WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Głuche płytki na podłodze – jaka może być przyczyna awarii?

Okładzina ceramiczna, aby w stu procentach spełniała swoją rolę, bezwzględnie musi być trwale związana z podłożem, każde jej odspojenie od podłoża, nawet fragmentaryczne, z biegiem czasu może doprowadzić do wykruszania się zaprawy fugowej ze szczelin międzypłytkowych, a w przypadkach odspojenia się płytki na większych fragmentach, np. na ok. 1/3 powierzchni płytki, nawet do pęknięcia tejże.
Problem, jeśli już zaistniał, dotyczy głównie posadzki, która to poddawana jest rozmaitym naciskom, naprężeniom podłoża, oddziaływaniu mechanicznemu podczas użytkowania wykończonych pod klucz wnętrz, zmianom temperatury przy ogrzewaniu podłogowym, oddziaływaniu płynów podczas zabiegów pielęgnacyjnych, wykruszająca / spękana zaprawa fugowa jako efekt nadmiernej wibracji odspojonej płytki ceramicznej, to pewnik penetracji wodą przestrzeni pod płytką i przyspieszeniu procesu zniszczeń.
Odspojenie się płytki od podłoża, jako potencjalna i nie chciana przez nikogo awaria, bo generująca w wielu przypadkach spore koszta powtórnego remontu, znana jest każdemu rzeczoznawcy budowlanemu, a powinni też wiedzieć o tej okoliczności wszyscy poznańscy płytkarze, zaś doświadczając jej na własnej skórze odbiorca usługi remontowej, ma jak w banku tylko niepotrzebną frustrację.

 

Jakie mogą być przyczyny odspojenia się płytki od podłoża w wypadku podłogi?

 

Po pierwsze to jakość podłoża decyduje o trwałości prac płytkarskich;

 

– musi być stabilne, mocne, o właściwej grubości, w wypadku anhydrytu posadzka musi zostać zeszlifowana celem usunięcia luźnych frakcji tzw. mleczka anhydrytowego oraz zagruntowana preparatem na podłoża mocno chłonne
– wysezonowane w wypadku tradycyjnej posadzki betonowej czy anhydrytowej (wilgotność podłoża to ≤0,3% dla jastrychów z ogrzewaniem podłogowym oraz ≤0,5% dla jastrychów bez ogrzewania)

– wstępnie wygrzane w wypadku ogrzewania podłogowego
– w gestii usługi płytkarza z najętej firmy remontowej od wykończeń wnętrz należy do obowiązku dopilnowanie / sprawdzenie wszystkich tego typu niuansów technicznych, zanim zacznie układać płytki.

 

 

Do innych można rzecz niedopuszczalnych, prozaicznych, czy zwał jak zwał „dziecinnych” błędów mogących powodować awarię w postaci odspojenia się płytek zaliczyć można;

 

 

Zainspiruj się także innymi publikacjami:

Sposób na czystą fugę – impregnowanie fugi.

Lastryko powraca do łask w zupełnie innej odsłonie.

Wykładamy podłogę parteru domu płytkami ceramicznymi – aspekt techniczny.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Poznań, 02.02.2021

Oceń artykuł