WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wanna z hydromasażem – luksus i relaks.

Wanna z hydromasażem, inaczej zwana „jacuzzi” (od nazwy firmy, która opatentowała to rozwiązanie i pierwsza rozpoczęła produkcję tego rodzaju wanny) jest niewątpliwym luksusem. Ciało albo jego wybrane części (kark, plecy, ramiona lub biodra, łydki, stopy) jest masowane

strumieniami wody wydostającymi się z dysz, może to być wypływ wody jednostajny, pulsacyjny, z większą lub mniejszą mocą, wszystko to dla poprawy naszego samopoczucia, rozluźnienia mięśni, lepszego ukrwienia skóry, poprawy krążenia i w ogóle uczucia odprężenia. Podczas masażu wodnego lub wodno-powietrznego strumienie wody docierają do ciała kąpiącego, wydobywają się one z dysz, tzw. jetów rozmieszczonych na ścianach wanny, dodatek powietrza intensyfikuje doznania masażu, gdyż zwiększa ciśnienie strumienia wody. Z dysz wydostaje się woda pobrana z wanny, służy do tego pompa elektryczna i cały system przewodów ukrytych w zabudowie wanny. Liczba dysz może być różna, od 4-rech do 12-stu, wszystko zależnie od wielkości i kształtu wanny, najwygodniejsze są modele posiadające zagłębienia w miejscu mocowania dysz, wówczas ich obecność nie przeszkadza w czasie kąpieli, dodatkowo dobrze jest jeśli dysze są nastawne oraz mają możliwość zamknięcia, tzn. że można dowolnie kierować strumień wody na określone części ciała albo też zamknąć wybraną dyszę, aby nie masowała np. bolącej części ciała. Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe, np. plecy masują dysze (duża plus kilka mniejszych) umieszczone w oparciu wanny, kark masuje dysza turbinowa, itd. Jeśli korzystamy z hydromasażu podczas rekonwalescencji np. po jakimś urazie, warto zasięgnąć porady fizykoterapeuty, określi on czas kąpieli i parametry strumieni.

 

Wspomaganiem hydromasażu będzie delikatny, wybitnie relaksujący masaż powietrzny, tzw. perełkowy, są to drobne pęcherzyki powietrza wtłaczane przez dysze lub perforowane dno wanny za pomocą kompresora umieszczonego pod wanną, powietrze w pęcherzykach może być podgrzane lub nie, a natężenie wtłaczania można regulować oraz ustawić pulsowanie, czyli modularne zwiększanie i zmniejszanie intensywności wtłaczania. W prostszych modelach sterowanie aparaturą, w tym pompą jest ręczne (przycisk pneumatyczny), droższe modele posiadają sterowanie elektroniczne (włączniki sensorowe) i programatory
umożliwiające ustawienie parametrów kąpieli, które może się zmieniać w jej trakcie, nastawimy tutaj intensywność strumienia wody (strumień stały bądź pulsujący) lub wtłaczanie (stałe czy też pulsacyjne) pęcherzyków powietrza, ciśnienie i temperaturę wody wypływającej z dysz, czas trwania kąpieli. Dodatkowym wyposażeniem może być podwodne oświetlenie, podgrzewanie wody w wannie i pęcherzyków powietrza, system osuszania przewodów i dysz oraz usuwania resztek pokąpielowych po zakończeniu kąpieli (automatyczne spłukiwanie wanny i przepłukiwanie całego systemu). Dla bezpieczeństwa dobrze, jeśli dno wanny będzie antypoślizgowe. Serwisowy dostęp do pompy i przewodów następuje przez zdjęcie panela osłaniającego przód wanny, jeśli zabudujemy na stałe wannę, należy obmyślić inną ewentualną możliwość dostępu do elementów systemu. Hydraulik montujący wannę musi zagwarantować przewodom zasysającym i tłoczącym wodę należyte spadki zapewniające spłynięcie wody do kanalizacji, to samo tyczy się pompy. Pozostawanie zalegającej wody w przewodach może przyczynić się do rozwoju glonów i bakterii, dlatego dla bezpiecznego i zdrowego użytkowania zaleca się co jakiś czas zdezynfekować cały system zalecanym przez producenta środkiem, lepsze modele mają wbudowany dozownik płynu, tu dezynfekcja odbywa się automatycznie. Jeśli wanna nie posiada automatycznego układu osuszania kanałów powietrznych, należy po każdej kąpieli i po użyciu masażu powietrznego przedmuchać kanały powietrzne.
Decyzja o montażu wanny z hydromasażem musi być poprzedzona zapewnieniem jej odpowiedniej instalacji elektrycznej i sanitarnej, więc już na etapie planowania łazienki należy to wziąć pod uwagę podczas uzgodnień np. z architektem lub wykonawcą. Podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji elektrycznej powinno zlecać się elektrykowi z uprawnieniami lub osobie z serwisu, podłączając niezgodnie z instrukcją bardziej zaawansowaną wannę można uszkodzić jej skrzynkę sterującą, istotne są tu też niezbędne zabezpieczenia (zerowanie pompy i ramy aluminiowej, izolacja ochronna kompresora i skrzynki elektronicznej, wyłącznik różnicowo-prądowy). Dobra wanna powinna mieć czujnik poziomu wody uniemożliwiający załączenie się dysz, zanim wanna napełni się wodą, zakrywając całkowicie dysze, uruchomienie dysz nie przykrytych wodą może spowodować zalanie łazienki silnym strumieniem wody.
Dostępne są również wanny z hydromasażem wieloosobowe (typu spa), z powodu dużej pojemności w takiej wannie możliwa jest wymiana wody co 15-20 kąpieli, pod warunkiem oczywiście nie używania mydła, do czyszczenia wody służy specjalny filtr i ozonator. Podgrzanie wody można z góry zaprogramować na dowolną godzinę, zwykle instaluję się taką wannę na poziomie parteru bądź też w piwnicy. Ten typ wanien posiada jednak dość głośny agregat pompowy i kompresor, toteż urządzenia te należy umieszczać w osobnym pomieszczeniu.

 

Podobne publikacje:

Oświetlenie łazienki.

Napełnianie wanny bez baterii.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 19.08.2012

Oceń artykuł