WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wiktoriański styl łazienki.

W dobie triumfującego minimalizmu w wykańczaniu szczególnie łazienek, z ich nowoczesnymi i geometrycznymi formami, oszczędnością w zdobienia, propozycją idącą w zupełnie innym kierunku, będzie łazienka czerpiąca inspirację z wiktoriańskiego stylu, choć naturalnie tylko w wymiarze wzorniczym, bo aranżacja ta, to wcale nie przestarzałe technologie czy materiały, wręcz przeciwnie.

Aby wnętrze nie wyszło kiczowate, nie ma tutaj jednak przesytu dekoracyjnych elementów, bogactwa koloru czy ornamentyki, jak przystało na styl wiktoriański, zdobienia są subtelne, całe wyposażenie i zastosowane materiały wykończeniowe cechuje szykowna, bardzo wyrazista stylowa forma. Jedyny element wyposażenia, który ze względów technicznych i na swoją funkcję musiał mieć geometryczną, prostą bryłę, to obszerna kabina prysznicowa, jednak już marmurowy cokół, na której ona stoi i podłoga stanowiska prysznicowego wyłożona kamienną mozaiką przełamują nowoczesny oddźwięk dużych tafli szkła, odpływ w podłodze jest punktowy, gdyż prostokątne „korytko” bardziej popularnego odpływu liniowego ma zbyt nowoczesny wygląd. Panel prysznicowy, to styl minionej epoki i nowoczesność w jednym, jest to mieszacz podtynkowy, jednak ze zdobieniami, chromami i uchwytem z ceramiki. To, co jednak bez wątpienia przykuwa uwagę, to rozłożysta obudowa akrylowej wanny, ustawionej we wnęce w wypełnionym oknami wykuszu budynku. Marmurowa półka zwieńczona cokołem, rozciąga się na całej długości łazienki, przy wannie wychodzi z niej stylizowana bateria.

Wystająca w obrysie wanny w głąb łazienki trapezowa część jej zabudowy, nadaje lekkości całej linii zabudowy, podobnie zresztą jak zastosowana pastelowa kolorystyka marmuru i lekko kremowa biel drewnianego frontu, którego wystająca część, to obowiązkowo drewniana sztukateria, a po obu bokach zabudowy widzimy szerokie szuflady, też ze zdobionymi frontami. W identycznym stylu, tj. z marmurowym blatem, zdobniczymi frontami, zabudowano stanowisko ceramicznej umywalki, nad którą wisi obszerne lustro, jednak bez dekoracyjnej np. złotej ramy, ma wyglądać lekko na tle jasnej kolorystyki i zastosowanego wzornictwa. Zachowując styl, wykluczony jest tu stelaż podtynkowy wc, z jego wybitnie nowoczesną formą wiszącej miski ustępowej, dlatego zamontowano wc kompakt. Przestronność tej i tak dużej łazienki, to biel i duże okna, ciemniejsza podłoga optycznie jeszcze ją poszerza. Oświetlenie, to kinkiety świeczkowe, widoczne tutaj plafony czy oczka halogenów są może nazbyt nowoczesne, ale wiszący żyrandol mógłby zakłócić celową prostotę i przejrzystość sufitu. Wszystkie ściany, prócz ściany stanowiska prysznicowego, na której jest kamienna mozaika, pomalowane są farbą lateksową, odporną na wilgoć, wybłyszczenia i wielokrotne przemywanie, powierzchnia tej farby ma półmatowe wykończenie, natomiast sufit lepiej niech będzie w pełnym macie. Dodatkowe odczucie komfortu, to naturalna drewniana podłoga, oczywiście z olejowanego drewna egzotycznego, konkretnie jatoba, jej ciepły odcień idealnie kontrastuje z dominującą bielą łazienki, ponieważ powierzchnia podłogi nie jest mała, warto położyć na niej coś oryginalnego, a mówi się, że to właśnie podłoga nadaje właściwy charakter wnętrzu.
Ta aranżacja, to propozycja dla ludzi posiadających odpowiednio dużą łazienkę, ceniących sobie indywidualizm, tworzące idylliczny charakter wystrój i wykończenie, lubiących ciepło emanujące z zarzuconego, uważanego za archaiczne wzornictwa, nie obawiających się zarazem krytyki, że niby dlaczego nie idą z duchem czasu.

 

Przeczytaj inne artykuły:

Awangardowa i komfortowa łazienka.

Może zamiast płytek farba w łazience?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 26.01.2013

Oceń artykuł