co króluje w realizacjach wykończenia mieszkań pod klucz, wykonuje się ukosowanie (fazowanie) krawędzi płytek pod kątem 45 st., ukosuje się wtedy obie płytki, które mają się zejść w narożniku.
Dzięki ukosowaniu po złożeniu w narożniku zewnętrznym krawędzie dwóch płytek schodzą się w taki sposób (tj. pod kątem prostym), że czerep płytki jest ukryty, wygenerowana szczelina (którą potem wypełnia się zaprawą fugową) powinna mieć szerokość zbliżoną do szerokości szczelin międzypłytkowych na płaskich powierzchniach ścian.

 

Na jakie zależności w kwestii ukosowania czy też wieńczenia narożnika listwą dekoracyjną odbiorca usługi remontowej mieszkania pod klucz, w tym wykończenia łazienki powinien zważać?

 

Narożnik z ukosowanymi płytkami oczywiście prezentuje się niezwykle schludnie i delikatnie, sprzyja kreowaniu przestronnego wnętrza, w imię tworzenia monolitycznych, dużych płaszczyzn nie poprzedzielanych innym detalem (np. listwą), niemniej jednak aby ukosowany narożnik wyszedł perfekcyjnie, musi być spełnionych kilka warunków technicznych:

 

 

Czy technika ukosowania ma znaczenie?

 

 

Czy listwy to przeżytek?

 

 

Koszta ukosowania.

 

 

Zapoznaj się także z innymi publikacjami:

Głuche płytki na podłodze – jaka może być przyczyna awarii?

Sposób na czystą fugę – impregnowanie fugi.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Poznań, 03.06.2021

Oceń artykuł